Իրանի նավթի նախարարը կայցելի Ադրբեջան
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, նախարարը կմասնակցի Բաքվի էներգետիկ ֆորումին, որը կանցկացվի Բաքվում հունիսի 2-ից 3-ը։
Ֆորումի շրջանակներում կանցկացվեն լիագումար նիստեր՝ «Էներգետիկան՝ անցումային շրջանում. նոր հնարավորություններ և մարտահրավերներ փոփոխվող աշխարհում», «Համաշխարհային էներգետիկայի զարգացման տեսություն», «Կադրային ներուժի բացահայտումը՝ էներգետիկայի ոլորտում դեպի ցածր ածխածնային ապագայի անցում կատարելու համար» թեմաներով: Համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն նաև Կասպյան տարածաշրջանում արդյունահանման նոր հնարավորությունները, գազային երթուղիները, նավթի վերամշակումը և նավթաքիմիական նախագծերի ֆինանսավորումը:

Министр нефти Ирана посетит Азербайджан
Как передает Report, министр примет участие в Бакинском энергетическом форуме, который пройдет в Баку со 2 по 3 июня.
В рамках форума пройдут пленарные заседания: «Энергетика в переходный период: новые возможности и вызовы в меняющемся мире», «Обзор развития мировой энергетики», «Путь к чистому нулю», «Раскрытие кадрового потенциала для перехода к низкоуглеродному будущему в энергетическом секторе». Также в рамках форума будут рассмотрены: новые возможности добычи в Каспийском регионе, газовые маршруты, нефтепереработка и финансирование нефтехимических проектов.
Ранее сообщалось, что в ближайшее время Азербайджан и Иран подпишут новые соглашения по разработке нефтегазовых месторождений в Каспийском море.