Յաշար Ալիև. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է առաջընթացը հայ-ադրբեջանական բանակցություններում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, մի շարք այլ միջազգային կազմակերպություններ և կառավարություններ ողջունում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված վերջին առաջընթացը։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Յաշար Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Անվտանգության խորհրդի բաց նիստում։
«Իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել մեր տարածաշրջանում 2020-ի աշնանը և հանգեցրել ադրբեջանական հողերի 30-ամյա օկուպացիայի ավարտին և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և կայունության վերականգնմանը, լիովին համապատասխանում են 1993-ին ՄԱԿ-ի ընդունած բանաձևերին և միջազգային հումանիտար իրավունքին:
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները կարգավորելու շարունակական ջանքերը՝ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի հիման վրա, հույս են ստեղծում տարածաշրջանում երկար սպասված կայուն և տևական խաղաղության և կայունության համար»,- նշել է դիվանագետը։
«Euronews»-ը՝ Բաքվի էներգետիկայի շաբաթում. ցուցահանդեսներ և հարցազրույցներ նախագահ Ալիևի հետ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ

Яшар Алиев: Генеральный секретарь ООН приветствует прогресс в азербайджано-армянских переговорах
Генеральный секретарь ООН, ряд других международных организаций и правительств приветствуют недавний прогресс, достигнутый в результате прямых переговоров между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает Report, об этом заявил постоянный представитель Азербайджана при ООН Яшар Алиев во время выступления на открытом заседании Совета безопасности.
«События, произошедшие в нашем регионе с осени 2020 года, с окончанием 30-летней оккупации Арменией территорий Азербайджана и восстановлением прочного мира и стабильности в регионе, полностью соответствует резолюциям, принятым Организацией Объединенных Наций, международным гуманитарным правом в 1993 году.
Продолжающиеся усилия по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе взаимного уважения суверенитета и территориальной целостности друг друга создают надежду на долгожданный устойчивый и продолжительный мир и стабильность в регионе», - отметил дипломат.