Ադրբեջանական լրատվական գործակալությունը ցավակցում է ռուսաստանցի լրագրողների զոհվելու կապակցությամբ
2025 թվականի մարտի 24-ին զոհվել են Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտների լրատվամիջոցների աշխատակիցներ՝ «Իզվեստիա» թերթի ռազմական թղթակից Ալեքսանդր Ֆեդորչակը, «Զվեզդա» հեռուստաալիքի օպերատոր Անդրեյ Պանովը և նկարահանող խմբի վարորդ Ալեքսանդր Սիրկելին, ծանր վիրավորվել է «Զվեզդա» հեռուստաալիքի թղթակից Նիկիտա Գոլդինը։
Այս միջադեպի հետ կապված, Ադրբեջանի Հանրապետության ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալությունը ցավակցություն է հայտնել՝ Ռուսաստանի Դաշնության ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների զոհվելու կապակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, ցավակցությունում ասվում է. «Ադրբեջանի Հանրապետության ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալությունը վշտացած է տեղի ունեցածի կապակցությամբ, ցավակցություն է հայտնում ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ զոհված լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հարազատներին, ինչպես նաև Ռուսաստանի լրատվական հանրությանը, վիրավոր լրագրողին մաղթում է շուտափույթ ապաքինում։
Հայտարարում ենք, որ հակամարտության գոտիներում աշխատող լրագրողների անվտանգության ապահովումը կարևոր պայման է հանդիսանում։
Հիշեցնենք, որ հայկական ագրեսիայի արդյունքում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները բազմիցս կրել են նմանատիպ կորուստներ։ Այսպես, ադրբեջանական լրատվամիջոցները մեծ թվով կորուստներ են կրել՝ սկսած 1991 թվականին «Մոլոդյոժ Ազերբայջանա» թերթի թղթակից Սալաթըն Ասկերովայի սպանությունից մինչև Ադրբեջանի պետական տեղեկատվական գործակալության թղթակից Մահերրամ Իբրահիմովի և ադրբեջանական հեռուստատեսության օպերատոր Սիրաջ Աբըշովի զոհվելը, ով զոհվել է 2021 թվականին Ադրբեջանի Քելբեջարի շրջանի Սուսուզլուգ գյուղի տարածքում՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից տեղադրված հակատանկային ականի պայթյունի արդյունքում:
Ադրբեջանի Հանրապետության ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալությունը կարևոր է համարում՝ լրագրողների համար անվտանգ պայմաններում տեղեկատվություն ստանալու համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը, անկախ նրանից, թե որտեղ են նրանք աշխատում, հատկապես հակամարտության թեժ գոտիներում»։