Ազատագրված շրջաններում դաշտային չափումներ են իրականացվել
01 0Հոկտեմբերի 2022 10:49
Ջաբրայիլի, Զանգիլանի, Գուբադլիի, Լաչինի և Քալբաջարի շրջաններում օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացված հողաշինարարական աշխատանքների շրջանակում այս տարվա ապրիլից մինչև սեպտեմբերի 26-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարվել են 313 577 հա ընդհանուր մակերեսով դաշտային չափագրումներ։
Ինչպես Сaliber.Az-ին հայտնել են Գույքային հարցերով պետական ծառայությունում, դաշտային չափագրման աշխատանքների ընթացքում ծառայության փորձագետների կողմից որոշվում են ավերված բնակավայրերի, գյուղատնտեսական նշանակության հողերի, անտառների և այլ նպատակային հողերի, ինչպես նաև դրանց սահմաններում գտնվող բոլոր բաղադրիչների կոորդինատները՝ ժամանակակից գործիքների կիրառմամբ։ AzPOS կայանները, որոնք աշխատում են առանց ընդհատումների, օգտագործվում են Գլոբալ դիրքորոշման համակարգի (GPS) միջոցով տեղում դաշտային հետազոտություններ իրականացնելու համար, և գրանցվում են տեղանքում գտնվող անշարժ գույքի բոլոր տեսակները:
Չափման աշխատանքների ավարտից հետո ստացված տվյալները կհամեմատվեն նախքան օկուպացիան իրականացված չափումների ընթացքում ստացված տվյալների հետ: