Առանց արյան և նախապայմանների
Այսօրվա օրը իրավամբ կարելի է անվանել ևս մեկ առանձնահատուկ օր հետկոնֆլիկտային Ադրբեջանի պատմության մեջ։ Ինչպես ավելի վաղ արդեն հաղորդվել է՝ 2024 թվականի ապրիլի 19-ին, Ադրբեջանի նախագահ, Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի հանձնարարության համապատասխան՝ Գազախի շրջանի Բաղանիս Այրըմ, Աշաղը Ասքիփարա, Խեյրըմլի և Գըզըլհաջըլին գյուղերի օկուպացիայից ազատագրումն ապահովելու նպատակով՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով պետական հանձնաժողովը ստորագրել է՝ պետական սահմանների սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հանձնաժողովի 8-րդ նիստի արձանագրությունը։ Կատարված սահմանազատման աշխատանքների շնորհիվ որոշվել է 12,7 կմ երկարությամբ սահմանագիծ, որն ապահովել է Ադրբեջանի Գազախի շրջանի նշված չորս գյուղերի տարածքների (6,5 կմ2) վերադարձը Ադրբեջանին։
Եվ ահա, 2024 թվականի մայիսի 24-ին, 90-ական թվականների սկզբից հայկական օկուպացիայի տակ գտնվող այս չորս գյուղերի տարածքները վերադարձել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, ինչը օբյեկտիվորեն հանդիսանում է ադրբեջանական դիվանագիտության հերթական ձեռքբերումը, որը ցույց տվեց իսկական վարպետության դաս՝ պաշտպանելով պետության ազգային շահերը։
Այս առումով կարևոր է նշել, որ Ադրբեջանը Գազախի շրջանի բոլոր չորս գյուղերը իր վերահսկողության տակ վերադարձրեց առանց մեկ կրակոցի և արյունահեղության՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի ընդամենը մեկ խոսքով։ Նրանից հետո, երբ 2020 թվականին նախագահ Ալիևը բարձրացրեց՝ օկուպացված սահմանամերձ գյուղերը Ադրբեջանին վերադարձնելու հարցը, այս ուղղությամբ անցկացվել է քրտնաջան աշխատանք, որի արդյունքն են դարձել՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին չորս գյուղերը վերադարձնելու վերաբերյալ Բաքվի և Երևանի միջև նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Դրա հետ մեկտեղ, դեռ այս տարվա սկզբին, տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ օկուպացիայի տակ մնացած ադրբեջանական գյուղերի վերադարձի հետ կապված հարցը մշտապես գտնվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցությունների օրակարգում։ «Չորս ոչ անկլավային գյուղերը պետք է անվերապահորեն վերադարձվեն Ադրբեջանին։ Ինչ վերաբերում է անկլավային գյուղերին, ապա անհրաժեշտ է ստեղծել առանձին փորձագիտական խումբ և քննարկել։ Մենք համարում ենք, որ բոլոր անկլավները պետք է վերադարձվեն։ Այդ անկլավներ տանող ճանապարհներին պետք է պայմաններ ստեղծվեն այնտեղ ապրած մարդկանց վերադարձի համար»,- միանշանակ հայտարարել է Իլհամ Ալիևը։
Հարկ է նշել, որ սահմանազատման գործընթացի սկիզբը, ինչին պնդում է Ադրբեջանը, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից Գազախի շրջանի չորս գյուղերի հանձնումը հանդիսանում է գլխավոր պայմաններից մեկը՝ Բաքվի և Երևանի միջև համապարփակ խաղաղ պայմանագրի ձեռքբերման ճանապարհին։ Ադրբեջանը փուլ առ փուլ շարժվել է դեպի այդ իրադարձությունը՝ նախ հաղթելով 2020-թ. 44-օրյա պատերազմում, այնուհետև փայլուն իրականացված հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում լիովին վերականգնելով իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Այսօրվա իրադարձությունը դարձել է՝ մեր երկրի կողմից ձեռք բերված հաջորդ նպատակների տրամաբանական արդյունքը։ Առաջինը, Ադրբեջանը միանձնյա փոխել է ուժերի նախկին հարաբերակցությունը Հարավային Կովկասում, դրանով իսկ տարածաշրջանում ստեղծելով նոր աշխարհաքաղաքական իրականություն, վերջ դնելով հայկական ագրեսիային։
