22 Հունիսի 2024 13:43
Արբեցուցիչ պատմությունների ժամանակը ոչ մի կերպ չի ավարտվում, ոմանք ոչ մի կերպ չեն կարողանում հանգստանալ, դե նրանք չեն կարող հանգիստ և խոնարհ նստել, և այդ պատճառով էլ խմբագրությունը շարունակում է «Այդ զվարճալի հարևանները և նրանց հովանավորները» մրցույթը:
Առանց մեդալի և հուշանվեր ժետոնի, բայց «Օդային ամրոցների կառուցման համար» փոխանցիկ պատվադրոշով երրորդ տեղը շնորհվում է միջազգային իրավունքի հարցերով մի խումբ հայ մասնագետներին, իրավապաշտպաններին և մարդու իրավունքների հարցերով փորձագետներին, ովքեր քննարկում են մեխանիզմների առկայությունը՝ մեջբերում եմ անում. «Բաքվում ապօրինի պահվող 23 հայ բանտարկյալների, այդ թվում նաև Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության իրավունքների պաշտպանության և նրանց վերադարձը ապահովելու համար»։
Բացատրեմ. միջազգային իրավունքի ինչ-որ հայ մասնագետը, մեկնաբանելով տեղեկությունն այն մասին, որ ձերբակալված և Բաքվում հետաքննության տակ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների պաշտպանության ինչ-որ իրավաբանական խումբը վերջերս հայտնել է «խոշտանգումների մասին» և հայտարարություն է ներկայացրել խոշտանգումների հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողին՝ ասում է, որ հատուկ զեկուցողը, երբ ստանա Ադրբեջանի պատասխանը, կամ եթե պատասխան չստանա՝ իրավունք ունի փաստահավաք այց կատարել Ադրբեջան, չհասկանալով մի պարզ բան. մենք ինքներս ենք որոշում, թե ում թողնենք Ադրբեջան, իսկ ում անմիջապես սահմանին հետ ուղարկենք։ «Որովհետև չի թույլատրվում»։ Բացի այդ, հետաքննության տակ գտնվող անձի հետ տեսակցությունները թույլատրվում են հետաքննության տակ գտնվող անձի օրինակելի վարքագծի դեպքում, ով անկեղծորեն զղջում է իր արածի համար, ասում է, որ այլևս երբեք դա չի անի և ամեն կերպ համագործակցում է հետաքննության հետ։ Իսկ միջազգային իրավունքի հարցերով ընկեր հայ մասնագետը այս տարրական բաները չգիտես ինչու չի հասկանում և նույնիսկ ասում է այն մասին, որ հայկական կողմը՝ նորից եմ մեջբերում անում, «պետք է ամբողջությամբ օգտագործի Եվրամիության և Եվրոպայի խորհրդի հնարավորությունները։ Եվրախորհրդի մասով, մասնավորապես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, աշխատանքներ տարվում են։ Կա միջպետական բողոք, այդ թվում նաև ապօրինի կալանավորված անձանց մասով։ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) նույնպես պետք է աշխատանք տարվի՝ արդեն Ազգային ժողովի մեր պատգամավորների կողմից»։
Մի տեսակ նման բան, որ մենք, լինի Եվրախորհրդի, թե ԵԽԽՎ-ի նկատմամբ՝ մենք փաստորեն անսահման հարգանք ենք տածում, բայց ահա շատ ավելի հեղինակավոր անձը 2024 թվականի փետրվարի 28-ին հայտարարել է հետևյալը. «Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը՝ ադրբեջանական պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելու որոշում է ընդունում։ Ցավոք սրտի, նման որոշումը կայացվել է Գերմանիայի խորհրդարանի պատգամավորի նախաձեռնությամբ, իսկ այդ անձը հանդիսանում է կանցլեր Շոլցի կողմից ղեկավարվող կուսակցության անդամ։ Սա միթե՞ երկակի ստանդարտներ կամ խաղ չէ՞ մեզ հետ։ Գերմանիայի կանցլերը դրսևորում է անաչառություն, և նրա հայտարարություններն ու գործողությունները դա են արտացոլում։ Իսկ իր ղեկավարած կուսակցության անդամը ցանկանում է հեռացնել ԵԽԽՎ-ում երկու ոչ քրիստոնեական երկրներից մեկը հանդիսացող Ադրբեջանին, և դա անում է ցուցադրաբար և նպատակաուղղված»։ Դուք իրավացի եք, սա Ադրբեջանի նախագահի խոսքերն են, ով հավելել է նաև, որ եթե մեկ տարվա ընթացքում մեր պատվիրակության իրավունքները չվերականգնվեն, ապա Ադրբեջանը կարող է լրջորեն քննարկել Եվրոպայի խորհրդից ամբողջական դուրս գալու հարցը։
