21 Հունիսի 2024 10:34
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Բլինկենը, գնահատելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջմղման առումով ձեռք բերված արդյունքները, ընդգծել է ԱՄՆ-ի վճռականությունը՝ շարունակելու աջակցել երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և կողմերին կոչ է արել մոտ ապագայում ստորագրել խաղաղության պայմանագիր: Պետքարտուղարը նշել է այն կարևորությունը, որ Միացյալ Նահանգները տալիս է Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերություններին և ընդգծել երկու երկրների միջև կառուցողական համագործակցությունը կլիմայի փոփոխության և էներգետիկայի ոլորտում համատեղ նպատակներին հասնելու համար։ Էնթոնի Բլինկենն ասել է, որ իր երկիրը նորացված և ավելի ամուր երկկողմ կապեր է պահպանում Ադրբեջանի հետ: Նա հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները բոլոր ջանքերը կգործադրեն, որպեսզի Ադրբեջանը հաջողությամբ հյուրընկալի COP29-ը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ խաղաղությունը տարածաշրջանում ապահովված է, խաղաղության պայմանագրի հիմքում ընկած սկզբունքներն են, և դրա տեքստի նախաձեռնողը ադրբեջանական կողմն է: Նա ընդգծել է, որ կարգավորման և խաղաղության օրակարգի առաջմղմանն ուղղված ջանքերը շարունակվում են երկկողմանի հիմունքներով: Բարձր գնահատելով խաղաղության օրակարգին նպաստելու ԱՄՆ վճռականությունը՝ պետության ղեկավարը նշել է Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջների դադարեցման կարևորությունը՝ խաղաղության օրակարգի առաջմղման տեսանկյունից, որոնք հիմնված են Հայաստանի սահմանադրության, համապատասխան օրենքների և ներքին կանոնակարգերի վրա:
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հավելել է, որ վաղուց եկել է ժամանակը պաշտոնապես դադարեցնել չգործող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և հարակից բոլոր կառույցների գործունեությունը, որպեսզի ամբողջությամբ փակվի հակամարտության էջը, որը անցյալի մասունք է:
Նախագահ Իլհամ Ալիևն անդրադարձել է էներգետիկ ոլորտում երկու երկրների միջև երկարամյա հաջող համագործակցությանը, գոհունակություն հայտնել COP29-ի նախապատրաստման գործընթացում մեր երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունից և շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ-ին COP29-ի հաջող անցկացմանն աջակցելու մտադրության համար։ Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններին և աջակցում է երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդմանը և որակական նոր մակարդակի հասցնելուն։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում գոհունակություն է հայտնվել երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի նամակների փոխանակման և պատվիրակությունների փոխայցելությունների, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հարցերի շուրջ մտքերի փոխանակության, երկրների ներքին օրենքների գերակայության նկատմամբ հարգանքի վերաբերյալ։

Алиев - Блинкену: Пришло время официально прекратить деятельность МГ ОБСЕ
В ходе телефонного разговора Блинкен, оценив достигнутые результаты с точки зрения продвижения мирной повестки дня между Арменией и Азербайджаном, подчеркнул решимость США продолжать поддерживать процесс нормализации отношений между двумя странами и призвал стороны в ближайшее время подписать мирный договор. Госсекретарь отметил важность, которую США придают двусторонним отношениям с Азербайджаном, и подчеркнул конструктивное сотрудничество между нашими странами на пути к достижению совместных целей в области изменения климата и энергетики. Энтони Блинкен сказал, что его страна поддерживает обновленные и более прочные двусторонние связи с Азербайджаном. Он добавил, что США приложат все усилия для успешного проведения COP29 в Азербайджане.
Президент Ильхам Алиев отметил, что мир в регионе обеспечен, принципы, составляющие основу мирного договора, и инициатором его текста является азербайджанская сторона, и подчеркнул, что на двусторонней основе продолжаются усилия по нормализации и продвижению мирной повестки дня. Высоко оценив решимость США внести свой вклад в мирную повестку дня, глава государства отметил важность прекращения территориальных претензий к Азербайджану, основанных на конституции, соответствующих законах и внутренних нормативных правовых актах в Армении с точки зрения продвижения мирной повестки дня.
Президент Ильхам Алиев добавил, что давно пришло время официально прекратить деятельность нефункционирующей Минской группы ОБСЕ и всех связанных с ней институтов, чтобы полностью закрыть страницу конфликта, являющуюся пережитком прошлого.
Президент Ильхам Алиев затронул многолетнее успешное сотрудничество между нашими странами в энергетической сфере, выразил удовлетворенность плодотворным сотрудничеством делегаций наших стран в рамках процесса подготовки к COP29 и поблагодарил США за намерение поддержать успешное проведение COP29. Глава государства отметил, что Азербайджан также придает большое значение связям с США и поддерживает дальнейшее укрепление и вывод двусторонних связей на качественно новый уровень.
Во время телефонного разговора была выражена удовлетворенность обменом письмами на высоком уровне между нашими странами и взаимными визитами делегаций, а также проведен обмен мнениями по вопросам прав человека и демократии, уважения верховенства внутренних законов стран.