Վերլուծություն  29 Ապրիլի 2024 - 16:17
Մոլորակի բոլոր տարածաշրջաներում տեղի է ունենում ակտիվ ռազմականացում, որը անդրադառնում է՝ խորը համակարգային ճգնաժամով ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում։ Ռազմական ծախսերի յուրաքանչյուր նոր «ռեկորդի» հետ մեծանում են մեծ պատերազմների երկարաժամկետ ռիսկերը, քանի որ միջուկային դարաշրջանում զսպման տրամաբանությունը ունի ակնհայտ սահմանափակումներ։
Ապրիլի 22-ին Ստոկհոլմի Խաղաղության Հետազոտման միջազգային ինստիտուտը (SIPRI) հրապարակել է՝ «Գլոբալ ռազմական ծախսերի միտումներ - 2023 թ.» ամենամյա զեկույցը: Բաց տվյալների հսկայական զանգվածի վրա հիմնվելով, փորձագետները չափում են աշխարհում անցած տարվա ընթացքում ռազմական ծախսերի քանակական փոփոխությունները և ֆիքսում են ցուցանիշների դինամիկան ավելի երկար ժամանակահատվածների համար: Անակնկալներ չեն եղել. հետազոտությունների անցկացման ժամանակ 2023 թվականը բացարձակ ռեկորդ է սահմանել բոլոր 35 տարիների ընթացքում:
Թվերի լեզվով
Համաշխարհային ռազմական ծախսերն արդեն անընդմեջ 9 տարի և անցած տարում ավելանում են, SIPRI-ի տվյալներով, նախորդ տարվա համեմատ աճել են 6,8%-ով՝ կազմելով 2,443 տրիլիոն դոլար։ Այսինքն, համաշխարհային ՀՆԱ-ի 2,3%-ը ծախսվել է ռազմական կարիքների վրա։ Առաջին անգամ, 2009 թվականից ցուցանիշի աճ է գրանցվել մոլորակի բոլոր տարածաշրջաններում։ Դրանով հանդերձ ռազմական կարիքների համար ամենաշատ ծախսերը կատարում են՝ ԱՄՆ-ը (916 մլրդ դոլար), Չինաստանը (296 մլրդ), Ռուսաստանը (109 մլրդ), Հնդկաստանը (83,6 մլրդ) և Սաուդյան Արաբիան (75,8 մլրդ): Այս թոփ 5 երկրների մասնաբաժնի գումարը՝ աշխարհի բոլոր համապատասխան ծախսերի 61%-ն է։ Իսկ երկու հիմնական ռազմական տեությունների՝ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի ընդհանուր մասնաբաժինը՝ կազմում է 49%։
2022 թվականի համեմատ՝ վարկանիշի հինգ առաջատարների ցուցակը չի փոխվել, թեև նրանցից ոմանց մոտ ռազմական բյուջեները ավելի նկատելի են փոփոխվել, քան մյուսների մոտ։ Այսպես, Ռուսաստանում ծախսերի տարեկան աճը կազմել է 24%։ Եվ սա ամենևին էլ ամենաբարձր ցուցանիշ չէ բոլոր երկրների մեջ։ Օրինակ, Ուկրաինան տարվա ընթացքում ռազմական ծախսերը ավելացրել է 51%-ով (64,8 մլրդ և 8-րդ տեղ վարկանիշում), Ֆինլանդիան՝ 54%-ով (7,3 մլրդ և 35-րդ տեղ), Լեհաստանը՝ 75%-ով (31, 6 մլրդ և 14-րդ տեղ։ ), իսկ ամենամեծ պաշտպանական բյուջե ունեցող 40 թոփ երկրների շարքում աճի բացարձակ առաջատար է դարձել Ալժիրը։ Այնտեղ ցուցանիշն աճել է 76%-ով և կազմել 18,3 մլրդ դոլար (աշխարհում 19-րդ տեղ):