Երկրորդը, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում ստեղծված փոխված կոնֆիգուրացիան Հայաստանին ստիպում է ընդունել նոր իրողությունները։
Սա հաստատել են նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որոնք նրա կողմից հնչեցվել են այս տարվա ապրիլին՝ ի պատասխան հայկական ԶԼՄ-ների՝ Ադրբեջանին չորս գյուղ վերադարձնելու վերաբերյալ հարցերին։ Այն ժամանակ Հայաստանի վարչապետը հատուկ շեշտադրում է արել նրա վրա, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը առաջին անգամ են կարողացել սահմանի մի մասի խնդիրը լուծել բանակցությունների միջոցով։
«Ես չէի ցանկանա, որ մենք գերագնահատենք այն, ինչ տեղի է ունեցել, բայց ես նաև չէի ցանկանա, որպեսզի մենք էլ թերագնահատենք։ Շատ կարևոր է արձանագրել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը առաջին անգամ հարցը լուծեցին բանակցությունների սեղանի շուրջ»,- ասել է Փաշինյանը։
Հայաստանի վարչապետի հայտարարություններից հետևում էր, որ Երևանում լրջորեն մտածում են Բաքվի նկատմամբ իր քաղաքականությունը վերանայելու մասին և մտադիր են հետևել խաղաղ օրակարգին, որը համառորեն պահանջել է Ադրբեջանը։ Պարզ ասած, Բաքուն իր հետևողական գործողություններով և քայլերով սթափեցրել է Երևանին, որի արդյունքում մենք բոլորս դարձել ենք՝ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, և վերջակետ» սադրիչ արտահայտության, ժամանակին Ջըդըր դյուզի վրա հարբած շմոլքում պարած հեղինակի արմատապես փոխված հռետորաբանության ականատեսներ։ Ըստ երևույթին, Հայաստանի ղեկավարությունը վերջապես հասկացել է, որ ավելի լավ է ուրիշի ունեցվածքը տալ «բարեկամաբար», քանի դեռ դա առայժմ հնարավոր է։ Այդ նույն տրամաբանության մեջ են տեղավորվում նաև բրիտանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում՝ Նիկոլ Փաշինյանի վերջերս արած սթափ դատողությունները այն մասին, որ Հայաստանը չի պատրաստվում պայքարել Ղարաբաղի համար։
Հատկանշական է նաև այն, որ հարցազրույցում Հայաստանի վարչապետը կարծիք է հայտնել Գազախի շրջանում սահմանների սահմանազատման գործընթացի մեկնարկի մասին. «Կարծում եմ, որ մենք արդեն ցուցադրել ենք մեր անկեղծությունը սահմանազատման գործընթացում այսօր ընդունված որոշումներով։ Մենք ցուցադրել ենք մեր անկեղծությունը, քանզի արել ենք նաև հետևյալը. արձանագրեցինք, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պատրաստ է իր լիազորությունների շրջանակում քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ադրբեջանական գյուղերում, մասնավորապես խոսքը 4 գյուղերի մասին է՝ Բաղանիս Այրըմ, Աշաըի Ասքիփարա, Խեյրըմլի և Գըզըլհաջըլը, որպեսզի այս գյուղերում, որտեղ այժմ մարդիկ չեն ապրում, հնարավոր դառնա մարդկանց կյանքը»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը։
Իսկապես, Հայաստանի վարչապետը իրավացի է նրանում, որ այս գյուղերում անհրաժեշտ է ստեղծել պայմաններ, որպեսզի այնտեղ մարդկանց կյանքը հնարավոր դառնա, միայն լռել է այն մասին, որ այս բոլոր վայրերը կյանքի համար անպիտանի են դարձել օկուպացիայի տարիներին Հայաստանի կողմից բարբարոսական գործողությունների հետևանքով։ Հայաստանի կողմից Գազախի շրջանի գյուղերի զավթման պատմությունը գալիս է հեռավոր 90-ականներին։ Հիշեցնենք, որ Աշաղը Ասքիփարա գյուղը Հայաստանի կողմից զավթվել էր 1992 թվականի հունիսի 14-ին, Գըզըլհաջըլըն՝ 