Խոջավենդում հայերն ահաբեկչություն են իրականացրել, կան զոհեր
Հետաքննություն է սկսվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ստացված տեղեկատվության հիման վրա, որում նշվում է, որ Ահմեդբեյլի-Ֆիզուլի-Շուշա ճանապարհի 58-րդ կիլոմետրին ականի պայթյունի հետևանքով երկու խաղաղ բնակիչ է զոհվել:
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունից (ՊԱԾ):
Նշվում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, ժամը 03:45-ի սահմաններում, Ահմեդբեյլի-Ֆիզուլի-Շուշա ճանապարհի 58-րդ կիլոմետրին, որն անցնում է Խոջավենդի շրջանի տարածքով, ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքներում գործող հայկական անօրինական զինված կազմավորումների սադրիչ-դիվերսիոն խմբի կողմից տեղադրված հակատանկային ականի վրա պայթել է «Shacman Howo» մակնիշի ավտոմեքենան, որում գտնվել են Ադրբեջանի ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալության աշխատակիցներ: Ահաբեկչական գործողության հետևանքով զոհվել են գործակալության 43-րդ վարչության աշխատակիցներ, 1965 թվականին ծնված Գուլիև Ֆարհադ Հուսեյնաղա օղլուն և 1970 թվականին ծնված Սամիր Սաբիր օղլու Սադըխովը։
Փաստի առթիվ Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը քրեական գործ է հարուցել ՔՕ 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 հոդվածներով (ահաբեկչություն, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպված հանցավոր խմբի կամ հանցավոր կազմակերպության կողմից), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (երկու կամ ավելի անձանց դիտավորյալ սպանություն, որը կատարվել է առանձնակի դաժանությամբ կամ ընդհանուր առմամբ վտանգավոր եղանակով մի խումբ անձանց կողմից), 228.3 (զենքի ապօրինի ձեռքբերում, փոխանցում, վաճառք, պահեստավորում, տեղափոխում կամ կազմակերպված խմբի կողմից զենքի, դրա պարագաների, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի և պայթուցիկ սարքերի տեղափոխում) և այլ հոդվածներով։
Քրեական գործով իրականացվում են բազմակողմանի քննչական և օպերատիվ միջոցառումներ, որոնց ընթացքի մասին հանրությանը կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկություն։

Армяне совершили теракт в Ходжавенде, есть погибшие
На основании поступившей 19 сентября 2023 года информации о гибели двух мирных жителей в результате взрыва мины на 58-м километре дороги Ахмедбейли-Физули-Шуша было начато расследование.
Об этом Caliber.Az сообщили в Службе государственной безопасности (СГБ) Азербайджана.
Было отмечено, что 19 сентября 2023 года около 03:45 на 58-м километре дороги Ахмедбейли-Физули-Шуша, проходящей по территории Ходжавендского района, транспортное средство марки Shacman Howo, в котором находились сотрудники Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана, подорвалось на противотанковой мине, заложенной провокационно-диверсионной группой незаконных армянских вооруженных формирований, действовавших в районе временного дислокации миротворцев, в результате совершенного теракта погибли гражданские сотрудники 43-го управления Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Гулиев Фархад Гусейнага олгу, 1965 года рождения, и Самир Сабирович Садыхов, 1970 года рождения.
По факту в Службе государственной безопасности Азербайджана возбуждено уголовное дело по статьям 214.2.1, 214.2.2, 214.2.3 (терроризм, совершенный группой лиц по предварительному сговору, организованной группой или преступным объединением (преступной организацией), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.7, 120.2.10, 120.2.11, 120.2.12 (умышленное убийство двух или более лиц, совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом группой лиц по предварительному сговору по мотиву национальной ненависти или вражды), 228.3 (незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение организованной группой оружия, комплектующих деталей к нему, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств) и др.
По уголовному делу проводятся комплексные следственно-оперативные мероприятия, о его ходе общественности будет предоставлена дополнительная информация.