Շուշայի և Մոսկվայի հռչակագրեր՝ անվտանգության կրկնակի ծածկոց Ադրբեջանի վրա
Վերջին տարիներին փորձագետները արդեն բացահայտ խոսում են այն մասին, որ աշխարհը թևակոխել է մեծ տուրբոլենտության դարաշրջան և որ, դեռ չմոռացված սառը պատերազմի ժամանակահատվածում երկրների և աշխրհամասերի բաժանումը մեր դեմքին նորից սկսել է փչել նոր գլոբալ աշխարհաքաղաքական, ռազմական և տնտեսական առճակատման սառցակալած ցուրտը։ Բացակայում է միայն գաղափարախոսական բաղադրամասը, քանզի վերացել է աշխարհը կոմունիստների և կապիտալիստների բաժանումը։ Չէ որ նույնիսկ ՉԺՀ-ն, իր իշխող կոմունիստական կուսակցությամբ՝ ըստ էության շուկայական սոցիալիզմով պետություն է։ Համեմատաբար փոքր երկրների համար, որնք հայտնել են, կամ մեծ ու լուրջ երկրների շրջափակման, կամ նրանց մեծացված ուշադրության գոտում, հայտնվել են դժվար իրավիճակում։ Եվ այստեղ Ադրբեջանը բացառություն չի կազմում։
Մեր երկիրը գտնվում է հույժ կարևոր տարածաշրջանում, որտեղ, ինչպես հարևան, այնպես էլ ոչ այդքան հարևան մեծ պետությունները ձգտում են ընդլայնել իրենց կենսատարածությունը։ Ինչ որ մեկը՝ մեղմորեն, քաղցրաբլիթի օգնությամբ, որի համար հետագայում միևնույն է ստիպված ես մեծ գին վճարել, ինչ որ մեկը՝ կոպիտ, դիմելով մտրակին և ոտքով սեղմելով տարածաշրջանային փոքր պետությունների կոկորդը։ Ինչը իր հերթին, պաշտոնական Բաքվից պահանջում է ճկունություն, որպեսզի ժամանակին և, որը ոչ պակաս կարևոր է, ադեկվատ արձագանքել ժամանակի մարտահրավերներին։ Եվ այստեղ մենք կարող ենք վստահությամբ ասել այն մասին, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը՝ ի դեմս նախագահ Իլհամ Ալիևի, այդ խնդրից կարողանում է գլուխ հանել։
Առաջին հերթին հարկ է նշել, որ Ալիևի կողմից անցկացվող արտաքին քաղաքականության արդյունքում մեր երկիրը կարողացել է խուսափել Վրաստանի և Ուկրաինայի տխրալի փորձից, որոնք բառացիորեն հայտնվեցին մասնատված վիճակում։ Այսօր աշխարհը հետևում է սրընթաց հիասթափվող ուկրաինական դրամային։ Շատերը ցավում են Կիևի համար, բայց ոչ ոք չի ցանկանում այսօր Ուկրաինայի տեղում լինել։
Ի սկզբանե, որպես առաջնահերթություն ընտրելով Ադրբեջանի արտադաշինքային կարգավիճակը՝ Իլհամ Ալիևը այնուամենայնիվ ամեն կերպ աջակցել է տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը և տնտեսակական համագործակցությանը ուղղված նախաձեռնությունները և նույնիսկ նրա սահմաներից դուրս (հիշենք Իրաքում, Կոսովոյուն և Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելությունները)։ Միաժամանակ նա վստահելի հարաբերություններ է կառուցել մեր տարածաշրջանի ակտիվ համաշխարհային կենտրոններ՝ Մոսկվայի, Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հետ։ Ալիևին հաջողվեց ամուր բարեկամություն կապել Իսրայելի հետ, դրանով հանդերձ չվիճելով հարևան Իրանի հետ։ Կազմակերպեց ՌԴ ՌՈՒ Գլխավոր շտաբի ղեկավարության և ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների Բաքվում հանդիպումը։ Դանդաղ, բայց ճշտորեն ամրապնդեց դաշնակցությունը ՆԱՏՕ-յական Թուրքիայի հետ, այն հասցնելով մինչև ռազմավարական դաշնակցության, բայց դրանով հանդերձ չհրահրելով հարևան Ռուսաստանին։
Իլհամ Ալիևը իրեն դրսևորել է, որպես իր խոսքի համար պատասխանատու քաղաքական գործիչ, ում խոսքերին կարելի է վստահել։ Որովհետև և զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանը հասել է կարևոր ձայնի իրավունքին տարածաշրջանային հարցերում, և ոչ միայն։
