25 Հունիսի 2024 10:19
Եգիպտոսում Ադրբեջանի դեսպան Էլխան Պոլուխովը եգիպտական «Al-Ahram» հրատարակությանը տված հարցազրույցում հանդես է եկել՝ Բաքվի և Կահիրեի միջև ուղիղ չվերթների բացման օգտին, երկուշաբթի հայտնել է Trend-ը։
«2023 թվականի վիճակագրության համաձայն՝ Եգիպտոս է այցելել Ադրբեջանի ընդամենը մոտ 17 հազար քաղաքացի, իսկ Ադրբեջան՝ մոտ 7 հազար եգիպտացի։ Մենք ունենք ուղիղ չվերթ Շարմ Էլ Շեյխից Բաքու։ Բայց մենք կարծում ենք, որ Կահիրեից Բաքու ուղիղ չվերթի առկայությունը, անշուշտ, կմեծացնի զբոսաշրջիկների թիվը»,- նշել է Պոլուխովը։
Նա նշեել է, որ երկու երկրներն էլ ունեն խորը, հարուստ պատմություն, գեղեցիկ բնություն, յուրահատուկ խոհանոց, ինչը գրավիչ է դարձնում նրանց ճանապարհորդների համար։

Посол Азербайджана предложил открыть авиасообщения Баку-Каир
Посол Азербайджана в Египте Эльхан Полухов в интервью египетскому изданию «Аль-Ахрам» высказался за открытие прямого авиасообщения между Баку и Каиром, сообщает в понедельник Trend.
«По статистическим данным 2023 года, лишь около 17 тысяч граждан Азербайджана посетили Египет и около 7 тысяч египтян посетили Азербайджан. У нас есть прямой рейс из Шарм-эль-Шейха в Баку. Но мы считаем, что наличие прямого рейса из Каира в Баку, безусловно, увеличит число туристов», - отметил Полухов.
Он отметил, что обе страны имеют глубокую, богатую историю, прекрасную природу, уникальную кухню, что делает их привлекательными для путешественников.
Прямой рейс из Шарм-эль-Шейха в Баку действует с марта 2023 года, а ранее функционировал и в 2019 году.