Հայաստանը պատրաստվում է թունավորել Կասպից ծովը Ամուլսարի հանքը՝ դանդաղ գործողությամբ ռումբ է
Յուրաքանչյուրի համար, ով այցելել է հայկական բազմամյա օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքներ՝ գաղտնիք չէ, թե օկուպանտները ինչպես են վերաբերվել մեր բնությանը։ Արժեքավոր ծառատեսակներից հատված անտառներ, քիմիական նյութերով աղտոտված գետեր, ականապատված դաշտեր, աղքատ կենդանական աշխարհ՝ այս ամենը հանդիսանում է նրա անմիջական հետևանքը, որ գրեթե 30 տարի այդ հողերում տերություն են արել զավթիչները, որոնք դրանք համարել են ոչ թե հայրենիք, այլ ավար, որը պետք է անխնա շահագործվի՝ դրամայնացնելով իրենց ժամանակավոր ռազմական հաջողությունները։
Նախագահ Իլհամ Ալիևի գղեկավարությամբ ադրբեջանական բանակի «երկաթե բռունցքը» ջարդուփշուր արեց բոլոր նրանց, ովքեր աչք էին դրել մեր հողի վրա, և ազատագրեց այն։ Բայց հայերը, ավաղ, թողեցին տխուր ժառանգություն, և սա ոչ միայն ականներով խիտ շաղ տված հողեր են, այլև ամենալուրջ բնապահպանական խնդիրները, որոնք Ադրբեջանը ստիպված է լուծել։ Բայց, ինչպես երևում է, սա հայերին բավական չի թվացել, և այժմ հայտնվել են՝ Ադրբեջանին սահմանակից ՀՀ-ի մարզի տարածքում Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի առաջիկա շահագործման մասին մտահոգիչ լուրեր...
Դանդաղ գործողությամբ թույն
Այս հանքավայրի ինտենսիվ մշակման ծրագրերը չեն կարող մեզ չանհանգստացնել, քանի որ այն գտնվում է Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանից ոչ հեռու, Քելբեջարի շրջանի մոտ։ Հասկանալի է, թե ինչով է Հայաստանում մաքուր ոսկու, մեծությամբ մոտավորապես երկրորդ հանքավայրը՝ այդքան ախորժելի Հայաստանի իշխանությունների համար, այն, նախնական տվյալներով, պարունակում է մոտ 31 մլն տոննա հանքաքար և 40 տոննա մաքուր ոսկի։ Բայց բանը նրանում է, որ ոսկու արդյունահանման համար անհրաժեշտ է տարեկան օգտագործել 100 տոննա նատրիումի ցիանիդ, որը կարող է վնաս պատճառել ջրային ռեսուրսներին, մասնավորապես՝ Գյոյչա լիճին և նույնիսկ Կասպից ծովին։
Դրանով հանդերձ, և ինքնին Հայաստանում բնապահպանները քաջ գիտակցում են հնարավոր աղետի մասշտաբները։ Դեռևս 2016 թվականի հոկտեմբերին բնապահպան ակտիվիստները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել Հայաստանի կառավարության շենքի դիմաց՝ հայտարարելով, որ հանքի շահագործումը կհանգեցնի բնապահպանական չարդարացված ռիսկերի։ Բայց այս ամբողջ ընթացքում նրանց պահանջները անտեսվել են, ինչը զարմանալի չէ՝ Երևանում շատ քաղաքական ուժերը, այդ թվում նաև ռեւանշի մասին երազողները, Ամուլսարի հանքավայրի ոսկու մեջ տեսնում են ոչ միայն երկրի խամրող տնտեսությունը աշխուժացնելու, այլ նաև 2020-ի աշնանը ճզմված հայկական բանակը գոնե մի քիչ զենքով մատակարարելու միջոց։ Իսկ այնտեղ, որտեղ բախվում են քաղաքականությունն ու էկոլոգիան, վերջինս է ամենից հաճախ պարտվում, ոսկու արդյունահանումը Հայաստանին խոստանում է տարեկան մոտ 280-300 միլիոն դոլարի շահույթ...
