Կարասին. Մենք կիսում ենք ԵԽԽՎ-ում փոխգործակցության վերաբերյալ Բաքվի մոտեցումները
Ռուսաստանցի խորհրդարանականները պատրաստ են իրենց ադրբեջանցի գործընկերների հետ կիսել՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) հետ փոխգործակցության իրենց փորձը՝ հաշվի առնելով հունվարին վեհաժողովի ընդունած որոշումը՝ չվավերացնելու ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Դաշնային խորհրդի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի ղեկավար Գրիգորի Կարասինը՝ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովի նախագահ Սամեդ Սեիդովի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
«Մենք տեսնում ենք, թե որքան բարդ է իրավիճակը տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ։ Եվ ոչ միայն տարածաշրջանային: Դա վերաբերում է նաև այնպիսի կառույցներին, ինչպիսիք են Եվրոպայի խորհուրդը և նրա խորհրդարանական բաղադրիչը։ Մենք կիսում ենք Բաքվի մոտեցումները՝ ԵԽԽՎ-ում փոխգործակցության վերաբերյալ և պատրաստ ենք կիսվել փորձով»,- հանդիպման ժամանակ ասել է Գ. Կարասինը։

Карасин: Разделяем подходы Баку по взаимодействию в ПАСЕ
Российские парламентарии готовы поделиться с азербайджанскими коллегами опытом взаимодействия с Парламентской ассамблеей Совета Европы (ПАСЕ), учитывая принятое в январе решение ассамблеи не ратифицировать полномочия делегации Азербайджана.
Как передает ТАСС, об этом заявил глава комитета Совета Федерации по международным делам Григорий Карасин на встрече с делегацией Милли меджлиса Азербайджана во главе с председателем комитета по международным отношениям и межпарламентским связям Самедом Сеидовым.
«Мы видим, насколько непросто складывается ситуация в региональной политике. И не только в региональной. Это касается и таких структур, как Совет Европы и его парламентская составляющая. Разделяем подходы Баку по взаимодействию в ПАСЕ, готовы делиться опытом», - сказал Г. Карасин в ходе встречи.