Եթե գումարել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ծախսերը, ապա ստացվում է 1,341 տրիլիոն դոլար կամ համաշխարհային պիրոգայի 55%-ը: Հյուսիսանտլանտյան դաշինքի՝ պաշտպանական բյուջեները ՀՆԱ-ի 2%-ի կամ ավելի բարձր մակարդակի վրա ամրագրելու (անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիան պահանջել է 2,5%-ի չափանիշ սահմանել) աճող մղումների հաշվառմամբ կարելի է վստահորեն կանխատեսել, որ ՆԱՏՕ-ն առաջիկա տարիներին չի զիջի իր վիճակագրական դիրքերը: Դրանով հանդերձ ուշագրավ է, որ 2023 թվականին ռազմական ծախսերի կրճատման առաջատարը 40 թոփ երկրների շարքում եղել է դաշինքի անդամ պետություն՝ Հունաստանը։ Նրա պաշտպանական ծախսերը նվազել են 17%-ով։ Քիչ են ծախսել նաև Իտալիան (-5,9%) և Ռումինիան (-4,7%)։
Աշխարհի ռազմական ծախսերի ցուցակի թոփ 10 բոլոր երկրները 2023 թվականին ավելացրել են իրենց պաշտպանական բյուջեները։ Նրանց «ներդրումը» մեկ տարվա ընթացքում ավելացել է 105 միլիարդ դոլարով, և ընդհանուր առմամբ նրանք ծախսել են 1,799 տրիլիոն, այսինքն՝ կրել են համաշխարհային բոլոր ծախսերի 74%-ը։ Այստեղ նույնպես կարելի է բազմաթիվ ռեկորդներ բացահայտել։ Օրինակ, Ռուսաստանի ռազմական ծախսերը սպասելիորեն գնահատվում է որպես ամենաբարձրը՝ Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր: Իսկ Չինաստանը ցույց է տալիս՝ SIPRI-ի դիտարկումների երեքուկես տասնամյակների ընթացքում ռազմատեխնիկական հզորացման ամենակայուն միտումը. նրա պաշտպանական ծախսերը արդեն 29 տարի անընդմեջ աճում են:
Ցուցակում առանձնակին սովորաբար ԱՄՆ-ն է։ Վաշինգտոնի ռազմական բյուջեն ավելի քան երեք անգամ գերազանցում է Չինաստանի ծախսերը, որը ոչ միայն վարկանիշում զբաղեցնում է երկրորդ տեղը, այլ նաև որին, ամերիկյան դոկտրինալ փաստաթղթերը պաշտոնապես նշում են որպես իրենց հիմնական ռազմավարական հակառակորդը:
ԱՄՆ-ի չափից դուրս ռազմական ցուցանիշները՝ Վաշինգտոնի գլոբալ շահերն ապահովելու համար ռազմական ուժերի կենտրոնական նշանակությունը շեշտող նույն դոկտրինալ փաստաթղթերի համաձայն՝ կապված են ոչ միայն սեփական զինված ուժերի զարգացման հետ: Եվս մեկ կարևոր գործոն է հանդիսանում ամերիկյան հզոր ռազմարդյունաբերական համալիրը։ Նրա ավանդական քաղաքական և տնտեսական ազդեցությունը դրված է մակերեսի վրա: Օրինակ, դա հեշտորեն կարելի է նկատել եվրոպացի դաշնակիցների հետ ԱՄՆ-ի հարաբերություններում։ Հյուսիսատլանտյան տարածքում ռազմարդյունաբերական համալիրը կառուցքավորված է այնպես, որ Եվրոպայում ռազմական ծախսերի աճը տանում է՝ առաջին հերթին ամերիկյան արդյունաբերության հսկաների պատվերների ավելացմանը:
Նման դասավորւթյուն կա նաեւ սպառազինության համաշխարհային շուկայում։ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի տվյալներով, 2023 թվականին ամերիկյան զենքի վաճառքն արտասահմանում աճել է 16%-ով և հասել պատմական ռեկորդի՝ 238 միլիարդ դոլարի։ Նման պայմաններում վստահորեն աճում են՝ «Lockheed Martin»-ի, «General Dynamics»-ի, «RTX»-ի և «Northrop Grummam»-ի նման արտադրող ընկերությունների բորսային գնանշումները: Մինչդեռ ամերիկյան զենքի արտահանումը տեղի է ունենում երկու սխեմաներով. առևտրական և քաղաքական։ Առաջինը ենթադրում է անմիջական պայմանագրեր արտադրողների հետ (թեև նույնպես սովորաբար