Եզրակացություն. Եվրոպայի խորհրդի հնարավորությունները մեզ այնքան էլ չեն վախեցնում, և կարծիք կա, որ մենք կարող ենք լքել այդ միջազգային կազմակերպությունների պատերը մեր սեփական ցանկությամբ և պետության ղեկավարի կողմից սահմանված ժամկետում։ Իսկ այս դեպքում անջատողականության, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, ինչպես նաև անօրինական զինված խմբավորումներ ստեղծելու մեջ բոլոր մեղադրվողներին սպառնում է ինչ-որ շատ և շատ վատ բան, այն է՝ սոցիալական պաշտպանության առավելագույն չափը։ Եվ դա կլինի արդար ու ճիշտ։ Այնպես որ ընտելացեք, ինչպես ասել է Մարգարետ Թետչերը՝ ձեր օրենքը մեզ համար օրենք չէ։
Ժյուրիի միաձայն որոշմամբ երկրորդ տեղը շնորհվում է նախորդ մրցույթի մրցանակակիր Բագրատ Գալստանյանին, այդ նույնին, որը Սրբազան է։ Հիշեցնենք, որ անցյալ շաբաթ հենց նա է ստացել խմբագիրների առաջին մրցանակը նրա համար, որ իր կողմնակիցների հետ միասին որոշել է այցելել գինու փառատոն։ Այս շաբաթ, բացի երկրորդ տեղից, նա ստանում է միանգամից 2 ժետոն. մեկը «Թափառաշրջիկության նկատմամբ հակման համար», քանի որ այսօր նա իր կողմնակիցների հետ այցելել է Կիրանց (Գյունեյ) գյուղը և հանդիպել է այս և հարակից գյուղերի բնակիչների հետ։ Հիշեցնենք՝ Կիրանցից մինչև մեր սահմանապահները՝ ընդամենը 50 մետր է։ Իսկ երկրորդ ժետոնի վրա կդրոշմվի «Չափավորության և ողջամտության համար», դե, այն բանի համար, որ նա Կիրանց չգնաց անցյալ շաբաթ՝ գինու փառատոնից անմիջապես հետո։ Թե չե մեկ էլ տեսար՝ մեր սահմանապահներն իսկապես չեն սիրում խախտողներին, հատկապես խմածներին։ Եվ նաև, իմ պարտքն եմ համարում նախազգուշացնել. տնտղողներին և թաքուն նայողներին մեր սահմանապահներին էլ ավելի շատ չեն սիրում։
Դե նաև, վերջապես, պատվավոր առաջին տեղը՝ «Խելագար քաջերին՝ զեղջված ծաղկեպսակներ» մակագրությամբ փոքրիկ ժետոնների («քաջերին» բառը չակերտների մեջ է, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ այս նախադասության առանցքային բառը խելագարությունն է) հետ միասին շնորհվում է Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանը՝ ֆրանսիական «Կեսար» ինքնագնաց թնդանոթների մատակարարման պայմանագիր կնքելու համար։ Խենթությունը, ի դեպ, ակնհայտ է, այնտեղ՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում ընկերները միանգամայն չեն հասկանում, որ մեր սահմանից կրակի հեռավորության վրա «Կեսար» ինքնագնաց թնդանոթների տեղակայումը այդ ինքնագնաց հրանոթները դարձնում է բացարձակապես օրինական թիրախ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի համար, այնպես որ՝ խելքի եկեք, եթե չեք ուզում ծաղկեպսակներ վերցնել ու դանդաղ ու տխուր տանել Եռաբլուրի ուղղությամբ։ Թնդանոթները պահեք պահեստներում, թե չէ ստիպված կլինեք նստել սայլակների վրա: Ոչ թե հրետանային, այլև, իհարկե, թաղումայինների վրա։ Միայն թե հետո չասեք, որ խմբագրությունը ձեզ չի զգուշացրել։

Конкурс продолжается, отбоя нет от номинантов
Время упоительных историй никак не заканчивается, кое-кто никак не может успокоиться, ну не сидится им ровно и смиренно, а потому редакция и продолжает конкурс «Эти забавные соседи и их покровители».
Третье место без медальки и памятного жетона, но с переходящим вымпелом «За строительство воздушных замков» присуждается группе армянских специалистов по международному праву, правозащитникам и экспертам по правам человека, которые обсуждают наличие механизмов, цитирую, «для защиты прав незаконно удерживаемых в Баку 23-х армянских заключенных, в том числе военно-политического руководства Карабаха, и обеспечения их возвращения».
