Ալիև. Ադրբեջանն աշխարհում առաջինն էր Թուրքիայում փրկարարների թվով
Երկրաշարժ տեղի ունենալուն պես Ադրբեջանի կառավարությունն ու ժողովուրդը մոբիլիզացվեցին եղբայրական Թուրքիային մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Ազերթաջ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Անկարայում ընթացող Թյուրքական պետությունների կազմակերպության արտահերթ գագաթնաժողովում։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանից երկրաշարժի գոտի է ուղարկվել 940 մարդ, այդ թվում՝ փրկարարներ, բժշկական անձնակազմ և կամավորներ։ «Թուրքիա ուղարկված փրկարարների թվով Ադրբեջանն առաջինն էր աշխարհում։ Մեր փրկարարների և բժիշկների ջանքերի արդյունքում փլատակների տակից ողջ-ողջ դուրս է բերվել 53 մարդ։ Փլատակների տակ հայտնաբերվել է նաև 780 մարդու դի։ Մեր բուժանձնակազմը բժշկական ծառայություններ է մատուցել ընդհանուր առմամբ ավելի քան 3000 մարդու»,- ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

Алиев: По числу спасателей в Турции Азербайджан был первым в мире
Как только произошло землетрясение, правительство и народ Азербайджана мобилизовались для оказания гуманитарной помощи братской Турции.
Глава государства отметил, что в зону землетрясения из Азербайджана было отправлено 940 человек, в том числе спасатели, медицинский персонал и волонтеры. «По числу спасателей, отправленных в Турцию, Азербайджан был первым среди стран мира. В результате усилий наших спасателей и врачей из-под завалов живыми были извлечены 53 человека. Также под завалами были обнаружены тела 780 человек. Наш медицинский персонал оказал медицинские услуги в общей сложности более чем 3 тысячам человек», - сказал президент Ильхам Алиев.
Он добавил, что на сегодняшний день на банковские счета AFAD и других гуманитарных организаций переведено более 45 миллионов долларов США. Кроме того, в братскую Турцию доставлено 5300 тонн гуманитарной помощи.