24 Հունիսի 2024 13:00
Վերաբնակեցման հաստատված ծրագրի համաձայն՝ այս տարվա ընթացքում Խոջալու քաղաքում, Քյարքիջահան ավանում և Մալիբեյլի գյուղում, ինչպես նաև Աղդերայի շրջանի Ումուդլու գյուղում ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է տեղավորել 228 ընտանիք։
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին հայտարարել է Խանքենդի քաղաքում, Ագդերեի և Խոջալուի շրջաններում նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էլչին Յուսուբովը՝ Խանքենդի քաղաքում «Կրթության և իրավապահ միջոցառումների դերը շրջակա միջավայրի ամրապնդման գործում» թեմայով գիտագործնական համաժողովի ժամանակ։
Նա նշել է, որ արդեն ապահովվել է 50 ընտանիքի վերաբնակեցումը Խոջալու քաղաք, ևս 50 ընտանիք կվերաբնակեցվի մոտ ապագայում.
«Աղդերեի շրջանի Թալըշ գյուղում առ այսօր վերաբնակեցվել է 20 ընտանիք, իսկ Սուգովուշան ավանում այս տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին նախատեսվում է վերաբնակեցնել 190 ընտանիք։ Առաջիկա տարիներին այս թիվը մի քանի անգամ կավելանա»։

Кяркиджахан, Ходжалы и Суговушан: Сколько семей планируется переселить?
Согласно утвержденному плану переселения, в городе Ходжалы, поселке Кяркиджахан и селе Малыбейли, а также в селе Умудлу Агдеринского района в течение этого года планируется разместить в общей сложности 228 семей.
Как передает АПА, об этом заявил специальный представитель президента в городе Ханкенди, Агдеринском и Ходжалинском районах Эльчин Юсубов во время научно-практической конференции в городе Ханкенди на тему «Роль образования и правоохранительных мер в укреплении окружающей среды».
Он отметил, что уже обеспечено переселение 50 семей в город Ходжалы, а в ближайшее время будут переселены еще 50 семей:
«На сегодняшний день в село Талыш Агдеринского района переселены 20 семей, в сентябре и октябре этого года в поселок Суговушан планируется переселить 190 семей. В ближайшие годы это число увеличится в несколько раз».