Բացի այդ, Փաշինյանի կառավարությունը փաստացի դեմ առ դեմ է թողել էկոակտիվիստներին և հանքավայրի մշակող ընկերությանը՝ նա չի միջամտում ակտիվիստների ցրմանը, բայց արգելք էլ չի դնում հանքավայրի շահագործման վրա՝ գործելով «և ձերոնց, և մերոնց համար կերգենք և կպարենք» սկզբունքով։ Իսկ ընդհարումները, այն էլ բավականին կատաղի՝ շարունակվում են։
Փաշինյանը հասկանում է, որ կոնֆլիկտում որ կողմ էլ որ բռնի, դա հղի է իր իշխանության համար բացասական հետևանքներով։ Սա շատ հարմարավետ, բայց ոչ շատ արժանի դիրքորոշում է։
Ուրանի և կոռուպցիայի հետք
Պաշտոնապես Հայաստանի իշխանությունները գլխով են անում երեք բնապահպանական փորձագիտական արդյունքներին, սակայն դրանց օբյեկտիվությունը մեծ կասկածներ և մտավախություններ է առաջացնում նույնիսկ հենց հայ հասարակության մոտ: Հայ բնապահպանները համոզված են, որ հանքի շահագործումը հղի է էկոլոգիական մեծ աղետներով։
Մասնավորապես, հայկական ԶԼՄ-ներում կա Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Էկոլոգիական հետազոտությունների կենտրոնի հանգուցյալ ղեկավար, երկրաբանական գիտությունների դոկտոր Արմեն Սաղաթելյանի հայտարարությունը, ով հայտարարել է, որ Ամուլսարը հանդիսանում է սուլֆիդային հանքավայր, որտեղ կա հսկայական քանակությամբ ծծումբ։ «Բաց հանքավայրի շահագործման դեպքում բոլոր մակերևութային ջրերն ու նստվածքները անմիջապես կներթափանցեն հանքաշերտի ընդերքը՝ իր մեջ ներծծելով ծծումբը, որը կթափվի գետային ցանցի մեջ: Սա անվերահսկելի ռիսկ է, քանի որ բնությունը չունի ծանր մետաղների ինքնամաքրման մեխանիզմ, իսկ թունավոր սննդամթերքի ազդեցությունը տասնամյակներ անց դրսևորվում է քաղցկեղային հիվանդությունների, վերարտադրողական և ժառանգական ֆունկցիաների վնասման տեսքով։ Ծանր մետաղները սաղմնաթունավոր են, այսինքն՝ ազդում են հղի կանանց վրա, մուտոգեն են, այսինքն՝ ազդում են ժառանգականության վրա, քաղցկեղածին են՝ առաջացնում են քաղցկեղ։ Մենք այս խնդիրը փաստացի ունենք Հայաստանի տարբեր շրջաններում, բայց չլուծելով այն՝ շտապում ենք ստեղծել նորը՝ Ամուլսարի հանքավայրի տեսքով»,- ասել է Սաղաթելյանը։
Իր հերթին, Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման հիմնական վտանգը կապում է ցիանիդի հետ, որը իրենից ներկայացնում է ցնդող նյութ և հանքավայրի շահագործման հետևանքով կարող է հայտնվել հողի, ջրի և սննդի մեջ: «Միայն Ամուլսարի տարածքի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը թույլ կտա հասկանալ, թե հանքի շահագործումը սկսելուց հետո այս տարածաշրջանում ինչ փոփոխությունների կարող է ենթարկվել գյուղմթերքը։ Սակայն նման ուսումնասիրություններ չեն անցկացվում և հավանաբար չեն անցկացվի, քանի որ դրանում շահագրգռված չեն ոչ պետությանը, ոչ էլ նախագծի օպերատոր ընկերությունը»,- ասում է նա։
Իր հերթին, «Հայաստանի կանաչների միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հակոբ Սանասարյանը դեռ մի քանի տարի առաջ պնդում էր, որ Ամուլսարի հանքավայրը, բացի ոսկուց և արծաթից, հարուստ է նաև ալյումինի, ռադիոակտիվ ուրանի և թորիումի հանքաշերտերով, որի արդյունքում մշակող ընկերությունը նախատեսում է ստանալ հայտարարվածից զգալիորեն ավելի շատ եկամուտ, իսկ Հայաստանի իշխանությունները՝ կստանան ռադիոակտիվ նյութերի հասանելիություն։ Դրանով հանդերձ հայկական ԶԼՄ-ներում բազմիցս հնչել են վարկածներ այն մասին, որ Ամուլսարի հանքավայրի մշակման մեջ իր նյութական շահն է ունեցել այս նախագիծը «հովանավորած» Հայաստանի Հանրապետության այն ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանը...
