Ֆարհադ Գուլիևը՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում հնագիտական հետազոտությունների վերսկսման մասին
Վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր հիմնական հետազոտական թեմաները վերաբերում էին օկուպացիայից ազատագրված Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի հնագիտական ժառանգության ուսումնասիրությանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտի տնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ֆարհադ Գուլիևը։
«Մենք ընդլայնում ենք մեր հետազոտությունները՝ աշխատելով այս տարածաշրջանում: Որովհետև վերջին 30 տարիներին մենք կտրված ենք եղել այս տարածքների հնագիտական հուշարձաններից։ Այս տարածքների բոլոր հուշարձանները ոչնչացվել են»,- նշել է Ֆ. Գուլիևը։
Հնագիտության և մարդաբանության ինստիտուտի տնօրենն ասել է, որ հիմնականում միտումնավոր ոչնչացվել են իսլամական մշակույթն արտացոլող հուշարձանները։
«Մենք վերսկսում ենք Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի ուսումնասիրության գործընթացը։ Եթե երկու տարի առաջ Ղարաբաղում մեկ-երկու արշավախումբ էր աշխատում, ապա այժմ այնտեղ գործում են մեր 10-ից ավելի արշավախմբեր։ Իհարկե, մեր արշավախմբերն ընդգրկում են բոլոր մարզերը։ Կան ևս մի քանի այլ թեմաներ, որոնք կարևոր և հետաքրքիր են Ադրբեջանի պատմության համար։ Օրինակ, մենք դիտարկում ենք արշավախմբերի քանակի ավելացման հնարավորությունը, որոնք աշխատում են իսլամական մշակույթն արտացոլող քաղաքային վայրերում, միջնադարյան ադրբեջանական քաղաքներում և հնագույն կուրգաններում»,- հայտարարել է Գուլիևը։