Համայնք. Փաշինյանից պահանջում ենք Հայաստանը չդարձնել Ֆրանսիայի գործիքը
«Արևմտյան Ադրբեջան» տերմինը հիմնված է պատմական և աշխարհագրական իրողությունների վրա, և մեր համայնքի կողմից դրա օգտագործումը հիմնված է ինքնորոշման իրավունքի վրա, որն ամրագրված է մարդու իրավունքների միջազգային կոնվենցիաներում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքում՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն մեղադրանքները, թե իբր Ադրբեջանը հարձակում է նախապատրաստում Հայաստանի վրա։
«Փաշինյանը պետք է հստակեցնի Հայաստանի տարածքում անջատողական տարրերի՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոտնահարող գործունեության և իր երկրի օրենսդրության մեջ ադրբեջանական տարածքների նկատմամբ հավակնությունների պահպանման հարցերը։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի վարչապետը, հետևելով Ֆրանսիայի հրահանգին, ընտրել է տարածաշրջանում լարվածություն ստեղծելու ճանապարհը։ Այն, որ Ֆրանսիան մեծ քանակությամբ զենք է վաճառում Հայաստանին, պաշտպանության նախարարի և Ֆրանսիայի ռազմարդյունաբերական ընկերությունների ղեկավարների ներկայիս այցը Հայաստան, հիմք են տալիս ասելու, որ Հայաստանը մտադիր է ռազմական արկածախնդրության գնալ հենց այս երկրի դրդմամբ։
Փաշինյանից պահանջում ենք Հայաստանը չվերածել ֆրանսիական խաղերի գործիքի, վերջ դնել զանգվածային սպառազինության քաղաքականությանը, հաշտվել Ադրբեջանի հետ, պայմաններ ստեղծել արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի համար»,- ընդգծել են համայնքում։

Община: Мы требуем от Пашиняна не превращать Армению в инструмент Франции
Термин «Западный Азербайджан» основан на исторических и географических реалиях и его использование нашей общиной опирается на право на самоидентификацию, которое закреплено в международных конвенциях о правах человека.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявили в Общине Западного Азербайджана, комментируя обвинения премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что Азербайджан якобы готовит нападение на Армению.
«Пашинян должен прояснить вопросы о деятельности на территории Армении сепаратистских элементов, посягающих на территориальную целостность Азербайджана, о сохранении в законодательстве своей страны притязаний на азербайджанские территории.
Очевидно, что премьер-министр Армении, следуя указке Франции, выбрал путь создания напряженности в регионе. Тот факт, что Франция продает Армении большие объемы оружия, нынешний визит в Армению министра обороны и руководителей военно-промышленных компаний Франции дают основания говорить о том, что Армения намерена пойти на военную авантюру именно по наущению этой страны.
Мы требуем от Пашиняна не превращать Армению в инструмент французских игр, положить конец политике массового вооружения, пойти на мир с Азербайджаном, создать условия для возвращения западных азербайджанцев», - подчеркнули в общине.