19 Ապրիլի 2024 12:07
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել է՝ Ադրբեջանի Ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալության մամուլի ծառայության ղեկավար Անար Նաջաֆլին, ճանապարհի ընդհանուր երկարությունը կկազմի 33,5 կիլոմետր, լայնությունը՝ 9 մետր (ճամփեզրերով՝ 15 մետր), այն կլինի երկգոտի.
Շարունակվում են հողային աշխատանքները, կատարվում են ճանապարհի հիմքի ամրապնքման աշխատանքներըը, հարթեցվում է տեղանքը, անցկացվում են ջրահեռացման խողովակներ։
Նախագծի համաձայն՝ Խաչընչայ գետի վրայով կառուցվելու է հնգաթև կամուրջ, այժմ տեղադրվում են դրա հենարանները:
Ճանապարհը հանդիսանում է՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններում իրականացվող նախագծերից մեկը, որը կարևոր դեր է խաղալու՝ հայկական բազմամյա օկուպացիայից ազատագրված քաղաքների, շրջանների և գյուղերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում։

19 Апреля 2024 10:19
Как сообщил Caliber.Az руководитель пресс-службы Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Анар Наджафли, общая длина дороги составит 33,5 километров, ширина – 9 метров (с обочинами – 15 метров), она будет двухполосной.
По проекту, на дороге над рекой Хачинчай построят пятипролётный мост, сейчас устанавливаются его опоры.
Дорога является одним из проектов, реализуемых на территории Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов, которые сыграют важную роль в социально-экономическом развитии городов, районов и сел, освобождённых от многолетней армянской оккупации.