պահանջում են կառավարության կողմից հավանություն), որը անցյալ տարի հասել է 157,5 միլիարդ դոլարի։ Զուտ քաղաքական գծով, երբ մատակարարումների շուրջ բանակցությունները ուղղակիորեն վարում են Պենտագոնի և Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչները, արտահանվել է գրեթե 81 միլիարդ դոլարի զենք։ Համեմատության համար. տասը տարի առաջ՝ 2013 թվականին, քաղաքական գծով արտահանումը կազմում էր 27,3 միլիարդ դոլար։
Այս համատեքստում պարզ է, թե ինչու ԱՄՆ-ի ռազմական բյուջեի ընդհանուր աճը խթանող հիմնական կատեգորիան ծախսերն են՝ «հետազոտության, զարգացման, փորձարկման և գնահատման» վրա։ 2023 թվականին դրանք աճել են 9,4%-ով։ ԱՄՆ-ի ռազմական ծախսերի աճի մեկ այլ ակնհայտ գործոն է օգնությունը Ուկրաինային, ինչը նշանակում է ինչպես Կիևին ուղղակի ռազմական մատակարարումներ, այնպես էլ Ամերիկայի սեփական զենքի պաշարների համալրում:
Ցանկացած անհասկանալի իրավիճակում՝ ռազմականացում
Իհարկե, բաց տվյալները, որոնց վրա հիմնվում են SIPRI-ի հետազոտողները, չեն կարող արտացոլել ամբողջ նկարագիրը: Անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելու որոշ կառավարությունների դժկամության պատճառով, զեկույցում ներկայացված որոշ ցուցանիշներ կրում են գնահատական բնույթ։ Բացի այդ, տարբեր երկրներում վիճակագրական ծառայությունների աշխատանքի առանձնահատկությունները կարող են որոշ տվյալները դարձնել «անտեսանելի»։ Հետևաբար, իրականում շատ երկրներում և տարածաշրջաններում ռազմական ծախսերի ցուցանիշները, ամենայն հավանականությամբ, ավելի բարձր են: Սակայն, ամեն դեպքում, SIPRI-ի զեկույցը հստակ ցույց է տալիս այն միտումները, որոնք այնքան պարզ են բացահայտվում, որ դրանք հեշտությամբ նկատելի են նույնիսկ պրոֆեսիոնալ հետազոտական գործիքներով չզինված աչքի համար:
Ինչպես և սպառազինությունների վերահսկման համակարգի գրեթե լիակատար փլուզման դեպքում, նման սրընթաց ռազմականացումը հանդիսանում է բնական պատասխան՝ միջազգային հարաբերություններում սրվող համաշխարհային ճգնաժամին: Պետությունը որքան քիչ աստիճանով է կարող սեփական անվտանգությունը ապահովելու համար հույս դնել այնպիսի միջազգային կառույցների վրա, ինչպիսիք են միջազգային իրավունքը և բազմակողմ կազմակերպությունները, այնքան ավելի շատ են ապավինում ուժի գործոնին: Որքան քիչ բան կարող են անել դիվանագետները՝ այնքան մեծ է ուշադրությունը զինվորականների նկատմամբ։
Ուստի ռազմականացման պարույրը՝ անխուսափելի ուղեկիցն է համաշխարհային գործերում համակարգային վերափոխումների, ինչը մենք հիմա նկատում ենք: Կոնկրետ թեժ կետերը, որոնք ավելի ու ավելի շատ են դառնում մոլորակի տարբեր մասերում, դրվում են վստահության ընդհանուր ճգնաժամի և ինստիտուցիոնալ դիսֆունկցիայի վրա: Ցավոք սրտի, այս միտումի վերջն ու սահմանը դեռ չի երևում: Գլոբալ ռազմականացումը ընդլայնվելու է, իսկ SIPRI-ի զեկույցները կշարունակեն գրանցել նոր ռեկորդներ:
