Մեծ վերադարձ. 35 ընտանիք մեկնել է Ջաբրայիլ
Նախկին հարկադիր վերաբնակների  հերթական խումբ մեկնել է նորակառույց Ջաբրայիլ քաղաք։
Report-ի փոխանցմամբ՝ հանրապետության տարբեր շրջանների հանրակացարաններում, առողջարաններում, մանկական ճամբարներում, անավարտ ու վարչական շենքերում նախկինում ժամանակավորապես հաստատված ընտանիքները՝ դեկտեմբերի 2-ին Բաքվի Գարադաղի շրջանից մեկնել են հայրենի հողեր։
Այս փուլում քաղաք է մեկնել 35 ընտանիք (133 մարդ)։
Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ՝ Հայրենական պատերազմում ադրբեջանական բանակի տարած փայլուն հաղթանակի արդյունքում՝ նախկին  հարկադիր վերաբանկները հնարավորություն ունեցան՝ կամավոր, անվտանգ և 30 տարի անց արժանապավորեն  վերադառնալ  հայրենիք.
Ջաբրայիլի բնակիչները երախտագիտություն են հայտնել պետության ղեկավարին և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային՝ պետական ​​համակողմանի հոգածության համար, ինչպես նաև շնորհակալություն են հայտնել ադրբեջանական քաջարի բանակին՝ մեր հողերը օկուպացիայից ազատագրելու համար և հանգստություն մաղթել՝ հանուն այս վեհ նպատակի իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների հոգիներին։