Հայտարարվել է Զիլանլը գյուղի վերականգնման ավարտի ժամկետը ՖՈՏՈ/ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ակտիվորեն իրականացվում է՝ 2020 թվականի աշնանը Հայրենական պատերազմի ժամանակ հայկական բազմամյա օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի Գուբադլիի շրջանի Զիլանլը գյուղի վերականգնումը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել է՝ Արևելյան Զանգեզուրի վերականգնման, շինարարության և կառավարման պետական ծառայության մամուլի ծառայության ղեկավար Իլհամիյա Ռզան, գյուղն ամբողջությամբ կվերականգնվի 1,5 տարվա ընթացքում։
«80 հա տարածության վրա տարածված գյուղը կառանձնանա ինքնատիպ ժամանակակից ճարտարապետությամբ, և նրա բնակիչների համար կստեղծվեն լավագույն պայմաններ։ Առաջին փուլում նախատեսվում է գյուղում վերաբնակեցնել 772 մարդ։ Շինարարության ընթացքում օգտագործվում են տեղական նյութեր, հաշվի են առնվում բնակլիմայական պայմանները»,- նշել է Ի.Ռզան։

Названа дата окончания восстановления села Зиланлы
Активно ведется восстановление села Зиланлы Губадлинского района Азербайджана, освобожденного от многолетней армянской оккупации в ходе Отечественной войны осени 2020 года.
Как сообщила Caliber.Az руководитель пресс-службы Государственной службы восстановления, строительства и управления Восточного Зангезура Ильхамийя Рза, село полностью восстановят в течение 1,5 лет.
«Село, раскинувшееся на территории в 80 гектаров, будет отличаться самобытной современной архитектурой, для его жителей создадут самые лучшие условия. На первом этапе в село планируется переселить 772 человек. При строительстве используются местные материалы и учитываются климатические условия», - отметила И.Рза.