Հաստատվել է Ջաբրայիլ քաղաքի գլխավոր հատակագիծը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Նախարարների կաբինետի թիվ 238 որոշմամբ հաստատվել է՝ 2020 թվականի աշնանը Հայրենական պատերազմի տարիներին հայկական բազմամյա օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի համանուն շրջանի շրջկենտրոն Ջաբրայիլ քաղաքի գլխավոր հատակագիծը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, գլխավոր հատակագիծը պատրաստվել է՝ պետական կոմիտեի՝ Chapman Taylor (Մեծ Բրիտանիա) ընկերությանը պատվերի հիման վրա՝ Բաքվի պետական նախագծման ինստիտուտի հետ համատեղ։
Գլխավոր հատակագծով նախատեսվում է քաղաքի վերածնունդ զրոյից, քանի որ այն ջնջվել է աշխարհի երեսից հայկական օկուպացիայի տարիներին։
Ըստ այդմ՝ քաղաքի տարածքը կկազմի 625 հա՝ շրջակա գյուղերի հետ միասին։ Նախատեսված է տարածքի ակտիվ կանաչապատում։ Ջաբրայիլի վերականգնումը բաժանված է 4 փուլի. Պլանի համաձայն՝ մինչև 2026 թվականի վերջը Ջաբրայիլում պետք է ապրի 3800 մարդ, իսկ մինչև 2040 թվականը՝ 15000 մարդ։
Գլխավոր հատակագծով բնակելի տարածքների համար հատկացվել է 143 հա տարածք։ Բնակչության 82%-ը կապրի միջին և ցածրահարկ շենքերում, 18%-ը՝ առանձնատներում։ Հասարակական տարածքը կկազմի 22,87 հա։ Քաղաքում կանցկացվեն 60 կիլոմետր հեծանվային արահետներ և մայթեր, ավելի քան 45 կիլոմետր ճանապարհ։

Утвержден генплан города Джебраил ФОТО
Решением Кабинета министров №238 утвержден генеральный план города Джебраил – райцентра одноименного района Азербайджана, освобожденного от многолетней армянской оккупации в ходе Отечественной войны осени 2020 года.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, генплан был подготовлен на основе заказа госкомитета компанией Chapman Taylor (Великобритания) совместно с Бакинским государственным проектным институтом.
Генплан предусматривает возрождение города фактически с нуля, так как за годы армянской оккупации он был стерт с лица земли.
Согласно нему, территория города составит 625 гектаров вместе с прилегающими сёлами. Предусмотрено активное озеленение территории. Восстановление Джебраила разделено на 4 этапа. По плану, до конца 2026 года в Джебраиле должны жить 3800 человек, а в 2040 году – 15 тысяч.
На жилые зоны в генплане выделено 143 гектара территории. 82% населения будут жить в средне и маловысотных домах, 18% - в частных домах. Общественная территория составит 22.87 гектара. В городе проложат 60 километров велодорожек и тротуаров, свыше 45 километров дорог.
Планируется построить 3 школы на 1880 учеников, 4 детсада на 960 детей. Площадь озеленения составит 110 гектаров (18% территории города).