Պայմանավորվել այնուամենայնիվ ստիպված կլինեք
Առավել ևս, և՛ պատմությունը, և՛ պարզապես ողջախոհությունը համառորեն հուշում են, որ համաշխարհային ռազմականացման աճի միտումը չի կարող անվերջ զարգանալ: Մինչև անցյալ դարի կեսերը նմանատիպ միտումներն ընդհատվեցին խոշոր պատերազմներով։ Դրանց արդյունքում, ուժերի իրական հարաբերակցության վերաբերյալ հարցերը գոնե ժամանակավորապես հանվեցին, և, համապատասխանաբար, վերացան՝ այդ հավասարակշռությունը ավելի ակտիվ ռազմականացման հաշվին փոխելու հնարավորությունն ու անհրաժեշտությունը։ Այսօր նման տրամաբանությունը կարող է առաջվա պես գործել տարածաշրջանային համատեքստում։ Համենայն դեպս, եթե դրանցում հիմնական հակառակորդներ են հնդես գալիս միջուկային զենք չունեցող տարածաշրջանային դերակատարները։
Սակայն գլոբալ միջուկային տերությունների առճակատման մակարդակում, այդ թվում նաև նրանց պրոքսի բախումները տարածաշրջանային հակամարտությունների շրջանակում, միայն ռազմական ուժի վրա հաշվարկներով չեն կարող արդարանալ: Այսօր պայմանական պոտենցիալների ցանկացած՝ նույնիսկ շատ լայնածավալ և սրընթաց զարգացման հետևում անմիջապես սկսում է երևալ միջուկային սպառնալիքի գործոնը: Մենք դա լավ ենք տեսնում Ուկրաինայում հակամարտությամբ և դեռ բազմիցս կտեսնենք այլ ճգնաժամային համատեքստերում: Նույնիսկ բոլոր պետությունների՝ որպես միջուկային դարաշրջանում հատուկ կամ պոտենցիալ թշնամիներին զսպելու միջոցի ռազմականացման բնորոշը հույս ունի լուրջ սահմանափակումներ՝ գիտական գրականության մեջ լավ նկարագրված «անվտանգության երկընտրանքի» երևույթի պատճառով:
Այսինքն, այն պատճառով, որ հակամարտող կողմերը ցանկացած դեպքում միմյանց նույնիսկ զուտ պաշտպանական գործողությունները կընկալեն որպես իրենց անվտանգության ուղղակի սպառնալիք և հետևաբար անընդհատ սնուցելու են էսկալացիոն պարույրը։ Իսկ միջուկային զենքը սահմանափակում է նման էսկալացիաների հերթափոխի թույլատրելի քանակը։ Հետևաբար, պայմանավորվել այնուամենայնիվ ստիպված կլինեք: Եթե, իհարկե, հույս չդնեք միջուկային Արմագեդոնի փորձերի վրա:

29 Апреля 2024 09:45
Во всех регионах планеты происходит активная милитаризация, которая отражает глубокий системный кризис в современных международных отношениях. С каждым новым «рекордом» в военных расходах повышаются долгосрочные риски больших войн, потому что логика сдерживания в ядерную эпоху имеет очевидные ограничения.
22 апреля Стокгольмский международный институт исследований мира (SIPRI) обнародовал ежегодный доклад «Тренды в мировых военных расходах-2023». На основе огромного массива открытых данных эксперты замеряют количественные изменения военных расходов в мире за прошедший год и фиксируют динамику показателей на более длинных отрезках времени. Сюрпризов не произошло: 2023 год поставил абсолютный рекорд за все 35 лет, когда проводится исследование.
