Ի՞նչն է լավ հայերի համար՝ ԵՄ-ի առաքելությո՞ւնը, թե՞ ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահները։
ԵՄ առաքելության Հայաստան ժամանելուց ընդառաջ՝ «քարերի երկրի» իշխանական շրջանակները ոչ այնքան կոռեկտ հայտարարություններ են անում ՀԱՊԿ-ի հասցեին, որտեղ Մոսկվան, իհարկե, խաղում է առաջատար դեր։ Հայ քաղաքական գործիչների և փորձագետների հայտարարություններն առաջին հերթին վերաբերում են Հայաստանի և Ադրբեջանի պայմանական սահմանին այդ ռազմական դաշինքի առաքելության տեղակայման տարբերակին։ Իսկ համեմատաբար վերջերս Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հեռուստալրագրող Դմիտրի Կիսելևին տված հարցազրույցում ճշտել է, որ երկու երկրների սահմանին Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժեր տեղակայելու առաջարկը մնում է արդիական և Երևանի շահագռգռվածության դեպքում կարող է իրականացվել բառացիորեն մեկ-կամ երկու օրվա ընթացքում։
Սակայն Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը, կասկածի տակ է դրել Լավրովի հաստատումը՝ հայտարարելով, որ ՀԱՊԿ-ն հազիվ թե կարողանա մեկ-երկու օրվա ընթացքում առաքելություն ուղարկել Հայաստան։
«Ես վստահ չեմ, որ նման հնարավորություն կա, քանի որ ՀԱՊԿ-ում կան բազմաթիվ տարբեր երկրներ, որոնք հետապնդում են իրենց շահերը, և նրանցից որևէ մեկը կարող է վետո դնել»,- կանխատեսել է Սիմոնյանը՝ դրանով հանդերձ հասկացնել տալով, որ Երևանը վիրավորված է, որ ՀԱՊԿ-ը չի արձագանքել «Ադրբեջանի ագրեսիային» քաղաքական գնահատական տալու Հայաստանի պահանջին և այսուհետև կանի այնպես, ինչպես կամենա, այսինքն՝ հայացք չնետելով Մոսկվայի վրա։
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկրի Ազգային ժողովում իր ելույթի ժամանակ մեջբերեց՝ իր կարծիքով, ավելի ուժեղ փաստարկներ, որոնց պատճառով նա իբր կայացրել է երկրի տարածքում ԵՄ-ի առաքելություն տեղակայելու որոշումը, այլ ոչ թե ռազմական բլոկի խաղաղապահներին, որը դեռ ներառում է Հայաստանը։ Փաշինյանի խոսքով, երկրի իշխանությունները դիմել են ՀԱՊԿ-ին՝ պահանջելով հստակեցնել Հայաստանում այս կազմակերպության առաքելության «պատասխանատվության գոտին», բայց խնդրանքը մնացել է անպատասխան։ Իսկ տես ԵՄ-ն, իբրև, ճիշտ է արձագանքել դրան։
«ԵՄ-ի առաքելության գործուղումը հնարավոր է դարձել, քանի որ Պրահայի հանդիպման ժամանակ Եվրամիությունը հստակ ուրվագծել է իր պատասխանատվության տարածքը Հայաստանում։ Առանց դրա դիտորդական առաքելությունը կլիներ տարօրինակ, քանի որ եթե տարածքն անհայտ է, ինչպե՞ս կորոշվի՝ այն օկուպացված է, թե ոչ»,- ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ «այս ամենում չկա աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ, այլ կա կոնկրետ օրակարգ և կոնկրետ հարց, որը Հայաստանը փորձում է լուծել»։
Փաշինյանի հայտարարություններից կարելի է եզրակացնել, որ, նախ՝ Հայաստանը փորձում է շարունակել մանևրել Ռուսաստանի և Եվրամիության միջև, որպեսզի պահպանի ավանդաբար երկակի քաղաքականություն՝ «և՛ ձեր, և՛ մեր» սկզբունքով։ «Երկու աթոռի» դիրքը ձեռնտու է Հայաստանին, որպես ԵԱՏՄ մասնակցի, առաջին հերթին տնտեսական տեսանկյունից։ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո՝ 2015 թվականի հունվարից, հանրապետությունը օգտագործում է իր գյուղատնտեսական արտադրանքն այլ՝ եվրասիական այս կառույցի անդամ երկրներ արտահանելու հնարավորությունը, ինչը երկիր է բերում ամուր ներդրումային հոսքեր։ Եվ սա իրոք ծանրակշիռ փաստարկ է, հանուն որի, ի հեճուկս որոշ հայ քաղաքական գործիչների՝ երկրի ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու անհրաժեշտության (հնչեցված ռուսական քաղաքականությունից հայ հասարակության համընդհանուր դժգոհության ֆոնին) մեծախոսություններին։ Հայաստանը երբեք չի համարձակվի լքել այն։ Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը կմնա տնտեսապես կախված Ռուսաստանի Դաշնությունից, ինչը ընդհանրապես ձեռնատու է նաև Մոսկվային։ Երկրորդը՝ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ Փաշինյանի հավակնությունները այնքան էլ տրամաբանական չեն ու միանգամայն անհամոզիչ են քաղաքական լուրջ փաստարկների բացակայության պատճառով։ Բացի այդ, Հայաստանում «ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի» մասին Փաշինյանի աղոտ ձևակերպումը բոլորովին նոր բան չէ՝ այն Հայաստանի իշխանական միջանցքներում պարբերաբար ի հայտ է գալիս դեռ անցյալ տարվա աշնանը՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին հայկական կողմի սեպտեմբերյան հայտնի սադրանքներից հետո։ Այդ ժամանակ Հայաստանը այդպես էլ չստացավ ՀԱՊԿ-ի ռազմական օգնությունն ու միջամտությունը՝ կազմակերպությունում սահմանափակվեցին միայն հայտարարություններով այն մասին, որ ՀԱՊԿ-ը դեռ չի դիտարկում Հայաստան զինվորականներ ուղարկելու հնարավորությունը և իրավիճակի քաղաքական ու դիվանագիտական կարգավորման կոչ արեց: Իսկ ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի ղեկավար Անատոլի Սիդորովը վերջնականապես ցրեց հայերի պատրանքները՝ կտրականապես հայտարարելով, որ «ռազմական ուժ կիրառելու մասին, այն էլ ՀԱՊԿ-ի ներգրավմամբ, ոչ սեպտեմբերի 13-ին, ոչ երեկ, ոչ, ոչ այսօր, ոչ էլ մոտ ապագայում խոսք չի գնում»։ Ինչից վրդովված Փաշինյանը 2022 թվականի հոկտեմբերին հայտարարեց «դաշինքի անդամների մի մասի՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մտավախության մասին»։
Ընդ որում Հայաստանի վարչապետը սկզբում անդրադարձել է այն փաստին, որ կազմակերպությունը իբր Հայաստանին հավաստիացրել է, որ իր սահմաններն ընկալում է որպես «կարմիր գիծ», սակայն հետագայում հրաժարվել է ստորագրել ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի ամփոփիչ հռչակագիրը և հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ կապված Երևանին աջակցության նախագիծը՝ ցուցադրելով իր դժգոհությունը քաղաքական ռազմական դաշինքի նկատմամբ։ Այդուհանդերձ, չնայած նման դեմարշին, Կրեմլում հայտարարեցին, որ Հայաստանը «անշուշտ կմնա ՀԱՊԿ-ի անդամ, չնայած բոլոր բարդություններին»։ Այս միանգամայն հստակ ուղերձն ուղղված էր ոչ միայն Երեւանին, այլեւ նրա արեւմտյան դաշնակիցներին։
Այնպես որ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀԱՊԿ առաքելություն տեղակայելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունը առաջին հերթին ասում է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին դուրս չի թողնի իր ազդեցության գոտուց և նրան կպահի Հարավային Կովկասում իր շահերի ֆարվատերում։ Փաշինյանն էլ է դա հասկանում և ամեն կերպ փորձում է խույս տալ, որպեսզի չկորցնի իր ոչ արևելյան, ոչ արևմտյան հովանավորներին։ Սակայն, հաշվի առնելով ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրողությունները, ակնհայտ է, որ Մոսկվան այժմ ի վիճակի չէ կանխել, այսպես կոչված, ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ժամանումը