Մեքսիկական հայտնի ամսագիրը անդրադարձել է Շուշա քաղաքի 270-ամյակին
Մեքսիկական հայտնի El Mundo ամսագիրը հոդված է հրապարակել Ադրբեջանի անկախության պատմության և Ադրբեջանի և Մեքսիկայի միջև հարաբերությունների մասին։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ` հոդվածը լայնորեն լուսաբանվել է Ադրբեջանի Անկախության օրվան, Ադրբեջանի և Մեքսիկայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին և Շուշա քաղաքի հիմնադրման 270-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումը։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը, որտեղ շուրջ 40 տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ ապրում են խաղաղության և ներդաշնակության մեջ, հայտնի է բազմամշակութայնության իր հարուստ ավանդույթներով, կարևոր դեր է խաղում միջմշակութային երկխոսության զարգացման գործում, այդ իսկ պատճառով Ֆրանցիսկոս պապը Ադրբեջանն անվանել է հանդուրժողականության մոդել։

Известный мексиканский журнал рассказал о 270-летии города Шуша
В известном мексиканском журнале «El Mundo» опубликована статья об истории независимости Азербайджана и отношениях между Азербайджаном и Мексикой.
Как сообщает Report, в статье широко освещено торжественное мероприятие, посвященное Дню независимости Азербайджана, 30-летию установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Мексикой и 270-летнему юбилею основания города Шуша.
Отмечается, что Азербайджан, где в мире и согласии живут люди из около 40 различных народов, известен своими богатыми традициями мультикультурализма, играет важную роль в развитии межкультурного диалога, именно по этой причине Папа Римский Франциск назвал нашу страну моделью толерантности.
В статье также говорится о реконструкции, проводимой правительством Азербайджана в культурной столице нашей страны Шуше, которая в этом году отмечает 270-летний юбилей, о проводимых там многочисленных международных культурных мероприятиях.