Զանգիլանում և Գուբադլիում ավարտվել է գյուղատնտեսության համար կարևոր ջրային նախագիծը
Այս տարի Զանգիլանի և Գուբադլիի շրջանների տարածքում Զաբուխչայի ջրամբարից ոռոգվող գյուղատնտեսական այգիների ցանքատարածքների ընդհանուր մակերեսը կազմել է 2900 հեկտար:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին հայտնել է՝ Ադրբեջանի ջրային ռեսուրսների գործակալության ներկայացուցիչ Իլհամ Գուլիևը։
Նրա խոսքով՝ շահագործման է հանձնվել Զաբուխչայի ջրամբարը և դրան կից գլխավոր խողովակաշարը՝ Գուբադլիի և Զանգիլանի շրջաններում նոր գյուղատնտեսական այգիներին և այլ սպառողներին ոռոգման ջուր մատակարարելու համար, որտեղ ցանքատարածքների ընդհանուր մակերեսը կազմում է 12,100 հեկտար:
«27 միլիոն խորանարդ մետր ընդհանուր տարողությամբ ջրամբարը և 51,6 կմ երկարությամբ ճնշման գլխավոր խողովակաշարը կծառայեն տարածաշրջանի գյուղատնտեսության զարգացմանը», - նշել է Գուլիևը։
Գուլիևը նշել է նաև, որ Զաբուխչայի ջրամբարի տեխնիկական ցուցանիշների համաձայն՝ ամբարտակի բարձրությունը 61 մետր է, լայնությունը՝ 502 մետր, իսկ գագաթին լայնությունը՝ 10 մետր։
«Շինարարության ընթացքում կառուցվել են նաև Գյուլաբիրդ հիդրոէլեկտրակայանին (ՀԷԿ) պատկանող 1.2 կմ երկարությամբ շեղող խողովակաշար, վթարային ջրթող, սպասարկման շենքեր և շրջակա ենթակառուցվածքներ», - հավելել է նա։
Գործակալության ներկայացուցչի խոսքով՝ Զաբուխչայի ջրամբարից ջուրը մատակարարվում է Հաքարի գետի աջ և ձախ ափերին գտնվող Գուբադլիի և Զանգիլանի շրջանների մշակովի տարածքներին՝ գլխավոր խողովակաշարի միջոցով, որը նախագծի հիմնական բաղադրիչներից մեկն է։