Սակայն, ինչպես արդեն սկզբից նշել ենք՝ աշխարհը թևակոխում է նոր սառը պատերազմի ժամանակահատված և Ուկրաինայի շուրջ իրադարձությունները այդ ամենը ցույց են տվել իր ամբողջ թերություններով։ Թվում է թե ևս մի քիչ և ուկրաինական բարերար հողում մահացու գոտեմարտում կհանդիպեն Արևմուտքի և Արևելքի զորքերը։ Այս օրերին աշխարհը զգաց, որ մի քայլի վրա է գտնվում համաշխարհային պատերազմից, որում հաղթողներ չեն լինի։ Եվ այս իրավիճակում Ադրբեջանի ղեկավարությունից պահանջվել է այն ողջ վարպետությունը և պրոֆեսիոնալիզմը, որպեսզի թույլ չտալ, որ երկիրը ներքաշվի գլոբալ առճակատման հորձանուտ։ Եվ, պետք է խոստովանել, որ նրան դա հաջողվել է։
Ներկայիս ուկրաինական ճգնաժամից դեռ շատ առաջ, 2021 թվականին Իլհամ Ալիևին հաջողվել է հուսալիորեն պաշտպանել երկիրը՝ Թուրքիայի հետ ստորագրելով Շուշայի հռչակագիրը, որի պատմական նշանակությունը դժվար է թերագնահատել, քանզի նա, դաշնակցության կարգավիճակով պաշտոնապես ամրապնդել է Բաքվի և Անկարայի միջև եղբայրական, բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունները։ Հիշենք Շուշայի Հռչակագրի որոշ դրույթները. «Եթե կողմերից մեկի կարծիքով, կա երրորդ պետության, կամ պետությունների կողմից նրա անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային անվտանգությանը, միջազգային մակարդակով ճանաչված սահմանների անձեռնամխելիությանը սպառնալիք, կամ ագրեսիա, ապա կողմերը միմյանց օգնություն կցուցաբերեն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համապատասխան։ Ահետաձգելի քննարկումների ճանապարհով տվյալ օգնության ձևը և ծավալը որոշելուց հետո, համատեղ միջոցներ ձեռնարկելու համար պաշտպանական կարիքների բավարաման մասին որոշում կընդունվի և կկազմակերպվի զինված ուժերի ուժային և կառավարման կառույցների գործունեության համակարգում։
Պարբերաբար կանցկացվեն ազգային անվտանգության հարցերի շուրջ անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստեր, որոնցում կքննարկվեն կողմերի շահերը շոշափող ազգային պաշտպանության, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Կողմերը կշարունակեն ներդնել համատեղ ջանքեր, որոնք ուղղված կլիեն երկու եղբայրական երկրների զինված ուժերը ժամանակակից պահանջների համապատասխան վերակազմավորմանը և արդիականացմանը»։
Սակայն պաշտոնական Բաքվի արտաքին քաղաքականության նրբանկատությունը այնուամենայնիվ կայանում է նրանում, որ մեր երկիրը չսահմանափակվեց միայն Բաքվի հետ դաշնակցական հարաբերություններով։ Որքան շատ դաշնակիցներ ունի փոքր պետությունը, որն իրականում Ադրբեջանն է, այնքան ավելի հարմարավետ ու հանգիստ է։ Այո-այո, հարգելի ընթերցողներ, հավանաբար արդեն կռահել եք, թե ինչին ենք մենք ձեզ հանգեցնում, Դաշնակցության մասին հռչակագրին, որը նախօրեին Կրեմլում ստորագրել են Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահները։ Չենք խորամանկելու և մեր ընթերցողներին չենք տա Caliber.Az-ում քաղաքական գրաքննության ճնշիչ ազդեցության մասին մտածելու առիթ, ուստի խոստովանում ենք, որ մինչ լրատվամիջոցներում հրապարակվելը՝ Բաքվի և Մոսկվայի միջև դաշնակցության մասին հռչակագրի ստորագրումը մեր հասարակությունում առաջացրել էր ոչ միանշանակ արձագանք։ Ոմանք վրդովված էին, որ Ադրբեջանը դրանով իբրև վտանգում է իր ինքնիշխանությամբ և անկախ արտաքին քաղաքականությամբ։ Ոմանք չեն ընդունել հենց Ռուսաստանի հետ մերձենալու փաստը։ Գտնվեցին նաև այնպիսիներ, ովքեր սկսեցին պնդել, որ Բաքուն Մոսկվայի հետ փաստատթուղթ ստորագրելով իբր հողին է հավասարեցրել Թուրքիայի հետ դաշինքը և նույնիսկ մեջքին հարված է հասցրել։