Объясняю: какой-то армянский специалист по международному праву, комментируя информацию о том, что какая-то там юридическая группа по защите прав арестованного и содержащегося под следствием в Баку Рубена Варданяна недавно сообщила о «пытках» и подала заявление спецдокладчику ООН по вопросу о пытках, говорит, что специальный докладчик, когда получит ответ Азербайджана или если не получит ответа, имеет право совершить в Азербайджан поездку для сбора фактов, не понимая одной простой вещи: мы сами решаем, кого впускать в Азербайджан, а кому прям на границе от ворот поворот дать. «Не положено, потому что». Кроме того, свидания с подследственным разрешаются при условии примерного поведения этого подследственного, который искренне раскаивается в содеянном, говорит, что больше никогда так не будет, и всячески со следствием сотрудничает. А товарищ армянский специалист по международному праву этих элементарных вещей почему-то не понимает и даже говорит о том, что армянской стороне, снова цитирую, «следует использовать в полной мере возможности Евросоюза и Совета Европы. По части Совета Европы, в частности, в Европейском суде по правам человека, работа ведётся. Есть межгосударственная жалоба, в том числе по части незаконно удерживаемых лиц. В Парламентской Ассамблее Совета Европы также должна вестись работа, уже нашими депутатами Национального Собрания».
Так-то оно так, что к Совету Европы, что к ПАСЕ мы питаем практически безграничное уважение, только вот намного более авторитетный человек 28-го февраля 2024-го года заявил следующее: «Парламентская Ассамблея Совета Европы принимает решение лишить азербайджанскую делегацию права голоса. К сожалению, такое решение было принято по инициативе члена парламента Германии, и это лицо является членом партии, возглавляемой канцлером Шольцем. Это разве не двойные стандарты или игра с нами? Канцлер Германии демонстрирует беспристрастность, и его заявления и действия отражают это. А член возглавляемой им партии хочет отстранить Азербайджан, являющийся одной из двух нехристианских стран в ПАСЕ, и делает это демонстративно и целенаправленно». Вы правы, это слова президента Азербайджана, который также добавил, что если в течение года права нашей делегации не будут восстановлены, то Азербайджан может серьезно рассмотреть вопрос о полном выходе из Совета Европы.
Вывод: возможности Совета Европы нас пугают не очень, и есть мнение, что мы можем покинуть стены этих международных организаций по собственному желанию и в сроки, указанные главой государства. А в этом случае всем обвиняемым в сепаратизме, терроризме, финансировании терроризма, а также в создании незаконных вооруженных формирований грозит кое-что очень и очень нехорошее, а именно – высшая мера социальной защиты. И это будет справедливо и правильно. Так что привыкайте, как говорила Маргарет Тетчер, ваш закон для нас не закон.
Второе место по единодушному решению жюри присуждается призеру предыдущего конкурса Баграту Галстаняну, тому самому, который Србазан. Напоминаем, что именно он на прошлой неделе получил первый приз редакции за то, что вместе со своими сторонниками решил посетить винный фестиваль. На этой неделе он, помимо второго места, получает сразу 2 жетона: один «За тягу к странствиям», потому что сегодня он вместе со своими сторонниками посетил село Киранц (Гюней) и встретится с жителями этого и соседних сел. Напоминаем – от Киранца до наших пограничников – всего 50 метров. А на втором жетоне будет выбито «За умеренность и разумность», ну, за то, что в Киранц он не поехал на прошлой неделе, сразу после винного фестиваля. А то мало ли, наши пограничники очень не любят нарушителей, в особенности выпивших. И еще, считаю своим долгом предупредить: высматривающих и подглядывающих наши пограничники любят еще меньше.
Ну и, наконец, почетное первое место вместе с жетончиком с надписью «Безумству храбрых – венки со скидкой» (слово «храбрых» в кавычках, хотя бы потому, что ключевое слово в этом предложении – безумство) присуждается Министерству обороны Армении за подписание контракта на поставку французских САУ «Цезарь». Безумство, кстати, налицо, там, в Министерстве обороны Армении, товарищи совершенно не понимают, что развертывание САУ «Цезарь» на расстоянии выстрела от нашей границы делает те САУ абсолютно легитимной целью для ВС Азербайджана, так что – беритесь за ум, если не хотите взяться за венки и медленно и печально нести их в направлении Ераблура. Держите пушечки на складах, а то придется кататься на лафетах. Не артиллерийских, разумеется, а на похоронных. Только потом не говорите, что редакция вас не предупреждала.