Բրյուսել-3. ոչ կարգավիճակ, ոչ «ժողովուրդ», ոչ «Լեռնային Ղարաբաղ»
Նախօրեին, մայիսի 22-ին Բրյուսելում կայացել են Ադրբեջանի, Եվրոպական Խորհրդի և Հայաստանի առաջնորդների թվով երրորդ հերթական բանակցությունները։ Ալիևը, Միշելը և Փաշինյանը շարունակել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող և Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման մեջ կարևոր դեր խաղաղցող նախորդ հանդիպումների ժամանակ նշված հարցերի քննարկումները։ Ինչպես և առաջ, բանակցությունների հիմնական օրակարգը՝ Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների նորմալացումն է։
Դեռ հանդիպման մեկնարկից առաջ որոշ փորձագետներ և լրագրողներ զգուշավոր հոռետեսություն հայտնեցին դրա արդյունավետության առնչությամբ։ Ինչպես հիշում ենք, ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած բանակցություններում Փաշինյանը հաստատել էր Ադրբեջանի կողմից առաջարկված ապագա խաղաղ պայմանագրի 5 սկզբունքների հետ իր համաձայնությունը, այդպես նաև երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման հետ, որը կզբաղվի հայ-ադրբեջանական սահմանների սահմանազատման հարցերով։ Սակայն Փաշինյանի Մոսկվա կատարած այցից և նախագահ Պուտինի մոտ ընդունելությունից հետո, ինչպես նաև անհաշտ ընդդիմության կողմից շարունակվող բողոքի ակցիաների ֆոնին (որը այնքան հարմար են թաքնվելու համար), հայկական կողմը սկսեց ձգձգել Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը։ Առավել ևս, Երևանը առաջ քաշեց հարաբերությունների կարգավորման իր 6 սկզբունքները, իսկ սահմանային գոտում Հայաստանի զինված ուժերը կրկին մի շարք զինված սադրանքներ իրականացրեցին։
Արդեն ծանոթ հայկական անհետևողականության ֆոնին տպավորություն էր ստեղծվում, որ առանձնահատուկ իմաստ չկար նոր հանդիպման համար։ Չէ՞ որ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հեռախոսազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարն իր զրուցակցին տեղեկացրել է, որ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո ադրբեջանական կողմն արդեն որոշել է հայ-ադրբեջանական սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման ազգային հանձնաժողովի և երկու երկրների միջև խաղաղ պայմանագրի հարցերով պատվիրակությունների կազմը և պատրաստ է բանակցություններին։ Ինչը, ինչպես արդեն գիտենք, հայկական կողմը չի արել։ Համենայն դեպս, գործը խոսքերից այն կող այդպես էլ չի շարժվել։ Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմի համար կարևոր էր հասկանալ, թե ինչպես է շարունակվելու իր կողմից առաջ քաշված և առաջ մղվող խաղաղության օրակարգը։ Եվ ընդհանրապես արդյո՞ք կլինի: Հատկապես այդ պատճառով պաշտոնական Բաքուն համաձայնություն է տվել այս հանդիպմանը։
Մինչդեռ, Շառլ Միշելի՝ դրա արդյունքում արված հայտարարությունը մինչև այդ օդում կախված զգուշավոր հոռետեսությունը փոխեց այդչափ էլ զգուշավոր, բայց արդեն լավատեսությամբ։ Նրա խոսքով, «քննարկումը եղել է անկեղծ և արդյունավետ»։ Կողմերը հասել են այնպիսի կարևոր արդյունքների, ինչպիսին է առաջիկա օրերին նախատեսված Սահմանային հանձնաժողովների առաջին համատեղ նիստը, որի ընթացքում կքննարկվեն սահմանի սահմանազատման հետ կապված բոլոր հարցերը, ինչը կնպաստի իրավիճակի կայունացմանը։
Բացի այդ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը սկսելու անհրաժեշտության մասին։
Միշելի խոսքով, ղեկավարները պայմանավորվել են շարունակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունները կարգավորող ապագա խաղաղ պայմանագրի քննարկումը։ Արտաքին գործերի նախարարների կողմից ղեկավարվող խմբերը այս գործընթացը կշարունակեն առաջիկա շաբաթներին։
Եվ ահա այստեղ թաքնվում է ապագա խաղաղության պայմանագրի քննարկման համատեքստում Ադրբեջանի համար մեկ, առաջին հայացքից աննկատ, բայց չափազանց կարևոր պահ։ Ըստ Եվրամիության խորհրդի նախագահի խոսքի, նա երկու ղեկավարներին ընդգծել է, որ «անհրաժեշտ է դիտարկել Ղարաբաղում էթնիկ հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության հարցը»: Եվ կրկին՝ ոչ մի հիշատակում «Լեռնային Ղարաբաղի» և հայկական կողմի հորինած «Արցախի կամ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի» մասին։ «Էթնիկ հայ բնակչություն» նշանակում է Հին աշխարհի կողմից Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի հայերի, որպես մեր պետության էթնիկական խմբերից մեկի սահմանումը։ Կարգավիճակի և «ժողովրդի» մասին ոչ մի խոսք։ Բաքվի դիրքորոշման ճիշտությունը ևս մեկ անգամ հաստատող լավ ձևակերպում։
Ինչպես տեսնում ենք, նախօրեին Բրյուսելում կայացած հանդիպումից համեմատաբար զգուշավոր լավատեսության գնահատականը արդարացված էր։ Սակայն դարձյալ, ինչպես ապրիլի 6-ի հանդիպումից հետո, ձևակերպումից ոչ պակաս կարևոր ենք համարում Հայաստանի հետագա գործողությունները. Այսինքն՝ նա վերջապես հետևողականորեն կիրականացնի արդյո՞ք ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, թե՞ նորից կձգձգի գործընթացը Փաշինյանի հերթական անգամ Կրեմլի գորգի վրա կանչի, կամ ընդդիմության սպառնալիքների քողի տակ։ Այս ամենը ցույց կտա ամենամոտ ժամանակը, և ես կցանկանայի հուսալ, որ մինչև հուլիս-օգոստոսը, երբ տեղի կունենա այս ձևաչափով արդեն չորրորդ հանդիպումը, գործնական ուղեբեռը, որի հետ Փաշինյանը կգա Բրյուսել, ավելի ծանրակշիռ կլինի, քան նրա նորմալացմանը մերկախոս համաձայնությունը։

Брюссель-3: ни статуса, ни «народа», ни «Нагорного Карабаха»
Накануне, 22 мая, в Брюсселе состоялись очередные, третьи по счету, переговоры лидеров Азербайджана, Совета Европейского союза и Армении. Алиев, Мишель и Пашинян продолжили обсуждение обозначенных на предыдущих встречах вопросов, представляющих взаимный интерес и играющих важную роль в обеспечении стабильности на всем Южном Кавказе. Как и прежде, основная повестка переговоров - нормализация отношений между Баку и Ереваном.