Որոշ քաղաքացիների մտքով անգամ անցավ այն փաստը, որ, ինչպես ասում են, այժմ Ադրբեջանը, Ռուսաստանին հետևելով, ճանաչում է «ԼԴԺՀ»-ի «անկախությունը»։ Սակայն արդարության համար պետք է նշել, որ հասարակության մեծ մասը ըմբռնմամբ էր վերաբերվում Մոսկվայի հետ դաշնակցական հռչակագրի ստորագրմանը։ Իսկապես, չէ որ դրանով Ռուսաստանը պոտենցիալ և ահեղ հակառակորդից, որը նա բացասական հանգամանքներում կարող էր դառնալ մեր երկրի համար, վերածվում է մեր պաշտոնական դաշնակցի։ Եվ թերահավատների բոլոր այն խոսքերը, թե իբր Ադրբեջանը դավաճանել է Թուրքիային, ճանաչում է «ԼԴԺՀ»-ն կամ զոհաբերել է իր ինքնիշխանությունը, պարզվեցին, որ քաղքենիական շահարկումներ էին…
Սկսենք նրանից, որ նման կարևոր փաստաթուղթը Անկարայից թաքուն չի նախապատրաստվել։ Նախագահ Ալիևը, ինչպես բոլորին վաղուց պետք է հասկանալի լիներ, այն մարդը չէ, ով հարվածում է մեջքին։ Ուշադրություն դարձրեք. հռչակագրի ստորագրումից օրեր են անցել, բայց Թուրքիայից ոչ մի բացասական արձագանք, կամ նույնիսկ ակնարկ չի հետևել։ Այն և չի հետևի, քանզի մեր թուրք դաշնակիցները տեղյակ էին տվյալ փաստաթղթի նախապատրաստմանը, և այն նույնիսկ չնչին չափով չի հակասում ադրբեջանա-թուրքական ո՛չ եղբայրական, ո՛չ դաշնակցական հարաբերություններին։ Փաստորեն, Ադրբեջանը հետխորհրդային տարածքում դարձել է այն միակ երկիրը, որը հանդիսանում է, ինչպես Թուրքիայի, որպես ՆԱՏՕ-ի կարևորագույն անդամի, այնպես էլ Դաշինքին դիմակայող Ռուսաստանի դաշնակիցը։
Խոսք անգամ չի կարող լինել նաև պաշտոնական Բաքվի կողմից «ԼԴԺՀ»-ի «անկախության» ճանաչման մասին՝ Ադրբեջանը ամենուր, միշտ և անփոփոխ հանդես է գալիս պետությունների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության մասին հարգանքով։ Եվ Բաքվի ու Մոսկվայի միջև Դաշնակցության մասին հռչակագրի առկայությունը ոչ մի դեպքում չեն փոխի տվյալ մոտեցումը։ Այս իմաստով թերահավատներին հարկավոր է հայացք գցել Հռչակագրի 2-րդ կետի վրա. «Ռուսաստանի Դաշնությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը անցկացնում են իրենց ազգային շահերին ուղղված ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն»։
Ի դեպ, ոչ պակաս կարևոր փաստ։ Ուկրաինական ճգնաժամի եռուզեռին և այն պահին, երբ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև Դաշնակցության մասին հռչակագրում համաձայնեցվում էին վերջին շտկումները և կետերը, Բաքուն դարձավ Արևմուտքի հետ բանակցություններում կարևոր գործոն։ Հիշեք, փետրվարի 15-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։ Երկու քաղաքական գործիչների զրույցի ընթացքում գոհունակություն է հայտնել Ադրբեջան-ՆԱՏՕ կապերի զարգացմանը, կարծիքների փոխանակում է անցկացվել՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հետկոնֆլիկտային իրավիճակի, Ուկրաինայի շուրջ ընթացող գործընթացների և համաշխարհային էներգետիկ շուկայում իրավիճակի շուրջ։ Առավել ևս, նշվել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է մնալ, որպես ՆԱՏՕ-ի հուսալի գործընկեր։
Իսկ փետրվարի 21-ին նամակների փոխանակում է անցկացվել Ադրբեջանի նախագահի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի միջև։ Երկու կողմերը վստահություն են հայտնել, որ Ադրբեջանի և Միացիալ Թագավորության միջև համագործակցությունը առաջիկայում ևս համատեղ ջանքերիվ կզարգանա և կընդլայնվի։
