Միացում - ցտեսություն: Ո՞վ է մեղավոր. Caliber.Az-ի նոր տեսահոլովակ
Պատասխանելով հայ լրագրողի հարցին, թե «արդյո՞ք նրա հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանը Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմում, չի նշանակում արդյոք Ղարաբաղի ճանաչում, որպես Ադրբեջանի մաս», վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Մադրիդյան սկզբունքների համաձայն՝ Հայաստանը ճանաչում է. Ղարաբաղը, որպես Ադրբեջանի մաս:
Այս մասին ասվում է Caliber նախագծի հերթական տեսանյութում։
«Սրանում է խնդիրը: Մենք ստեղծեցինք ցանկալի իրականություն, որն իրական կապ չուներ միջազգային և աշխարհաքաղաքական իրականության հետ։ Մենք պետք է դեմ առ դեմ առերեսվենք այս իրականությանը»,- ասել է Փաշինյանը։
Այս խոսքերը զայրույթ են առաջացրել այսպես կոչված նախկինների ճամբարում, որոնք նորից սկսել են այն հին հորդորը, որ մադրիդյան սկզբունքները, որոնք առաջարկվել էին միջնորդների կողմից իրենց կառավարման տարիներին, իբր ճանապարհ են բացել անջատողական «ԼՂՀ»-ի դե ֆակտո «անկախության» դե յուրե «անկախության» ձևակերպման համար: Միաժամանակ փաստաթուղթն անվանելով «անկախության ճանապարհային քարտեզ»։

Миацум — тю-тю. Кто виноват? Новое видео Caliber.Az
Отвечая на вопрос армянского журналиста «не означает ли его заявление о готовности Армении признать Азербайджан в рамках территории Азербайджанской ССР признанием Карабаха как части Азербайджана» премьер-министр Никол Пашинян заявил, что по Мадридским принципам Армения признала Карабах частью Азербайджана.
Об этом говорится в очередном видеосюжете проекта Caliber.
«В этом проблема. Мы создали желаемую реальность, которая не имела реальной связи с международной и геополитической реальностью. Мы должны столкнутся с этой реальностью лицом к лицу», - сказал Пашинян.
Эти слова вызвали гнев в лагере так называемых бывших, которые вновь завели старую шарманку о том, что дескать Мадридские принципы, предложенные посредниками в годы их правления, якобы открывали путь для оформления де-факто «независимости» сепаратистской «НКР» в «независимость» де-юре. Назвав при этом документ «дорожной картой независимости».