1992 թվականի մայիսի 11-ին, Խեյրիմլին՝ 1992 թվականի մարտի 8-ին և Բաղանիս Այրիմը՝ 1990 թվականի մարտի 24-ին։ Հիշեցնենք, որ Բագանիս Այրըմ գյուղի օկուպացիան ուղեկցվել է հայ զինյալների կողմից անհավատալի դաժանությամբ։ Հիշեցնենք, որ 1990 թվականի մարտի 23-ի լույս 24-ի գիշերը հայերը զրահամեքենաներով և տանկերով ներխուժեցին Բաղանիս Այրըմ գյուղը։ Այդ ողբերգության ժամանակ 10 մարդիկ ենթարկվել են խոշտանգման և սպանվել են (մահացածների թվում են երկու երիտասարդ կանայք՝ 30 և 23 տարեկան, ինչպես նաև երկու ամսական երեխա), 12 տուն թալանվել և այրվել է, 438 բնակիչ վտարվել են գյուղից։ Բաղանիս Այրըմի ցեղասպանությանը վերաբերող դրվագով 18 մարդկանց նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում։ Նրանց նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ ԱՀ ՔՕ 103 (Ցեղասպանություն) և 107 (Բնակչության արտաքսում և հարկադիր տեղահանում) հոդվածներով։
Օկուպացիայի բոլոր տարիների ընթացքում Հայաստանը նպատակաուղղված ավերել է ադրբեջանական գյուղերը՝ ոչնչացնելով մշակութային և պատմական ժառանգությունը՝ իր հետևից թողնելով միայն ավերակներ։
Վերջում հարկ է նշել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հստակ ուղերձը Հայաստանի ղեկավարությանը՝ Լաչինում COP29-ի շնորհանդեսին իր ելույթի ժամանակ։
«Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կազմավորվել են նոր իրողություններ։ Ադրբեջանը ապահովել է իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, հարկադիր վերաբնակների և փախստականների իրավունքների պաշտպանությունը»,- ընդգծել է Հիքմեթ Հաջիևը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը մտադիր է որոշել Հայաստանի հետ պետական սահմանը։
Իրոք, հիմա, երբ Ադրբեջանը նպատակաուղղված վերակենդանացնում է Ղարաբաղը, հատկապես այս խնդիրը հետաձգում չի հանդուրժում։ Մեր հայրենակիցների զանգվածային վերադարձը իրենց պապենական տարածքներ՝ այսօր երկրի պետական քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է։ Եվ այս գործընթացին ուշադիր հետևում են ինչպես մեր բարեկամները՝ հարգանքով և հավանությամբ, այնպես էլ մեր թշնամիները՝ նախանձով և զայրույթով։ Իհարկե, չէ որ նրանք երկար տարիներ փորձում էին փայտ խրել մեր անիվների մեջ, բայց նրանց մոտ ոչինչ չստացվեց։ Նախագահ Իլհամ Ալիևի դիվանագիտական ջանքերի արդյունքում՝ Ադրբեջանը վերադարձրեց Գազախի շրջանի չորս գյուղերը։ Վերդարձրեց առանց արյան և մեկ կրակոցի։ Եվ սա նախագահ Ի.Ալիևի, ադրբեջանական ժողովրդի և մեր երկրի ևս մեկ հաղթանակն է։

Без крови и предусловий
Сегодняшний день по праву можно назвать еще одним особенным днем в истории постконфликтного Азербайджана. Как уже сообщалось ранее, 19 апреля 2024 года в соответствии с поручением президента Азербайджана, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в целях обеспечения освобождения от оккупации сел Баганис Айрым, Ашагы Аскипара, Хейрымлы и Гызылгаджылы Газахского района Государственная комиссия по делимитации государственной границы между Азербайджаном и Арменией подписала протокол 8-го заседания комиссии по вопросам делимитации государственной границы и безопасности границы. Благодаря проведенным делимитационным работам была определена линия границы протяженностью 12,7 км, что обеспечило возвращение Азербайджану территорий (6,5 км2) четырех указанных сел Газахского района Азербайджана.