Հազիվ թե արժե նշել, որ և՛ Բրյուսելը, և՛ Լոնդոնն այն ժամանակ, հավանաբար, արդեն գիտեին ստորագրման նախապատրաստվող Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև դաշինքի հռչակագրի մասին, բայց դա ոչ մի կերպ չի ազդել Բաքվի և արևմտյան գործընկերների հարաբերությունների վրա։ Եվ ոչ մի պատճառ չկա մտածելու այն մասին, թե հետագայում ինչ կարտացոլվի՝ Ադրբեջանը կշարունակի մնալ, որպես համաշխարհային տարբեր դերակատարների արժանի գործընկեր, որոնք հաճախակի հանդիսանում են անհաշտ հակառակորդներ։ Բայց այն, որ մեր երկիրը ապագայում շարունակելու է մնալ յուրօրինակ կամուրջ աշխարհաքաղաքական հակառակորդների և հակադիր ռազմաքաղաքական դաշինքների միջև, միանգամայն ակնհայտ է։ Ի վերջո, Ալիևը ոչ թե խոսքով, այլ գործով ապացուցեց, որ գիտի, թե որտեղ եւ ինչպես ղեկավարել երկիրը։
Ամփոփելով վերոհիշյալը, ևս մեկ անգամ պետք է հիշել, որ Ադրբեջանի ղեկավարության առջև այս դժվարին, մի կողմից հետկոնֆլիկտային, մյուս կողմից՝ մոտալուտ աշխարհաքաղաքական ցնցումների ժամանակաշրջանում, կանգնած է երկրի համակողմանի զարգացման, այդ թվում նաև առնվազն ձեզ հետ միասին մեր անվտանգության վրա ազդող կարևոր միջազգային հարաբերությունների դասավորման պլանով հստակ խնդիր։ Վերջին ամիսը հստակ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը վստահորեն շարժվում է դեպի իր նպատակները։ Անցյալ տարի ստորագրված Շուշայի հռչակագիրը և նախօրեին երկու երկրների ղեկավարների ստորագրություններով ամրագրված «Մոսկովյան» հռչակագիրը՝ Ադրբեջանի վրա անվտանգության կրկնակի ծածկոց է։ Ադրբեջանի նման փոքր պետության համար աշխարհում այդքան բարդ իրավիճակում ի՞նչը կարող է ավելի կարևոր լինել։

Шушинская и Московская декларации: двойной зонтик безопасности над Азербайджаном
В последние годы эксперты и политологи уже открыто говорят о том, что мир вступил в эпоху большой турбулентности и что, еще не забыв разделения стран и континентов в период прошлой холодной войны, нам в лицо вновь дует леденящий холод нового глобального геополитического, военного и экономического противостояния. Не хватает лишь идеологической составляющей, поскольку исчезло разделение мира на коммунистов и капиталистов. Ведь даже КНР с ее правящей компартией - по сути государство с рыночным социализмом. Относительно малым странам, оказавшимся либо в окружении больших и серьезных государств, либо в зоне их повышенного внимания, приходится непросто. И Азербайджан тут не исключение.
Наша страна расположена в крайне важном регионе, в котором большие государства – как соседние, так и не очень, пытаются расширить свое жизненное пространство. Кто-то - мягко, с помощью пряника, за который впоследствии все равно придется платить большую цену, кто-то - жестко, прибегая к кнуту и наступая на горло малым региональным государствам. Что, в свою очередь, требует гибкости от официального Баку, чтобы вовремя и - что не менее важно - адекватно реагировать на вызовы времени. И здесь мы можем уверенно говорить о том, что руководство Азербайджана в лице президента Ильхама Алиева с этой задачей справляется.