Язык цифр
Всемирные военные расходы увеличиваются уже 9 лет подряд и в прошлом году, по данным SIPRI, возросли на 6,8% по сравнению с предыдущим годом, составив 2,443 триллиона долл. США. То есть 2,3% мирового ВВП было потрачено на военные нужды. Впервые с 2009 года рост показателя зафиксирован во всех регионах планеты. При этом больше всего на военные нужды тратят США (916 млрд долл. США), Китай (296 млрд), Россия (109 млрд), Индия (83,6 млрд) и Саудовская Аравия (75,8 млрд). В сумме доля этих топ-5 стран – 61% всех соответствующих расходов мира. А совместная доля двух главных военных держав – США и Китая – составляет 49%.
По сравнению с 2022 годом список пяти лидеров рейтинга не изменился, хотя у некоторых из них военные бюджеты изменялись заметнее, чем у других. Так, в России годовой рост расходов составил 24%. И это далеко не самый высокий показатель среди всех стран. Например, Украина за год увеличила военные расходы на 51% (64,8 млрд и 8-е место в рейтинге), Финляндия – на 54% (7,3 млрд и 35-е место), Польша – на 75% (31,6 млрд и 14-е место), а абсолютным лидером по росту среди топ-40 стран с наибольшими оборонными бюджетами стал Алжир. Там показатель вскочил на 76% до 18,3 млрд долл. США (19-е место в мире).
Если сложить расходы стран-членов НАТО, то получится 1,341 триллиона долл. США или 55% общемирового пирога. С учетом растущей установки Североатлантического альянса на закрепление оборонных бюджетов на уровне 2% ВВП или выше (на прошлой неделе Великобритания призвала установить стандарт на уровне 2,5%) можно с уверенностью прогнозировать, что НАТО в ближайшие годы не сдаст свои статистические позиции. При этом интересно, что лидером по снижению военных расходов в 2023 году среди топ-40 стран стало государство-член Альянса – Греция. Ее расходы на оборону сократились на 17%. Также меньше тратили Италия (-5,9%) и Румыния (-4,7%).
Все страны в топ-10 списка военных расходов в мире увеличили оборонные бюджеты в 2023 году. Их «вклад» возрос за год на 105 млрд долл., и в сумме они потратили 1,799 триллиона, то есть понесли 74% всех глобальных расходов. Здесь также можно обнаружить многочисленные рекорды. Например, российские военные расходы ожидаемо оцениваются как самые высокие с момента распада Советского Союза. А Китай демонстрирует самую устойчивую за три с половиной десятилетия наблюдений SIPRI тенденцию военно-технического усиления: его оборонные расходы непрерывно прирастают уже 29 лет.
Особняком в списке привычно стоят США. Военный бюджет Вашингтона более чем в три раза превышает расходы Китая, который не просто занимает второе место в рейтинге, но и который американские доктринальные документы официально определяют в качестве главного стратегического оппонента.
Зашкаливающие военные показатели США связаны не только с развитием собственных вооруженных сил в соответствии со все теми же доктринальными документами, акцентирующими центральную важность военной силы для обеспечения глобальных интересов Вашингтона. Еще одним существенным фактором является мощнейший американский военно-промышленный комплекс. Его традиционное политическое и экономическое влияние лежит на поверхности. К примеру, его легко заметить в отношениях США с европейскими союзниками. Военно-промышленный комплекс на североатлантическом пространстве структурирован таким образом, что рост военных расходов в Европе ведет прежде всего к увеличению заказов у гигантов американской промышленности.
