Ադրբեջանական լրատվական գործակալությունը ցավակցում է ռուսաստանցի լրագրողների զոհվելու կապակցությամբ
2025 թվականի մարտի 24-ին զոհվել են Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտների լրատվամիջոցների աշխատակիցներ՝ «Իզվեստիա» թերթի ռազմական թղթակից Ալեքսանդր Ֆեդորչակը, «Զվեզդա» հեռուստաալիքի օպերատոր Անդրեյ Պանովը և նկարահանող խմբի վարորդ Ալեքսանդր Սիրկելին, ծանր վիրավորվել  է «Զվեզդա» հեռուստաալիքի թղթակից Նիկիտա Գոլդինը։
Այս միջադեպի  հետ կապված, Ադրբեջանի  Հանրապետության ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալությունը ցավակցություն է հայտնել՝  Ռուսաստանի Դաշնության ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների  զոհվելու կապակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, ցավակցությունում ասվում է. «Ադրբեջանի Հանրապետության ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալությունը վշտացած է տեղի ունեցածի կապակցությամբ, ցավակցություն է հայտնում ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ  զոհված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարազատներին, ինչպես նաև Ռուսաստանի լրատվական հանրությանը, վիրավոր լրագրողին մաղթում  է շուտափույթ ապաքինում։
Հայտարարում ենք, որ հակամարտության գոտիներում աշխատող լրագրողների անվտանգության ապահովումը կարևոր պայման է հանդիսանում։
Հիշեցնենք, որ հայկական ագրեսիայի արդյունքում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները բազմիցս կրել են նմանատիպ կորուստներ։ Այսպես, ադրբեջանական լրատվամիջոցները մեծ թվով կորուստներ են կրել՝ սկսած 1991 թվականին «Մոլոդյոժ Ազերբայջանա» թերթի թղթակից Սալաթըն Ասկերովայի սպանությունից մինչև Ադրբեջանի պետական ​​տեղեկատվական գործակալության թղթակից Մահերրամ Իբրահիմովի և ադրբեջանական հեռուստատեսության օպերատոր Սիրաջ Աբըշովի զոհվելը, ով զոհվել է 2021 թվականին Ադրբեջանի  Քելբեջարի շրջանի Սուսուզլուգ գյուղի  տարածքում՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից տեղադրված հակատանկային ականի պայթյունի արդյունքում:
Ադրբեջանի Հանրապետության ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալությունը կարևոր է համարում՝ լրագրողների համար անվտանգ պայմաններում տեղեկատվություն ստանալու համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը, անկախ նրանից, թե որտեղ են նրանք աշխատում, հատկապես հակամարտության թեժ գոտիներում»։