26 Հունիսի 2024 10:12
Ղրղզստանի մայրաքաղաքում Թուրքական պետությունների կազմակերպությունների (ԹՊԿ) գլխավոր դատախազների խորհրդի 3-րդ նիստի արդյունքներով ընդունվել է Բիշքեկի հռչակագիրը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ, հանդիպմանը մասնակցել են՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքիայի գլխավոր դատախազները, ԹՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը և Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր խորհրդականը։
Ղրղզստանի նախագահ Սադըր Ժապարովն իր հերթին տեսաուղերձ է հղել հանդիպման մասնակիցներին։
Միջոցառմանը իր ելույթում Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը խոսել է՝ ԹՊԿ-ի անդամ երկրներում օրինականության և իրավակարգի ապահովման, մարդու իրավունքների և ազատությունների հուսալի պաշտպանության և հանցավորության ցանկացած դրսևորման դեմ պայքարի համար փոխադարձ համագործակցության անհրաժեշտության մասին։

Генпрокурор Азербайджана принял участие в подписании Бишкекской декларации
В столице Кыргызстана по итогам 3-го заседания Совета Генеральных прокуроров Организаций тюркских государств (ОТГ) принята Бишкекская декларация.
Как сообщает Report, в заседании приняли участие делегации во главе с генеральными прокурорами Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Турции, генеральный секретарь ОТГ и главный советник Международной ассоциации прокуроров.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров в свою очередь направил видеообращение участникам встречи.
В своем выступлении на мероприятии Генпрокурор Азербайджана Кямран Алиев говорил о необходимости взаимного сотрудничества для обеспечения законности и правопорядка в государствах-членах ОТГ, надежной защиты прав и свобод человека, борьбы с любыми проявлениями преступности.
В заключение была принята Бишкекская декларация и решено провести следующее заседание в Узбекистане в 2025 году.