В первую очередь следует отметить, что в результате внешнеполитической стратегии, выстроенной Алиевым, наша страна смогла избежать печального опыта Грузии и Украины, которые в буквальном смысле оказались расколоты на куски. Сегодня мир наблюдает за стремительно разворачивающейся украинской драмой. Многие болеют за Киев и искренне ему сочувствуют, но на месте Украины сегодня не хочет оказаться никто.
Изначально выбрав в качестве приоритета внеблоковый статус Азербайджана, Ильхам Алиев тем не менее всемерно поддерживал инициативы, направленные на достижение мира, стабильности и экономического сотрудничества в регионе и даже за его пределами (вспомним участие в миротворческих миссиях НАТО в Ираке, Косово и Афганистане). Одновременно он выстраивал доверительные отношения с активными в нашем регионе мировыми центрами силы - Москвой, Брюсселем и Вашингтоном. Алиев сумел завязать крепкую дружбу с Израилем, не рассорившись с соседним Ираном. Организовывал в Баку встречи между руководством Генштаба ВС РФ и высокопоставленными представителями НАТО и США. Медленно, но верно укреплял союз с НАТО-вской Турцией, доведя его до полноценного военного союзничества, но не спровоцировав при этом соседнюю Россию.
Ильхам Алиев зарекомендовал себя в качестве политика, отвечающего за свои слова, политика, слову которого можно доверять. А потому неудивительно, что Азербайджан добился права важного голоса в региональных и не только вопросах.
Однако, как мы уже отметили в самом начале, мир вступает в период новой холодной войны и события вокруг Украины показали это во всей «красе». Казалось бы, еще чуть-чуть и в смертельной схватке на плодородной украинской земле сойдутся армии Запада и Востока. В эти дни мир почувствовал, что находится в шаге от глобальной войны, в которой не будет победителей. И в этой ситуации от руководства Азербайджана потребовалось все его мастерство и профессионализм, дабы не позволить втянуть страну в водоворот глобального противостояния. И, надо признать, что ему это удалось.
Еще задолго до начала нынешнего украинского кризиса, в июне 2021 года Ильхаму Алиеву удалось надежно защитить страну, подписав с Турцией Шушинскую декларацию, историческое значение которой трудно переоценить, поскольку она официально закрепила братские, дружеские и партнерские отношения между Баку и Анкарой в статусе союзничества. Напомним некоторые положения Шушинской декларации: «В случае, если по мнению одной из сторон будет иметь место угроза или агрессия со стороны третьего государства или государств против ее независимости, суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности или безопасности признанных на международном уровне границ, Стороны окажут друг другу необходимую помощь в соответствии с Уставом ООН. После определения путем безотлагательных обсуждений объема и формы данной помощи будет принято решение об обеспечении оборонных нужд для принятия совместных мер и организована координированная деятельность силовых и управленческих структур Вооруженных сил.
Регулярно будут проводиться совместные заседания советов безопасности сторон по вопросам национальной безопасности, на которых будут обсуждаться вопросы национальной обороны, региональной и международной безопасности, затрагивающие интересы сторон.
Стороны продолжат прилагать совместные усилия, направленные на переформирование и модернизацию вооруженных сил двух братских стран в соответствии с современными требованиями».
Однако филигранность внешней политики официального Баку как раз и заключается в том, что наша страна не стала ограничиваться союзническими отношениями только с одной Турцией. Чем больше у малого государства, коим по факту является Азербайджан, союзников, тем ему комфортнее и спокойнее. Да-да, уважаемые читатели, вы уже, наверное, догадались, к чему мы подводим вас - к Декларации о союзничестве, подписанной накануне в Кремле президентами Азербайджана и России. Не будем лукавить или давать повод нашим злопыхателям думать о засилье в Caliber.Az политической цензуры, поэтому признаем - в нашем обществе поначалу, до публикации ее текста в СМИ, Декларация о союзничестве между Баку и Москвой вызвала неоднозначную реакцию. Кто-то возмутился, что тем самым Азербайджан якобы рискует своим суверенитетом и независимой внешней политикой. Кто-то не приемлет сам факт сближения с Россией. Нашлись и те, кто принялся утверждать, что Баку якобы нивелировал союз с Турцией и даже нанес ей удар в спину, подписав документ с Москвой. Некоторые граждане и вовсе додумались до того, что, мол, теперь Азербайджан, вслед за Россией, признает «независимость» «ЛДНР». Однако, справедливости ради стоит отметить, что большая часть общества отнеслась с пониманием к подписанию Декларации о союзничестве с Москвой. Ведь тем самым Россия из потенциального и грозного противника, коим она могла бы стать для нашей страны при негативном стечении обстоятельств, превращается в нашего официального союзника. Да и все слова скептиков о том, что Азербайджан якобы предал Турцию, признает «ЛДНР» или поступился своим суверенитетом, оказались обывательскими спекуляциями..
