Հիքմեթ Հաջիևն անընդունելի է անվանել՝ Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարի մեղադրանքներն Ադրբեջանի հասցեին
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բարբոկի մեղադրանքները Ադրբեջանի դեմ՝ որպես նախագահող երկրի և COP29-ի մյուս մասնակիցների, անընդունելի են։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին սոցցանցի իր էջում գրել է՝  Ադրբեջանի նախագահի  օգնական Հիքմեթ Հաջիևը:
«COP29-ը հաջողությամբ ավարտվեց՝ իր հետքը թողնելով կլիմայական գլոբալ գործողությունների պատմության մեջ՝ որպես «Բաքվի բեկում», այլ կարևոր ձեռքբերումների թվում նոր  ֆինանսական նպատակի սահմանմամբ։  Սակայն, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բարբոկի մեղադրանքները Ադրբեջանի դեմ՝ որպես նախագահող երկրի և COP29-ի մյուս մասնակիցների՝ բանակցությունների ամենակարևոր և դժվարին պահերին, երբ զարգացող աշխարհը և գլոբալ հարավը ակնկալում էին կոնկրետ ֆինանսական պարտավորություններ Եվրոպական Միությունից և ընդհանուր առմամբ  Արևմուտքից՝  անընդունելի են։
Ցավոք, տիկին Բերբոքը, կարծես, շփոթել է Գերմանիայի գալիք ընտրությունները որպես ներքին քաղաքականություն չափազանց բարդ բազմակողմ դիվանագիտության հետ՝ հավանաբար փորձելով օգտագործել COP29-ը որպես հարթակ իր նախընտրական քարոզարշավի համար: Նա նաև պետք է հաշվի առներ, որ այս բարդ բանակցությունները տեղի ունեցան՝ Գերմանիայի կանցլերի և Եվրահանձնաժողովի բացակայությամբ, այն ժամանակ, երբ Եվրոպան չկարողացավ առաջնորդություն ցուցադրել, և աշխարհը աշխարհաքաղաքական առումով խորը բևեռացված էր։ Բայց մենք ճանաչում ենք Գերմանիայի և Եվրամիության՝ կլիմայի շուրջ բանակցային խմբերի մասնագիտական ​​ ավանդն  ու համագործակցությունը։
Ողջ աշխարհի աչքի առջև Ադրբեջանը, որպես COP29-ի հյուրընկալող և նախագահ, հանդես եկավ որպես ազնիվ միջնորդ՝ արդյունքների հասնելու համար»,- հայտարարել է Հիքմեթ Հաջիևը։