Բրազիլական հեռուստաալիքը պատմել է Ղարաբաղի մասին
Չմիավորման շարժման COVID-19-ի դեմ պայքարի կոնտակտային խմբի գագաթնաժողովը լուսաբանելու համար Ադրբեջան ժամանած բրազիլացի լրագրողները՝ միջոցառման ավարտից հետո այցելել են Ղարաբաղ։ Բրազիլական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները ծանոթացել են շուրջ 30 տարի օկուպացիայի տակ գտնված և 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ընթացքում ազատագրված մեր տարածքներում իրավիճակին և պատրաստել հատուկ ռեպորտաժ։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Բրազիլիայում Ադրբեջանի դեսպանատանը, նկարահանումներ են իրականացվել Աղդամի շրջանում և Աղդամի «Իմարեթ» պատմական համալիրում, Շուշա և Ֆիզուլի քաղաքներում։ Բրազիլացի լրագրողներն ականատես են եղել հայերի կողմից իրականացված վայրագություններին, ուրբիցիդներին և էկոցիդներին։ Բրազիլացի հեռուստադիտողներին ներկայացված զեկույցում նշվում է, որ հիմնական խնդիրը, որին բախվել է Ադրբեջանը իր տարածքների ազատագրումից հետո, կապված է այդ հողերի ականապատված լինելու հետ։
Ռեպորտաժը պատմում է Աղդամի շրջանի ավերված պատմաճարտարապետական կառույցների, այդ թվում՝ Ղարաբաղի խանության հիմնադիր Փանահալի խանի պալատի մասին։
Ռեպորտաժում արտացոլված է նաև բրազիլացի լրագրողների այցը Ջումա մզկիթ, Նահատակների ծառուղի և Աղդամի դրամատիկական թատրոն։ Նշվել է, որ չնայած հայերի կողմից իրականացված ուրբիցիդին, Աղդամում արագ տեմպերով շինարարական և վերականգնման աշխատանքներ են իրականացվում։

Бразильский телеканал рассказал о Карабахе
Бразильские журналисты, прибывшие в Азербайджан для освещения саммита Контактной группы по борьбе с COVID-19 Движения неприсоединения, после завершения мероприятия побывали в Карабахе. Представители бразильских СМИ ознакомились с обстановкой на наших территориях, находившихся под оккупацией почти 30 лет и освобожденных в ходе 44-дневной Отечественной войны, и подготовили специальный репортаж.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в посольстве Азербайджана в Бразилии, были проведены съемки в Агдамском районе и в агдамском историческом комплексе “Имарят”, в городах Шуша и Физули. Бразильские журналисты стали свидетелями совершенных армянами зверств, урбицидов и экоцидов. В репортаже, представленном бразильским телезрителям, отмечается, что основная проблема, с которой столкнулся Азербайджан после освобождения своих территорий, связана с заминированностью этих земель.
В репортаже рассказывается о разрушенных историко-архитектурных сооружениях в Агдамском районе, среди которых дворец основателя Карабахского ханства – Панахали хана.
В репортаже также нашло отражение посещение бразильскими журналистами Джума мечети, Аллеи шехидов и Агдамского драматического театра. Отмечалось, что несмотря на совершенный армянами урбицид, в Агдаме стремительными темпами ведутся строительные и восстановительные работы.
Видеорепортаж, вышедший в эфир 14 марта, транслировался на бразильском государственном телеканале “Brazilia TV”. Не исключено, что репортаж вновь выйдет в эфир в ближайшие дни.