Անհետ կորած անձանց հարցերով համաժողովի մասնակիցները ծանոթացել են Շուշայի բանտին
11 0Հոկտեմբերի 2025 12:22
Անհետ կորած անձանց հարցերով Բաքվի երկխոսության շրջանակներում անցկացվող «Ջանքերի համախմբում և համագործակցության ընդլայնում հանուն անհետ կորածների հարցի լուծման» խորագրով միջազգային համաժողովի մասնակիցները այցելել են Շուշայի բանտ, որտեղ ժամանակին պահվել և դաժան խոշտանգումների են ենթարկվել ադրբեջանցի գերիները և պատանդները։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ հյուրերին տրամադրվել է տեղեկատվություն Շուշայի բանտի և դրա տարածքում հայտնաբերված զանգվածային թաղման վայրի մասին։
Նշվել է, որ Շուշայի բանտը կառուցվել է 1848 թվականին՝ ցարական ժամանակաշրջանում, և օգտագործվել ծանր հանցագործություններ կատարած անձանց պահելու համար։ 1992 թվականի մայիսի 8-ին Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Շուշայի օկուպացումից հետո, այնտեղ պահվել են ադրբեջանցի գերիներ և պատանդներ՝ ծայրահեղ ծանր պայմաններում։ Պետական հանձնաժողովի տվյալներով՝ բանտում պահվել է մոտ 400 գերի և պատանդ։ Հանձնաժողովի ջանքերի շնորհիվ նրանցից 216-ը ազատ են արձակվել։ Այս մարդկանց մեծ մասը հետագայում մահացել է կրած խոշտանգումների և հոգեկան ու հոգեբանական բռնության հետևանքով։