Հայաստանի տարածք, թեև տարբեր քաղաքական մակարդակներում հայտարարում է այն մասին, որ քաղաքացիական առաքելության կնիքի ներքո ամենայն հավանականությամբ, Հայաստան կժամանի ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոնտինգենտը, և որ դա լավ բան չի խոստանում ոչ տարածաշրջանին, ոչ էլ հայ-ադրբեջանական բանակցություններին: Առավել ևս, 2022 թվականին ռուսական դիվանագիտության գործունեության արդյունքներով մամուլի ասուլիսում՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը վճռականորեն հայտարարեց, որ առանց Ադրբեջանի համաձայնության ԵՄ-ի առաքելության տեղակայումը կլինի հակաարդյունավետ, ինչն սպասելի դժգոհություն առաջացրեց հայ հասարակության մեջ։
Սակայն Փաշինյանի հայտարարությունը այն մասին, որ Հայաստան ժամանող ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կհետևի, թե Հայաստանը ռուսական զորքերի հետ միասին պատրաստվում է արդյոք հարվածել Ադրբեջանին, թե ոչ, հայերի համար դարձել է կատարյալ շոկ։
«Արևմուտքում փորձ է արվել Հայաստանը ներկայացնել որպես Ռուսաստանի ագրեսիվ քաղաքականության մասնակից, իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունում փորձել են Հայաստանը դարձնել արևմտյան դավադրության մասնակից։ Քանի որ ռուս գործընկերները տեղում ներկայացուցիչներ ունեին, ապա մեր արևմտյան գործընկերներն արդեն սկսել են կասկածանքով նայել մեզ, իբրև, դուք պատրաստվում եք իրականացնել ագրեսիվ գործողություններ, քանի որ այնտեղ կան հայկական և ռուսական զորքերի մեծ կուտակումներ, բայց մենք առաջարկել ենք գալ եւ տեղում ծանոթանալ իրավիճակին»,- ընդգծել է նա։
Այսինքն՝ եթե մինչ այժմ Հայաստանում հույս ունեին, որ «ԵՄ առաքելությունը կամրապնդի երկրի անվտանգությունը և կարձանագրի ադրբեջանական ագրեսիան», ապա, Փաշինյանի խոսքով, ստացվում է, որ եվրոպացիները Հայաստան են գալիս, որպեսզի համոզվեն, որ հայերը չի պատրաստվում հարձակվել Ադրբեջանի վրա և հետևել տարածաշրջանում ռուսական զորքերի տեղաշարժին, որն ապրիորի հակասում է Ռուսաստանի շահերին։ Ավելին, դա կասկածի տակ է դնում կարծիքն այն մասին, որ եվրոպական առաքելության ներկայությունը հանդիսանում է դրական գործոն Երեւանի համար։ Այդ նույն համատեքստում ուշադրություն է գրավում նաև այն, որ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանի և նրա գերմանացի գործընկեր Աննալեն Բերբոքի Բեռլինում (նա այնտեղ էր ուղևորվել, որպեսզի հերթական անգամ պատմի Լաչինի ճանապարհին իրավիճակի հետ կապված «Բաքվի ագրեսիայի» մասին) վերջերս կայացած հանդիպմանը քննարկվել է այդ թվում նաև Հայաստանում ԵՄ առաքելության առաջիկա տեղակայման հարցը։ Հատկանշական է, որ բանակցությունների ընթացքում Բերբոքը նշել է, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը կոչված է ապահովելու ավելի մեծ կայունություն և առաջին հերթին վստահություն Բաքվի և Երևանի միջև։ Երևանում այդ նրբությունը աչքից չի վրիպել և հետո շատ զգուշորեն գնահատել են Բուրբոքի այն հայտարարությունը, որ Բեռլինը սատարում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը:
Հաշվի առնելով այս բոլոր մանրամասները՝ կարելի է պնդել, որ եվրոպական առաքելության ժամանումը Հայաստան ոչ միայն կուժեղացնի Մոսկվայի հավակնությունները Երևանի նկատմամբ, այլև կստիպի հայ բնակչությանը կասկածել իրենց երկրում եվրոպական նման ներկայության անհրաժեշտության հարցում։

Что хорошо для армян – миссия ЕС или миротворцы ОДКБ?