Еще до начала встречи некоторые эксперты и журналисты выражали осторожный пессимизм относительно ее эффективности. Как мы помним, на состоявшихся 6 апреля в Брюсселе переговорах Пашинян подтвердил свое согласие c предложенными Азербайджаном 5 принципами будущего мирного договора, а также с созданием двусторонней комиссии, которая будет заниматься вопросами делимитации азербайджано-армянской границы. Однако после поездки Пашиняна в Москву и приема у президента Путина, а также на фоне непрекращающихся акций протеста непримиримой оппозиции (которыми столь удобно прикрываться) армянская сторона стала оттягивать выполнение достигнутых в Брюсселе договоренностей. Более того, Ереван выдвинул свои 6 принципов урегулирования отношений, а в приграничье ВС Армении вновь осуществили ряд вооруженных провокаций.
На фоне уже привычной армянской непоследовательности складывалось впечатление, что не было особого смысла для очередной встречи. Ведь еще 23 апреля в ходе телефонного разговора между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Европейского совета Шарлем Мишелем азербайджанский лидер  проинформировал своего собеседника о том, что по итогам состоявшейся 6 апреля встречи в Брюсселе азербайджанская сторона уже определила состав Национальной комиссии по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы и делегации по подготовке мирного соглашения между двумя странами и готова к переговорам. Чего, как мы уже знаем, не сделала армянская сторона. По крайней мере, дальше слов дело так и не сдвинулось. Однако азербайджанской стороне было важно понять, как будет дальше продвигаться выдвинутая и продвигаемая ею мирная повестка. И будет ли вообще. Именно поэтому официальный Баку дал согласие на эту встречу.
Впрочем, сделанное по ее итогам заявление Шарля Мишеля сменило витавший до этого в воздухе осторожный пессимизм на столь же осторожный, но уже оптимизм. По его словам, «дискуссия была откровенной и продуктивной». Стороны достигли таких важных результатов, как запланированное на ближайшие дни первое совместное заседание Пограничных комиссий, в ходе которого будут рассмотрены все вопросы, связанные с делимитацией границы, что будет способствовать стабилизации ситуации.
Кроме того, достигнуто согласие о необходимости приступить к разблокированию транспортных коммуникаций.
По словам Мишеля, лидеры договорились продолжить обсуждение будущего мирного договора, регулирующего межгосударственные отношения между Арменией и Азербайджаном. Группы, возглавляемые министрами иностранных дел, продолжат этот процесс в ближайшие недели.
И вот здесь кроется один, на первый взгляд, неприметный, но крайне важный для Азербайджана момент в контексте обсуждения будущего мирного договора. По словам президента Совета Европейского союза, он подчеркнул обоим лидерам, что «необходимо рассмотреть вопрос о правах и безопасности этнического армянского населения в Карабахе».  И вновь - ни единого упоминания о «Нагорном Карабахе» и выдуманном армянской стороной «народе Арцаха или Нагорного Карабаха». «Этническое армянское население» означает определение Старым Светом армян Карабахского региона Азербайджана одной из этнических групп в нашем государстве. О статусе и «народе» ни слова. Хорошие формулировки, лишний раз подтверждающие правоту позиции Баку.
Как видим, оценка относительно осторожного оптимизма от состоявшейся накануне встречи в Брюсселе оказалась оправданной. Однако, вновь, как и после встречи 6 апреля, считаем не менее важным, чем формулировки, дальнейшие действия Армении. То есть, станет ли она, наконец, последовательно выполнять достигнутые договоренности или же вновь будет затягивать процесс под прикрытием очередного вызова Пашиняна на ковер в Кремль или угроз оппозиции. Все это покажет самое ближайшее время, и хочется, надеяться, что к июлю-августу, когда состоится уже четвертая встреча в таком формате, практический багаж, с которым в Брюссель приедет Пашинян, окажется весомее его голословного согласия на нормализацию.