Հայտարարվել է Խանքենդիում բիզնես բացել ցանկացող ձեռներեցների թիվը
Հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում ազատագրված տարածքներում, այդ թվում՝ Խանքենդի քաղաքում բիզնես բացելու հայտ է ներկայացրել 107 իրավաբանական և ֆիզիկական անձ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ տնտեսության նախարարությանը կից գույքային հարցերով պետական ծառայության ղեկավար Մեթին Էյնուլլաևը։
Նրա խոսքով, այս տարածքներում ձեռներեցության զարգացումն իրականացվում է երեք պայմանական ուղղություններով.
«Առաջին հերթին դա բիզնես սուբյեկտների ստեղծումն է առօրյա կյանքի համար անհրաժեշտ ոլորտներում՝ առևտրի օբյեկտներ, հանրային սննդի կետեր, գազալցակայաններ, տրանսպորտային միջոցների սպասարկման կետեր: Խանքենդիում արդեն բացվել են երկու գազալցակայան, երկու մթերային խանութ, բջջային օպերատորի մեկ մասնաճյուղ և մեկ հացի գործարան»,- ասել է նա։
Երկրորդ կարևոր ուղղությունը, ըստ Էյնուլլաևի, շինանյութերի արտադրության և վերամշակման ձեռնարկությունների գործունեության վերականգնումն է՝ շինարարական աշխատանքները արագացնելու համար: «Մինչև մարտի վերջ այս տարածքներում կվերականգնվի բետոնի արտադրության երկու ձեռնարկությունների և գրանիտի արտադրության երեք արտադրամասերի գործունեությունը։