Ադրբեջանը դեմ է
Բնականաբար, և ադրբեջանցի բնապահպանները մի կողմ չեն մնա հանքավայրի ինտենսիվ շահագործման առաջիկա մեկնարկի մասին լուրերից։ Այո, Ամուլսարը գտնվում է Հայաստանում, բայց գործնականում մեր սահմանի մոտ է, հետևաբար Բաքուն չի կարող և չպետք է անտարբեր սպասի իր սահմանների մոտ էկոլոգիական աղետի, որը ավելի շուտ, քան ուշ, կազդի ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի բնության վրա։
Մասնավորապես, Caliber.Az-ի հետ զրույցում բնապահպանության փորձագետ Ռաուֆ Մամեդովը հայտարարել է, որ արդեն մի քանի տարի ուշադիր հետեւել է հանքի շուրջ տիրող իրավիճակին։
«Ինձ մոտ ամենամեծ մտահոգություն է առաջացնում հաղորդագրությունները այն մասին, որ ոսկու արդյունահանման համար հանքում պլանավորում են ակտիվորեն օգտագործել նատրիումի ցիանիդ: Իսկ ի՞նչ է դա։ Ուժեղագույն թույն մարդկանց համար, գրեթե ինչպես ցիանակալիումը: Սա կապտաթթվի անօրգանական նատրիումային միջին աղ է՝ մարմնի մեջ մտնելու դեպքում նա ինհիբիտացնում է հյուսվածքային շնչառության ֆերմենտները, և հյուսվածքները կորցնում են արյունից թթվածինը յուրացնելու ունակությունը: Նատրիումի ցիանիդը՝ դրանք ջրի մեջ հեշտությամբ լուծվող թունավոր անգույն բյուրեղներ են։ Իսկ հետո ո՞ւր է գնալու այս ջուրը։ Առաջին հերթին Հայաստանի միջով հոսող Արփաչայ և Բազարչայ (որոնք թափվում են Արազ գետը, որն իր հերթին՝ Կասպից ծովը), Գոյչա լիճը, իսկ այնուհետև մեր մյուս գետեր։ Հարավային Կովկասի էկոհամակարգը սերտորեն փոխկապակցված է, և որոշակի փուլում գետերի թունավորումը կգերազանցի Հայաստանի մասշտաբները՝ թույնը կմտնի նաև մոտակա ադրբեջանական և վրացական գետեր, այնտեղից կմտնի Քուռ և Արազ, իսկ հետո նաև Կասպից ծով: Պատկերացնու՞մ եք աղետի մասշտաբները։
Կասպից ծովի ափերին 5 երկրներում ապրում է ավելի քան 20 մլն մարդ՝ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Թուրքմենստանի և Իրանի բնակիչներ։ Եվ Կասպիի մեջ կսկսեն լողալ հայկական թունավոր թթուները, մետաղները, սուլֆատներն ու նիտրատները՝ դա ոչ մեկին քիչ չի թվա։ Հայաստանի այս քայլը հանդիսանում է 1992 թվականին Հելսինկիում ընդունված և 1996 թվականին ուժի մեջ մտած Անդրսահմանային ջրային հոսքերի և միջազգային լճերի պաշտպանության և օգտագործման մասին՝ ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի կոնվենցիայի անմիջական խախտում։ Կոնվենցիան անդամ երկրներից պահանջում է կանխել, վերահսկողության տակ պահել և նվազեցնել անդրսահմանային ազդեցությունը, անդրսահմանային ջրերը օգտագործել ողջամտորեն և արդարացիորեն՝ ապահովելով դրանց կայուն կառավարումը: Իսկ աստեղ հայերը պատրաստվում են թունավորել միլիոնավոր մարդկանց և կենդանի արարածներին»,- հայտարարել է բնապահպանը։
Նրա կարծիքով, էկոլոգիական տեսակետից Հայաստանին վերաբերվում են որպես հետամնաց աֆրիկյան երկրի։