И вот, 24 мая 2024 года, территории этих четырех сел, находившихся с начала 90-х годов под армянской оккупацией, вернулись под контроль Азербайджана, что объективно является очередным достижением азербайджанской дипломатии, которая показала настоящий мастер-класс, отстояв национальные интересы государства.
Важно в этой связи отметить, что Азербайджан вернул под свой контроль все четыре села Газахского района без единого выстрела и кровопролития, одним лишь словом президента Ильхама Алиева. После того как в 2020 году президент Алиев поднял вопрос возвращения оккупированных приграничных сел Азербайджану, в этом направлении проводилась кропотливая работа, результатом которой стали ранее достигнутые договоренности между Баку и Ереваном о возвращении Арменией четырех сел Азербайджану.
Наряду с этим еще в начале текущего года в интервью местным телеканалам президент Ильхам Алиев отмечал, что вопрос, связанный с возвращением остающихся еще под оккупацией азербайджанских сел, постоянно находится на повестке переговоров между Азербайджаном и Арменией. «Четыре неанклавных села должны быть безоговорочно возвращены Азербайджану. Что касается анклавных сел, то необходимо создать отдельную экспертную группу и обсудить. Мы считаем, что все анклавы должны быть возвращены. На дорогах, ведущих в эти анклавы, должны быть созданы условия для возвращения людей, которые там проживали», — однозначно заявил Ильхам Алиев.
Следует отметить, что начало процесса демаркации границы, на котором настаивал Азербайджан, а также передача Арменией четырех сел Газахского района является одним из главных условий на пути к достижению всеобъемлющего мирного соглашения между Баку и Ереваном. Азербайджан поэтапно двигался к этому событию, сначала одержав победу в 44-дневной войне 2020 года, затем в результате блестяще проведенной антитеррористической операции, полностью восстановив свой суверенитет и территориальную целостность.
Сегодняшнее событие стало логичным итогом выполненных нашей страной следующих целей. Во-первых, Азербайджан в одиночку изменил прежний расклад сил на Южном Кавказе, создав тем самым новую геополитическую реальность в регионе, положив конец армянской агрессии.
Во-вторых, очевидно, что изменившаяся конфигурация в регионе, созданная Азербайджаном, вынуждает Армению принять новые реалии.
Это подтвердили и высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна, озвученные им в апреле текущего года в ответ на вопросы армянских СМИ относительно возвращения четырех сел Азербайджану. Тогда армянский премьер сделал особый акцент на том, что Армения и Азербайджан впервые смогли решить проблему части границы путем переговоров.
«Я бы не хотел, чтобы мы переоценивали то, что произошло, но я также не хотел бы, чтобы мы недооценивали. Очень важно констатировать, что впервые Армения и Азербайджан решили вопрос за столом переговоров», — сказал Пашинян.
