21 Հունիսի 2024 16:12
Այսօր մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որտեղ տրանսպորտային զարկերակների պահանջարկն օրեցօր աճում է։ Նրա աշխարհագրական դիրքը և տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում զգալի ներդրումները թույլ են տվել Ադրբեջանին դառնալ Եվրասիական մայրցամաքի տրանսպորտային և լոգիստիկ հանգույցներից մեկը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է ԱՀ նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը Բաքվում անցկացվող՝ «Ռուսաստանի և Ադրբեջանի համագործակցությունը տարածաշրջանային նախագծերի և նախաձեռնությունների շրջանակներում» թեմայով ռուս-ադրբեջանական փորձագիտական խորհրդի հինգերորդ նիստում:
Խոսելով ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին՝ նախագահի օգնականն ընդգծել է, որ համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է հումանիտար և կրթական ոլորտներում։ «Ադրբեջանում հաջողությամբ գործում են Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղը, Ի.Մ Սեչենովի անվան Մոսկվայի առաջին պետական բժշկական համալսարանի Բաքվի մասնաճյուղը։ Հայտնի է, որ Ադրբեջանում հոգատարությամբ են վերաբերվում ռուսաց լեզվին։ Մոտ 40 դպրոցներում ռուսերեն լեզվով սովորում է ավելի քան 40 հազար երեխա։ Ադրբեջանի բուհերի ռուսաց լեզվի բաժիններում սովորում է ավելի քան 15 հազար Ադրբեջանի քաղաքացի։ Այս տարի Ադրբեջանում կանցկացվեն Ռուսական մշակույթի օրեր։ Նախատեսված են նաև մշակութային բազմաթիվ միջոցառումների անցկացում։ Այս ամենը, անշուշտ, ավանդ կներդնի մեր երկրների բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի հետագա ամրապնդմանը»,- ասել է նա։
Հիքմեթ Հաջիևը վստահություն է հայտնել, որ երկու պետությունների ղեկավարների հետևողական քաղաքականության շնորհիվ՝ մեր երկրների միջև հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ վերընթաց՝ լցնելով նոր բովանդակությամբ։

Хикмет Гаджиев об укреплении гуманитарного сотрудничества с Россией
Сегодня мы живем в мире, в котором с каждым днем растет востребованность в транспортных артериях. Географическое положение и значительные инвестиции в транспортную инфраструктуру позволили Азербайджану стать одним из транспортно-логистических узлов на Евразийском континенте.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал помощник Президента Азербайджанской Республики – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Азербайджанской Республики Хикмет Гаджиев на проходящем в Баку пятом заседании Российско-Азербайджанского экспертного совета на тему «Сотрудничество России и Азербайджана в рамках региональных проектов и инициатив».
Говоря о российско-азербайджанских отношениях, помощник Президента подчеркнул, что успешно развивается сотрудничество в гуманитарной и образовательных сферах. «В Азербайджане успешно функционируют филиал МГУ имени Ломоносова, Бакинский филиал Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М. Сеченова. Общеизвестно, что в Азербайджане бережно относятся к русскому языку. В около 40 школах на русском языке обучается более 40 тысяч детей. Свыше 15 тысяч азербайджанских граждан обучается на отделениях русского языка в университетах Азербайджана. В этом году в Азербайджане пройдут Дни культуры России. Также планируется проведение многочисленных культурных мероприятий. Все это, конечно же, внесет вклад в еще большее укрепление связей между дружественными народами наших стран», - сказал он.
Хикмет Гаджиев выразил уверенность, что благодаря последовательной политике лидеров двух государств отношения между нашими странами будут и впредь развиваться по восходящей, наполняясь новым содержанием.