«Օտարերկրյա ներդրողները Հայաստանում գործում են որպես Աֆրիկայում գաղութարարներ։ Հիշենք, որ հայկական օկուպացիայի ժամանակ ադրբեջանական հողերում գործող այդ նույն գերմանացիները, գերմանական ընկերությունները, կարծես թե էկոլոգիայի պաշտպաններ են, բայց ադրբեջանական գետերը վերածել են թույնի՝ դրանց մեջ լցնելով չմշակված թունավոր թափոններ։ Նույն Իսթիսուն, հայերի համար առողջարանային քաղաքը, հանքային ջրերի հանքավայրերով, այնտեղ կան շատ աշխատատեղեր։ Եվ ի՞նչ։ Կողքին բացում են թունավոր արտադրություն, փաստորեն կործանելով և՛ առողջարանը, և՛ տեղի բնակչությանը։ Ներդրողները հանքավայրից կվերցնեն ամենաընտիր սերուցքը, հափշտակությամբ շահագործելով, որպեսզի վերադիրով վերադարձնել իրենց ներդրած փողերը, իսկ հետո կհեռանան և ամբողջ նատրիումի ցիանիդը կթողներն հայերին, ովքեր կխմեն այդ թունավոր ջուրը։ Դա դեռ քիչ է՝ և՛ ադրբեջանցիները, և՛ իրանցիները, որոնք ապրում են Արազ գետի երկայնքով, և՛ մերձկասպյան երկրների բնակիչները, կխմեն այս ցիանիդը, և՛ կենդանիները, և՛ հողն էլ դա կկլանի։ Հասկանալի է, որ Փաշինյանը օտար մեղեդու տակ է պարում, բայց ինչպե՞ս կարելի է այդպես թքել քո ժողովրդի, հարեւանների վրա։ Հայաստանի 22 հասարակական և բնապահպանական կազմակերպությունները վերջերս՝ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը վերսկսելու ՀՀ կառավարության որոշման առնչությամբ իրենց դժգոհության մասին համատեղ հայտարարություն են տարածել։ Բայց հանքը միևնույն է, բացում են։ Դրանով հանդերձ Հայաստանը պատրաստ է պայթեցնել տարածաշրջանի էկոլոգիան, սպանել բնությունը, սպանել մարդկանց»,- հայտարարել է Ռ. Մամեդովը…
«Անպտղաբեր սար», հենց այսպես է թարգմանվում «Ամուլսար» բառը հայերենից։ Վախենում եմ, որ շուտով ստիպված կլինեն այն վերանվանել թունավոր սարի, դրա խորհրդանիշը, թե ինչպես են Հայաստանի իշխանությունների արագ փող աշխատելու ցանկությունը ստիպում թքել՝ էկոլոգիական անվտանգության, իրենց ժողովրդի, մարդկանց առողջության, տարածաշրջանի իրենց հարևանների վրա: Շրջակա միջավայրին հասցվող պոտենցիալ վնասը երբեք չի կարող արդարացվել հանքավայրի շահագործումից Հայաստանի շահույթով, բայց Փաշինյանի կառավարությունը շարունակում է համառորեն մեխեր խփել ողջ տարածաշրջանի էկոլոգիայի դագաղի խուփին…

Армения готовится отравить Каспий Амулсарский рудник – мина замедленного действия
Для каждого, кто побывал на освобождённых от многолетней армянской оккупации территориях Азербайджана, не является секретом, как оккупанты относились к нашей природе. Вырубленные леса из ценных пород деревьев, загрязнённые химикатами реки, заминированные поля, скудная фауна – все это является прямым следствием того, что почти 30 лет на этих землях хозяйничали захватчики, которые считали их не Родиной, а трофеем, который необходимо нещадно эксплуатировать, монетизируя свои временные военные успехи.
