24 Հունիսի 2024 17:51
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Խանքենդի քաղաքում կայացած «Լուսավորչական և իրավապահ գործունեության դերը շրջակա միջավայրի ամրապնդման գործում» թեմայով գիտագործնական համաժողովի ժամանակ ասել է Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Քյամալ Ջաֆարովը։
Նրա խոսքով, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ ուշադրությունը տվյալ պահի ամենակարևոր և հրատապ մարտահրավերներից է։
«Այս մարտահրավերը պայմանավորում է ազգային և համաշխարհային ջանքերը: Ադրբեջանի Հանրապետությունը, որպես միջազգային հանրության վստահելի և պատասխանատու անդամ, իր ներդրումն է ունենում կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարում։
Այս ոլորտում ձեռնարկվող միջոցառումների ֆոնին COP29-ի անցկացումը վառ օրինակ է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում Ադրբեջանի ջանքերի ճանաչմանը ոչ միայն ազգային, այլև համաշխարհային մասշտաբով»,- ընդգծել է նա։

В Азербайджане в рамках COP29 состоится Парламентское заседание.
Как сообщает Trend, об этом заявил депутат Милли Меджлиса Азербайджана Кямал Джафаров во время научно-практической конференции на тему «Роль просветительских и правоохранительных мероприятий в укреплении окружающей среды», проходящей в городе Ханкенди.
По его словам, внимание к изменению климата - один из самых важных и неотложных вызовов на данный момент.
«Этот вызов обусловливает национальные и глобальные усилия. Азербайджанская Республика как надежный и ответственный член международного сообщества вносит свой вклад в борьбу с последствиями изменения климата.
На фоне проводимых в этой области мер проведение COP29 является ярким примером признания усилий Азербайджана в борьбе с изменением климата не только в национальном, но и в глобальном масштабе», - подчеркнул он.
Депутат отметил, что в рамках Международной конференции COP29 на азербайджанский парламент также возлагаются важные задачи.