Начнем с того, что подобный важный документ не готовился втайне от Анкары. Президент Алиев, как всем уже должно было давно быть понятно, не тот человек, который бьет в спину. Обратите внимание: прошли сутки после подписания декларации, а от Турции не последовало какой-либо негативной реакции или даже намека на нее. Она и не последует, поскольку наши турецкие союзники были в курсе подготовки данного документа, и он ничуть не противоречит ни азербайджано-турецким братским отношениям, ни союзническим. По факту, на постсоветском пространстве Азербайджан стал единственной страной, которая является союзником как важнейшего члена НАТО - Турции, так и противостоящей Альянсу России.
Также не может быть и речи о признании официальным Баку «независимости» «ЛДНР» - Азербайджан везде, всегда и неизменно выступает за уважение территориальной целостности государств и нерушимости границ. И наличие Декларации о союзничестве между Баку и Москвой ни в коей мере не отменяет данного подхода. В этом смысле скептикам следует приглядеться к пункту 2 Декларации: «Российская Федерация и Азербайджанская Республика проводят самостоятельную внешнюю политику, направленную на защиту своих национальных интересов».
Кстати, немаловажный факт. В разгар украинского кризиса и в момент, когда в Декларации о союзничестве между Азербайджаном и Россией согласовывались последние штрихи и пункты, Баку стал важной стороной в переговорах с Западом. Вспомните, 15 февраля генсек НАТО Йенс Столтенберг позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. В ходе беседы двух политиков было выражено удовлетворение развитием связей Азербайджан-НАТО, состоялся обмен мнениями о постконфликтной ситуации в Южно-Кавказском регионе, текущих процессах вокруг Украины и ситуации на мировом энергетическом рынке. Более того, было отмечено, что Азербайджан продолжит оставаться надежным партнером НАТО.
А 21 февраля состоялся обмен письмами между президентом Азербайджана и премьер-министром Великобритании Борисом Джонсоном. Обе стороны выразили уверенность, что сотрудничество между Азербайджаном и Соединенным Королевством и впредь будет развиваться и расширяться совместными усилиями.
Вряд ли стоит упоминать о том, что и в Брюсселе, и в Лондоне к тому времени уже наверняка знали о готовящейся к подписанию Декларации о союзничестве между Азербайджаном и Россией, однако это ни в коей мере не отразилось на отношениях Баку с западными партнерами. И нет причин думать о том, что отразится в будущем - Азербайджан продолжит оставаться достойным партнером разных мировых акторов, которые зачастую являются непримиримыми противниками. А вот то, что наша страна и в будущем будет оставаться неким мостом между геополитическими противниками и противостоящими друг другу военно-политическими блоками, - совершенно очевидно. Ведь Алиев не на словах, а на деле доказал, что знает куда и как вести страну.
Резюмируя все вышесказанное, следует в очередной раз напомнить, что перед руководством Азербайджана в этот сложный, с одной стороны, постконфликтный период, а с другой - надвигающийся период геополитических потрясений, стоит четкая задача по всестороннему развитию страны, в том числе в плане выстраивания важных международных отношений, которые не в последнюю очередь оказывают влияние на нашу с вами безопасность. Последний месяц четко показал, что Азербайджан уверенно движется к поставленным целям. Подписанная в прошлом году Шушинская и скрепленная накануне подписями лидеров двух стран «Московская» декларации - это двойной зонтик безопасности над Азербайджаном. Что может быть важнее в столь непростой ситуации в мире для такого небольшого государства, как Азербайджан?