В ожидании прибытия в Армению миссии Евросоюза в правительственных кругах «страны камней» озвучиваются не совсем корректные заявления в адрес ОДКБ, где Москва, естественно, играет ведущую роль. Высказывания армянских политиков и экспертов в первую очередь касаются предложенного РФ варианта развертывания миссии этого военного блока на условной границе Армении и Азербайджана. А сравнительно недавно глава МИД России Сергей Лавров в интервью тележурналисту Дмитрию Киселеву уточнил, что предложение о размещении военнослужащих миротворческих сил ОДКБ на границе двух стран со стороны Армении остается актуальным и может быть реализовано при условии заинтересованности Еревана в течение буквально одного-двух дней.
Однако спикер армянского парламента Ален Симонян подверг сомнению утверждение Лаврова, заявив, что ОДКБ вряд ли сможет за один-два дня отправить миссию в РА.
«Я не уверен, что такая возможность есть, поскольку в ОДКБ много разных стран, которые преследуют свои интересы, и  кто-либо из них может наложить вето», - предположил Симонян, дав при этом понять, что Ереван оскорблен тем, что ОДКБ не отреагировала на требование Армении придать «политическую оценку агрессии Азербайджана» и будет отныне поступать, как ему заблагорассудится, то есть без оглядки на Москву.
В свою очередь премьер-министр Никол Пашинян в ходе выступления в Национальном собрании страны привел более сильные, по его мнению, аргументы, в силу которых он якобы принял решение о размещении на территории страны миссии Евросоюза, а не миротворцев военного блока, в который все еще входит Армения. По словам Пашиняна, власти страны обращались в ОДКБ с требованием уточнить «зону ответственности» миссии этой организации в Армении, но запрос остался без ответа. А вот ЕС, мол, отреагировал на это правильно.
«Направление миссии ЕС стало возможным, поскольку в ходе пражской встречи Евросоюз четко очертил территорию своей ответственности в Армении. Без этого мониторинговая миссия была бы странной, поскольку если неизвестна территория, каким образом будет решаться – оккупирована она или нет», - сказал Пашинян, добавив, что «во всем этом нет геополитического контекста, а есть конкретная повестка и конкретный вопрос, который Армения пытается решить».
Из заявлений Пашиняна можно сделать вывод, что, во-первых, Армения пытается и дальше лавировать между Россией и Европейским Союзом, дабы сохранить традиционно двойственную политику по принципу «и вашим и нашим». Позиция «двух стульев» выгодна Армении как участнице ЕАЭС прежде всего с экономической точки зрения. После вхождения в Евразийский экономический союз республика с января 2015 года пользуется возможностью экспорта своей сельскохозяйственной продукции в другие страны – члены этой евразийской структуры, что приносит солидные инвестиционные потоки в страну. И это действительно веский аргумент, ради которого, вопреки разглагольствованиям некоторых армянских политиков о необходимости выхода страны из ЕАЭС (озвучиваемых на фоне общего недовольства армянского общества российской политикой), Армения ни за что не решится его покинуть. То есть РА останется экономически зависимой от РФ, что в целом устраивает и Москву. Во-вторых, претензии Пашиняна к ОДКБ не очень логичны и уж совсем неубедительны ввиду отсутствия серьезных политических доводов. К тому же смутная формулировка Пашиняна по поводу «зоны ответственности ОДКБ» в Армении совсем не нова - она периодически всплывала в армянских коридорах власти еще осенью прошлого года - после известных сентябрьских провокаций армянской стороны на границе с Азербайджаном. Тогда Армения так и не дождалась военной помощи и вмешательства со стороны ОДКБ - в организации ограничились только заявлениями о том, что ОДКБ пока не рассматривает возможность отправки военнослужащих в Армению и призвали к политико-дипломатическому урегулированию ситуации. А начальник Объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров окончательно рассеял иллюзии армян, категорически объявив, «что о применении военной силы, еще и с привлечением ОДКБ, ни 13 сентября, ни вчера, ни сегодня, ни в ближайшее время речь не идет». На что раздосадованный Пашинян в октябре 2022-го заявил «об опасении выхода из ОДКБ части членов блока».