Из заявлений армянского премьера следовало, что в Ереване всерьез задумались над пересмотром своей политики в отношении Баку и намерены следовать мирной повестке, на которой настаивает Азербайджан. Проще говоря, Баку своими последовательными действиями и шагами отрезвил Ереван, вследствие чего все мы стали свидетелями кардинально изменившейся риторики автора провокационного выражения «Карабах — это Армения, и точка», некогда отплясывавшего в пьяном угаре на Джыдыр дюзю. Судя по всему, армянское руководство наконец поняло, что чужое лучше отдать «по-хорошему», пока это еще возможно. В эту же логику укладываются и недавние трезвые суждения Никола Пашиняна в интервью британским СМИ о том, что Армения не собирается воевать за Карабах.
Примечательно и то, что в интервью армянский премьер высказал мнение о начале процесса делимитации границы в Газахском районе: «Думаю, что мы уже продемонстрировали свою искренность принимаемыми сегодня решениями в процессе делимитации. Мы продемонстрировали свою искренность, поскольку сделали также следующее: зафиксировали, что правительство Республики Армения готово в рамках своих правомочий предпринять шаги, чтобы в азербайджанских селах, в частности, речь идет о 4 селах — Баганис Айрым, Ашагы Аскипара, Хейрымлы и Гызылгаджылы, чтобы в этих селах, где сейчас не живут люди, жизнь людей стала возможной», — сказал армянский премьер.
Действительно, армянский премьер прав в том, что необходимо создать условия в этих селах, чтобы жизнь людей стала там возможной, только умолчал о том, что все эти места стали непригодны для жизни в результате варварских действий Армении в годы оккупации. История захвата Арменией сел Газахского района уходит в далекие 90-е. Напомним, село Ашагы Аскипара было захвачено Арменией 14 июня 1992 года, Гызылгаджылы — 11 мая 1992, Хейримлы — 8 марта 1992 года и Баганис Айрым — 24 марта 1990 года. Напомним, что оккупация села Баганис Айрым сопровождалась неимоверной жестокостью со стороны армянских боевиков. Напомним, что в ночь с 23 на 24 марта 1990 года армяне вторглись в село Баганис Айрым на бронетехнике и танках. Во время этой трагедии 10 человек были подвергнуты пыткам и убиты (среди погибших две молодые женщины - 30 и 23 лет, а также двухмесячный ребенок), 12 домов были разграблены и сожжены, 438 жителей были изгнаны из села. По эпизоду, касающемуся геноцида в Баганис Айрым, 18 человек были объявлены в международный розыск. В их отношении возбуждено уголовное дело по статьям 103 (Геноцид) и 107 (Депортация и принудительное переселение населения) УК АР.
Все годы оккупации Армения целенаправленно разрушала азербайджанские села, уничтожая культурное и историческое наследие, оставив после себя одни руины.
Напоследок стоит отметить четкий месседж помощника президента Азербайджана — заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмета Гаджиева руководству Армении во время выступления на презентации COP29 в Лачине.
«В регионе Южного Кавказа сложились новые реалии. Азербайджан обеспечил свою территориальную целостность и суверенитет, защиту прав вынужденных переселенцев и беженцев», — подчеркнул Хикмет Гаджиев, добавив, что Азербайджан намерен определить государственную границу с Арменией.
Действительно, сейчас, когда Азербайджан целенаправленно возрождает Карабах, именно эта задача не терпит отлагательств. Массовое возвращение наших соотечественников на свои исконные территории — сегодня один из приоритетов государственной политики страны. И за этим процессом пристально наблюдают как наши друзья — с уважением и одобрением, так и недруги - с завистью и злостью. Еще бы, ведь они долгие годы пытались вставлять нам палки в колеса, но у них ничего не вышло. В результате дипломатических усилий президента Ильхама Алиева Азербайджан вернул себе четыре села Газахского района. Вернул без крови и единого выстрела. И это еще одна победа президента Алиева, азербайджанского народа, нашей страны.