Ղարաբաղյան նժույգները ելույթ կունենան Լոնդոնում կայանալիք Թագավորական ձիարշավի շոույում
Այսօր Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաք Լոնդոնում՝ Վինձորի ամրոցում, տեղի կունենա թագավորական ընտանիքի անդամների պատվին Վինձորյան ձիերի Թագավորական ձիարշավի շոուի բացումը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի ձիասպորտի ֆեդերացիայում, Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ի անձնական մասնակցությամբ անցկացվող շոուում ադրբեջանական պատվիրակությունը հանդես կգա «Odlar Yurdu» («Հրո երկիր») հատուկ ծրագրով: .
Այս տարի Royal Horse Show-ը նվիրված է Նորին Մեծության գահակալության 70-ամյակին։
Ֆեդերացիայի կողմից Հեյդար Ալիևի Հիմնադրամի աջակցությամբ և 70 հոգու մասնակցությամբ կազմակերպված ծրագրում Պետական սահմանապահ ծառայության տասնհինգ հեծելազորայինները կցուցադրեն ղարաբաղյան ձիերի վրա հնարք վարելու իրենց հմտությունները։ Ձիավորները կցուցադրեն իրենց ձիավարության հմտությունները՝ վաստակավոր արտիստ, պարուսույց Ֆարիդ Իբրահիմովի ղեկավարությամբ «Սերհեդչի» անսամբլի կատարմամբ՝ ազգային երաժշտության հնչյունների ներքո:
Շոույում, որը կանցկացվի մայիսի 12-15-ը, նախատեսված է Ադրբեջանի ներկայացուցիչների չորս ներկայացում։ Ակնկալվում է, որ միջոցառման գեղարվեստական մասում կմասնակցեն նաև Օմանից, Բահրեյնից, Շվեյցարիայից, Ֆրանսիայից, Նորվեգիայից և Հնդկաստանից ներկայացուցիչներ։

Карабахские скакуны выступят в Королевском конном шоу в Лондоне
Сегодня в столице Великобритании, Лондоне, в Виндзорском замке состоится открытие Королевского конного шоу (Royal Windsor Horse Show) в честь членов королевской семьи.
Как сообщили Report в Федерации конного спорта Азербайджана, в шоу, которое проводится при личном участии королевы Великобритании Елизаветы II, азербайджанская делегация выступит со специальной программой «Одлар юрду» (Земля огней).
В этом году Королевское конное шоу приурочено к 70-летию восшествия ее Величества на престол.
В программе, организованной Федерацией при поддержке Фонда Гейдара Алиева и включающей 70 человек, пятнадцать кавалеристов Государственной пограничной службы продемонстрируют свои навыки по джигитовке на карабахских скакунах. Наездники продемонстрируют свое мастерство по верховой езде под звуки национальной музыки в исполнении ансамбля «Серхедчи» под руководством заслуженного артиста, хореографа Фарида Ибрагимова.
В шоу, которое пройдет 12-15 мая, предусмотрено четыре выступления представителей Азербайджана. В художественной части мероприятия планируется также участие представителей из Омана, Бахрейна, Швейцарии, Франции, Норвегии и Индии.