Մեկնարկել է IСOMOS-ի ղեկավար կազմի այցը Ղարաբաղ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Դեկտեմբերի 8-ին Բաքվում տեղի կունենա միջազգային գիտաժողով՝ «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիաների դերը մշակութային արժեքների պահպանման գործում և դրանց կիրառման կատարելագործման ասպեկտները» թեմայով։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ազերթաջին, համաժողովի շրջանակներում մեկնարկել է՝ IСOMOS-ի (ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կից հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային հանձնաժողով) պատվիրակությունը այցը Ղարաբաղ։
Առաջին հերթին հյուրերը ժամանել են օկուպացիայից ազատագրված Աղդամ քաղաք։ Այստեղ պատվիրակությանը կպատմեն Հայաստանի զինված ուժերի կատարած վայրագությունների մասին։ Հյուրերը կծանոթանան նաև Աղդամի օկուպացիայից ազատագրումից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շինարարական աշխատանքներին։
Դեկտեմբերի 8-ին պատվիրակությունը կմասնակցի՝ «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիաների դերը մշակութային արժեքների պահպանման գործում և դրանց կիրառման կատարելագործման ասպեկտները» միջազգային գիտական համաժողովին, որը կազմակերպում է ԻԿՕՄՕՍ-ի Ադրբեջանի ազգային կոմիտեն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ադրբեջանական ազգային հանձնաժողովը, ICOM-ի ադրբեջանական ազգային կոմիտեն և ԱԴԱ համալսարանի Զարգացման և դիվանագիտության ինստիտուտը։