Причем вначале армянский премьер ссылался на то, что организация якобы заверяла Армению в том, что воспринимает ее границы как «красную линию», но позже он отказался подписывать итоговую декларацию саммита ОДКБ и проект помощи Еревану в связи армяно-азербайджанским конфликтом, продемонстрировав свое недовольство политикой военного блока. Тем не менее, невзирая на такой демарш, в Кремле заявили, что Армения, «безусловно, останется членом ОДКБ, несмотря на все сложности». Этот абсолютно ясный месседж хозяина «страны камней» был адресован не только Еревану, но и его западным союзникам.
Так что заявление главы российского МИДа Сергея Лаврова о готовности разворачивания миссии ОДКБ на армяно-азербайджанской границе говорит прежде всего о том, что Россия не выпустит Армению из зоны своего влияния и будет держать ее в фарватере своих интересов на Южном Кавказе. Пашинян это тоже понимает и пытается всячески изворачиваться, чтобы не потерять ни восточного, ни западного покровителей. Однако учитывая нынешние геополитические реалии, очевидно, что Москва сейчас не способна воспрепятствовать прибытию на территорию Армении так называемой гражданской миссии ЕС, хотя и заявляет на разных политических и политологических уровнях о том, что под грифом гражданской миссии в РА скорее всего прибудет военный контингент НАТО и что это не сулит ничего хорошего ни региону, ни армяно-азербайджанским переговорам. Более того, на пресс-конференции по итогам деятельности российской дипломатии в 2022 году глава российского МИД твердо заявил, что размещение миссии ЕС без согласия Азербайджана будет контрпродуктивным, что вызвало ожидаемое недовольство в армянском обществе.
Однако заявление Пашиняна о том, что прибывающая в Армению наблюдательная миссия ЕС проведет мониторинг на предмет того, готовится ли Армения вместе с российскими войсками нанести удар по Азербайджану или нет, стало и вовсе шоком для армян.
«На Западе делалась попытка представить Армению в качестве участника агрессивной политики России, а в РФ делалась попытка сделать Армению участницей западного заговора. Поскольку у российских партнеров были представители на местах, то наши западные партнеры уже начали подозрительно смотреть на нас, мол, вы собираетесь осуществить агрессивные действия, поскольку там большие скопления армянских и российских войск, мы же предложили приехать и на месте ознакомиться с ситуацией», – подчеркнул он.
То есть если до сих пор в Армении надеялись на то, что «миссия ЕС укрепит безопасность страны и зафиксирует азербайджанскую агрессию», то, по словам Пашиняна, получается, что европейцы приезжают в Армению, чтобы убедиться, что армяне не собираются нападать на Азербайджан, и наблюдать за передвижением российских войск в регионе, что априори противоречит интересам России. Да еще ставит под сомнение мнение о том, что присутствие европейской миссии является положительным для Еревана фактором. В этом же контексте привлекает внимание и то, что на недавней встрече в Берлине главы армянского МИД Арарата Мирзояна с немецкой коллегой Аннален Бербок (он отправился туда, чтобы в очередной раз рассказать «об агрессии Баку» в связи с ситуацией на лачинской дороге) обсуждалось в том числе и предстоящее размещение миссии ЕС в Армении. Примечательно, что в ходе переговоров Бербок указала на то, что наблюдательная миссия ЕС призвана обеспечить большую стабильность, а прежде всего доверие между Баку и Ереваном. В Ереване этот нюанс не упустили из виду и потом весьма настороженно расценили заявление Бербок, что Берлин поддерживает суверенитет и территориальную целостность как Армении, так и Азербайджана.
Учитывая все эти детали, можно утверждать, что прибытие европейской миссии в Армению не только усилит претензии Москвы к Еревану, но и заставит армянское население сомневаться в необходимости подобного европейского присутствия в своей стране.