ՊՆ. Ղարաբաղում Հայաստանի ԶՈՒ ավելի քան 60 մարտական դիրքեր անցել են ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ
20 Սեպտեմբերի 2023 08:49
Սեպտեմբերի 19-ին ՊՆ-ում տեղի է ունեցել ճեպազրույց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, ճեպազրույցում գերատեսչության մամուլի ծառայության ղեկավար, գնդապետ Անար Էյվազովը հայտնել է, որ Ղարաբաղի շրջանում Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից իրականացվող լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառումները հաջողությամբ շարունակվում են։
«Միջոցառումների ընթացքում Հայաստանի Զինված ուժերի կազմավորումների ավելի քան 60 մարտական դիրքեր անցել են մեր Զինված ուժերի վերահսկողության տակ։ Միաժամանակ վնասազերծվել են Հայաստանի Զինված ուժերին պատկանող ավելի քան 20 մարտական մեքենա, ավելի քան 40 հրետանային կայանք, ավելի քան 30 ականանետ, 2 զենիթահրթիռային կայան, 6-ից ավելի «Մորտիրա» ՌԷՊ կայան և ռազմական նշանակության այլ միջոցներ», - նշել է Անար Էյվազովը:
Նա նաև հայտնել է, որ սոցիալական ցանցերի հայկական տիրույթում տարածված տեղեկությունները, թե ադրբեջանական ստորաբաժանումներն իբր գնդակոծում են քաղաքացիական օբյեկտները, սուտ են և կրում են սադրիչ բնույթ:
«Նրանց նպատակն է վնասել մեր բանակի հեղինակությանը և միջազգային հանրության շրջանում սխալ պատկերացում ձևավորել լոկալ հակաադրբեջանական միջոցառումների մասին:
Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքում և սոցիալական ցանցերում մեր հրապարակած տեսանյութերում պարզ երևում է, որ մեր ստորաբաժանումները հարվածում են միայն օրինական ռազմական օբյեկտներին»։
Անար Էյվազովը նշել է, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական գործողությունների ժամանակ բազմիցս նկատվել է, թե ինչպես են Հայաստանի Զինված ուժերի կազմավորումները բնակավայրերում կրակային միջոցներ և զրահատեխնիկա տեղադրում, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց ներգրավում ռազմական օբյեկտներ։
«Ինչպես գիտեք, մեր զինանոցում կան բարձր ճշգրտության զենքեր և ռազմական տեխնիկա, որոնք համապատասխանում են ամենաժամանակակից պահանջներին։ Շատ դեպքերում ռազմական օբյեկտների ոչնչացման առաջադրանքը չեղարկվել է այն բանից հետո, երբ մեր զինվորականները ռազմական օբյեկտում խաղաղ բնակիչներ են հայտնաբերել»,- ընդգծել է Անար Էյվազովը։
«Կոչ ենք անում Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում տեղակայված Հայաստանի Զինված ուժերի կազմավորումների զինծառայողներին վայր դնել զենքը և հանձնվել։ Մենք նաև խորհուրդ ենք տալիս շրջանի խաղաղ բնակիչներին հեռու մնալ նրանցից և ոչ մի օգնություն չցուցաբերել նրանց։ Խորհրդատվական ծանուցումները հաղորդվում են բարձրախոսներով և այլ տեխնիկական միջոցներով»,- ընդգծել է Անար Էյվազովը։

Минобороны: Под контроль ВС Азербайджана перешли более 60 боевых позиций ВС Армении в Карабахе
Как сообщает Caliber.Az, на брифинге начальник пресс-службы ведомства полковник Анар Эйвазов заявил, что антитеррористические мероприятия локального характера, проводимые Вооруженными силами Азербайджана в Карабахском регионе, успешно продолжаются.
«В ходе мероприятий под контроль наших Вооруженных сил перешли более 60 боевых позиций формирований Вооруженных сил Армении. В то же время, были обезврежены более 20 автомобилей военного назначения, более 40 артиллерийских установок, свыше 30 минометов, 2 зенитно-ракетные установки, более 6 станций радиоэлектронной борьбы «Мортира» и другие средства военного назначения, принадлежащие формированиям ВС Армении», - отметил Анар Эйвазов.
Он также сообщил, что информация, распространяемая в армянских сегментах социальных сетей о якобы имеющих место обстрелах гражданских объектов нашими подразделениями, носит провокационный и ложный характер: «Цель - подорвать имидж нашей армии и сформировать в международном сообществе неправильное представление о локальных антитеррористических мероприятиях. В видеороликах, которые мы публикуем на официальном сайте Министерства обороны и в социальных сетях, видно, что наши подразделения наносят удары только по легитимным военным целям».
Анар Эйвазов отметил, что в ходе антитеррористических мероприятий локального характера в Карабахском регионе Азербайджана неоднократно наблюдалось, как формирования Вооруженных сил Армении размещают в населенных пунктах огневые средства и броневую боевую технику различного назначения, а также привлекают гражданских лиц к объектам военного назначения.
«Как известно, в нашем арсенале имеется высокоточное оружие и боевая техника, отвечающие самым современным требованиям. Во многих случаях задачи по уничтожению военных объектов были приостановлены после обнаружения нашими военными гражданских лиц именно на военном объекте», - подчеркнул Анар Эйвазов.
Он заявил, что хотя подразделения Вооруженных сил Армении размещают боевую технику в населенных пунктах или близ них, в результате высокоточного огня выводятся из строя и обезвреживаются только долговременные огневые точки, боевая техника и военная инфраструктура, используемая в военных целях.
«Призываем военнослужащих формирований Вооруженных сил Армении, дислоцированных в Карабахском экономическом районе Азербайджана, сложить оружие и сдаться. Мы также рекомендуем гражданским лицам, находящимся в этом районе, не находиться рядом с ними и не оказывать им никакой помощи. Уведомления рекомендательного характера сообщаются посредством громкой связи и других технических средств», - подчеркнул Анар Эйвазов.