«Железный кулак» азербайджанской армии под руководством президента Ильхама Алиева размозжил голову всем тем, кто зарился на нашу землю, и освободил её. Но печальное наследство армяне, увы, оставили, и это не только густо усеянные минами земли, но и серьёзнейшие экологические проблемы, которые Азербайджану приходится решать. Но, очевидно, армянам этого показалось мало, и сейчас появились тревожные новости о предстоящей разработке Амулсарского золоторудного месторождения на территории приграничного с Азербайджаном района РА…
Яд замедленного действия
Планы по интенсивной разработке данного месторождения не могут не беспокоить нас, так как оно расположено недалеко от условной границы с Азербайджаном, вблизи Кяльбаджарского района. Понятно, чем оно так аппетитно для армянских властей – ориентировочно второе по запасам чистого золота месторождение в Армении, оно, по предварительным данным, содержит около 31 млн тонн руды и 40 тонн чистого золота. Но дело в том, что для добычи золота необходимо использовать по 100 тонн цианида натрия ежегодно, что может нанести вред водным ресурсам, в частности, озеру Гёйча и даже Каспийскому морю.
При этом и в самой Армении экологи прекрасно осознают масштабы возможной катастрофы. Еще в октябре 2016 экологические активисты устроили акцию протеста перед зданием правительства Армении, заявляя, что эксплуатация рудника приведет к неоправданным экологическим рискам. Но всё это время их требования игнорировались, что не удивительно – многие политические силы в Ереване, в том числе грезящие о реванше, видят в золоте Амулсарского месторождения способ не только оживить гаснущую экономику страны, но и хоть немного накачать оружием помятую осенью 2020 года армянскую армию. А там, где сталкиваются политика и экология, последняя чаще всего проигрывает – добыча золота обещает Армении ежегодно около 280-300 миллионов долларов прибыли…
К тому же правительство Пашиняна фактически оставило экоактивистов и компанию-разработчика месторождения один на один – оно не вмешивается в разгон активистов, но и не вводит запрет на разработку месторождения, действуя по принципу «и вашим, и нашим споём и спляшем». А стычки, и довольно ожесточённые, продолжаются.
Пашинян понимает, что чью бы сторону он ни занял в конфликте, это чревато негативными последствиями для его власти. Это очень удобная, но не очень достойная позиция.
Урановый и коррупционный след
Официально власти Армении кивают на результаты трёх проведенных экологических экспертиз, но их объективность вызывает даже у самой армянской общественности большие сомнения и опасения. Армянские экологи убеждены, что разработка рудника чревата большими экологическими бедствиями.
В частности, в армянских СМИ есть заявление ныне покойного руководителя Центра экологических исследований Академии наук Армении, доктора геологических наук Армена Сагателяна, который заявил, что Амулсар является сульфидным месторождением, где имеется огромное количество серы. «При наличии открытого месторождения все поверхностные воды и осадки будут сразу же просачиваться в толщу пород, растворяя в себе серу, которая попадет в речную сеть. Это неуправляемый риск, так как природа не имеет механизма самоочищения от тяжелых металлов, а воздействие токсичных продуктов питания проявляется через десятки лет в форме онкологических заболеваний, поражения репродуктивной и наследственной функций. Тяжелые металлы эмбриотоксичны, то есть воздействуют на беременных женщин, мутогенны, то есть влияют на наследственность, канцерогенны – вызывают рак. Эту проблему мы фактически имеем в различных районах Армении, но, не решая ее, спешим создать новую в виде Амулсарского месторождения», - сказал Сагателян.
В свою очередь, руководитель Информационно-аналитического центра оценки рисков цепочки питания Давид Пипоян основную опасность разработки золотоносного месторождения Амулсар связывает с цианидом, который представляет собой испаряющееся вещество и вследствие эксплуатации месторождения может оказаться в почве, воде, попасть в пищу. «Только детальное изучение территории Амулсар позволит понять, каким именно изменениям могут подвергнуться сельхозпродукты в этом регионе после начала эксплуатации месторождения. Однако такие изучения не проводятся и, вероятно, не будут проведены, так как в этом не заинтересовано ни государство, ни компания-оператор проекта», - говорит он.
В свою очередь, председатель общественной организации «Союз зеленых Армении» Акоп Санасарян еще несколько лет назад утверждал, что месторождение Амулсар, помимо золота и серебра, богато также залежами алюминия, радиоактивных урана и тория, в результате чего компания-разработчик планирует получить значительно больший доход, чем заявлено, а власти Армении – получить доступ к радиоактивным материалам. При этом неоднократно в армянских СМИ высказывались версии о том, что свой материальный интерес в разработке Амулсарского месторождения имел Армен Саркисян и другие представители бывшей политической элиты Армении, «крышевавшие» данный проект...