Похожие расклады и на глобальном рынке вооружений. По данным Госдепартамента США, в 2023 году продажи американского оружия за рубеж увеличились на 16% и также достигли исторического рекорда в 238 млрд долл. В таких условиях уверенно растут биржевые котировки ключевых компаний-производителей, таких как Lockheed Martin, General Dynamics, RTX и Northrop Grummam. При этом экспорт американских вооружений происходит по двум схемам: коммерческой и политической. Первая подразумевает прямые контракты с производителями (хотя также обычно требуют одобрения со стороны правительства), которые в прошлом году достигли суммы 157,5 млрд долл. По чисто политической линии, когда переговоры о поставках напрямую ведутся представителями Пентагона и Государственного департамента, было экспортировано вооружений почти на 81 млрд долл. Для сравнения: десять лет назад, в 2013 году, экспорт по политической линии составлял 27,3 млрд долл.
В этом контексте понятно, почему основной категорией, обеспечивающей общий рост военного бюджета США, являются расходы на «исследования, развитие, тестирование и оценку». Они в 2023 году выросли на 9,4%. Другой очевидный фактор роста милитари расходов США – помощь Украине, под которой подразумеваются как прямые военные поставки Киеву, так и восполнение собственных американских запасов вооружений.
В любой непонятной ситуации – милитаризация
Разумеется, открытые данные, на которые опираются исследователи SIPRI, не могут отражать всей полноты картины. Из-за нежелания некоторых правительств предоставлять необходимую информацию часть показателей в докладе носит оценочный характер. Кроме того, особенности работы статистических служб в различных государствах могут делать часть данных «невидимыми». Поэтому в реальности цифры военных расходов во многих странах и регионах, вероятно, еще выше. Однако в любом случае доклад SIPRI хорошо показывает тенденции, которые разворачиваются настолько очевидно, что легко заметны даже не вооруженным профессиональным исследовательским инструментарием глазом.
Как и в случае с почти тотальным распадом системы контроля над вооружениями, такая стремительная милитаризация является естественной реакцией на усугубляющийся глобальный кризис международных отношений. Чем в меньшей степени государства могут опираться для обеспечения собственной безопасности на международные институты, такие как международное право и многосторонние организации, тем большую ставку они делают на фактор силы. Чем меньше могут дипломаты – тем больше внимания к военным.
Поэтому спираль милитаризации – неизбежный спутник системных трансформаций в мировых делах, что мы сейчас и наблюдаем. Конкретные горячие точки, которых становится все больше в различных уголках планеты, накладываются на общий кризис доверия и институциональную дисфункцию. К сожалению, пока конца-края этой тенденции не видно. Глобальная милитаризация будет расширяться, а доклады SIPRI продолжат фиксировать все новые рекорды.
Договариваться все равно придется
Тем не менее и история, и просто здравый смысл настойчиво подсказывают, что совсем бесконечно тенденция по нарастанию глобальной милитаризации развиваться не может. До середины прошлого века аналогичные тенденции прерывались большими войнами. По их итогам хотя бы временно снимались вопросы о реальных балансах сил, и, соответственно, исчезали возможности и необходимость изменять эти балансы за счет более активной милитаризации. Сегодня такая логика может по-прежнему работать в региональных контекстах. По крайней мере, если основными антагонистами в них выступают не обладающие ядерным оружием региональные акторы.
Однако на уровне противостояния глобальных ядерных держав, в том числе их прокси-столкновений в рамках региональных конфликтов, расчеты лишь на военную мощь не могут оправдаться. За любым даже очень масштабным и стремительным развитием конвенциональных потенциалов сегодня сразу же начинает маячить фактор ядерной угрозы. Мы хорошо это видим по конфликту в Украине и еще не раз увидим в других кризисных контекстах. Даже типичная для всех государств ставка на милитаризацию как средство сдерживания конкретных или потенциальных врагов в ядерную эпоху имеет серьезные ограничения из-за хорошо описанного в научной литературе феномена «диллемы безопасности».
То есть из-за того, что конфликтующие стороны в любом случае будут воспринимать даже чисто защитные действия друг друга как прямую угрозу своей безопасности и потому будут постоянно подпитывать эскалационную спираль. А ядерное оружие ограничивает допустимое количество витков подобных эскалаций. Поэтому договариваться все равно придется! Если, конечно, не надеяться на эксперименты с ядерным Армагеддоном.