25 Հունիսի 2024 08:36
«Քանի որ Բաքուն և Երևանը մոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին զենք վաճառելը նոր սադրիչ տարր է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում»:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-երին հղումով, այս մասին հայտարարել է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիկը։
Նրա կարծիքով, Ֆրանսիան կարող է Հայաստանի հետ զենքի մատակարարման գործարք կնքել՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
«Ցավալի է, որ երբ մենք մոտենում ենք խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը, նման քայլը շփոթեցնում և ավելի է բարդացնում բանակցությունները», - ասել է Ուորլիկը։

Уорлик: Продажа оружия Францией Армении является новым провоцирующим элементом
«Поскольку Баку и Ереван близки к подписанию мирного договора, продажа оружия Францией Армении является новым провоцирующим элементом в отношениях между Арменией и Азербайджаном».
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил бывший американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
По его мнению, Франция могла бы заключить сделку с Арменией о поставках вооружений после подписания мирного соглашения с Азербайджаном.
«Прискорбно, что, когда мы приближаемся к заключению мирного соглашения, такой шаг запутывает и еще больше усложняет переговоры», - сказал Уорлик.