Азербайджан против
Естественно, и азербайджанские экологи не остаются в стороне от новости про предстоящее начало интенсивной эксплуатации месторождения. Да, Амулсар находится в Армении, но практически у наших границ, поэтому Баку не может и не должен равнодушно ждать экологической катастрофы у своих рубежей, которая скорее рано, чем поздно, отразится на природе всего региона Южного Кавказа!
В частности, в беседе с Caliber.Az экологический эксперт Рауф Мамедов заявил, что уже несколько лет внимательно отслеживает ситуацию вокруг рудника.
«Наибольшую тревогу у меня вызывают сообщения о том, что на месторождении для добычи золота планируется активно применять цианид натрия. А что это такое? Сильнейший яд для человека, да и для всего живого, практически как цианистый калий. Это неорганическая натриевая средняя соль синильной кислоты - при попадании в организм она ингибирует ферменты тканевого дыхания, и ткани теряют способность усваивать кислород из крови. Цианид натрия — это ядовитые бесцветные кристаллы, легко растворяющиеся в воде. И куда потом пойдёт эта вода? В первую очередь в протекающие по Армении Арпачай и Базарчай (которые впадают в реку Араз, а она, в свою очередь, в Каспий), в озеро Гёйча, а затем и в другие наши реки. Экосистема Южного Кавказа тесно связана между собой, и на определённом этапе отравление рек перерастёт масштабы Армении – отрава попадёт и в близлежащие азербайджанские, грузинские реки, оттуда попадёт в Куру и Араз, а затем и в Каспийское море. Представляете масштабы катастрофы?
На берегах Каспийского моря проживает более 20 млн. человек, жители 5 стран – Азербайджана, России, Казахстана, Туркменистана и Ирана. И когда в Каспий приплывут армянские ядовитые кислоты, металлы, сульфаты и нитраты, мало не покажется никому. Данный шаг Армении является прямым нарушением Конвенции Европейской экономической комиссии ООН по охране и использованию трансграничных водотоков и международных озер, принятой в Хельсинки в 1992 году и вступившей в силу в 1996 году. Конвенция требует от стран-участниц предотвращать, держать под контролем и сокращать трансграничное воздействие, использовать трансграничные воды разумно и справедливо, обеспечивая устойчивое управление ими. А тут армяне собираются отравить миллионы людей и живых существ!», - заявил эколог.
По его мнению, с экологической точки зрения к Армении относятся как к отсталой африканской стране.
«Иностранные инвесторы действуют в Армении как колонизаторы в Африке. Вспомним, что те же немцы, немецкие компании, действовавшие на азербайджанских землях во время армянской оккупации, вроде бы защитники экологии, превратили азербайджанские реки в отраву, сливая в них неочищенные ядовитые отходы! Тот же Истису для армян город-курорт, с месторождениями минеральной воды, там много рабочих мест. И что? Открывают рядом с ним ядовитое производство, фактически губя и курорт, и местное население. Инвесторы соберут сливки с месторождения, хищнически эксплуатируя его, чтобы с лихвой вернуть вложенные деньги, а потом уедут и оставят весь цианид натрия армянам, которые будут пить отравленную воду. Мало того – и азербайджанцы, и иранцы, живущие вдоль реки Араз, и жители прикаспийских стран будут пить этот цианид, и животные, и земля его впитает. Понятно, что Пашинян пляшет под иностранную дудку, но как можно так плевать на свой народ, на соседей? 22 армянские общественные и экологические организации недавно распространили совместное заявление о недовольстве решением правительства Армении возобновить эксплуатацию Амулсарского месторождения. Но рудник всё равно открывают. Тем самым Армения готова взорвать экологию региона, убить природу, убить людей», - заявил Р. Мамедов…
«Бесплодная гора» - именно так переводится с армянского слово «Амулсар». Боюсь, скоро придётся переименовывать её в ядовитую гору, символ того, как желание армянских властей заработать быстрых денег заставляет плевать на экологическую безопасность, на свой народ, здоровье людей, на соседей по региону. Потенциальный вред окружающей среде никогда не может быть оправдан прибылью Армении от эксплуатации месторождения – но правительство Пашиняна продолжает упорно забивать гвозди в крышку гроба экологии всего региона…