Լաչինի վերադարձը Ադրբեջանի հպարտությունն է Բնակիչների ուրախությունը Caliber.Az-ում
2022 թվականի օգոստոսի 26-ին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց Լաչին քաղաքը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ վերադարձնելու մասին, ինչը հանդիսանում է պատմական իրադարձություն ողջ ադրբեջանական ժողովրդի և պետության համար։
«Այսօր, օգոստոսի 26-ին, մենք՝ ադրբեջանցիներս վերադարձանք Լաչին քաղաքը։ Ադրբեջանական բանակը տեղակայված է Լաչին քաղաքում։ Զաբուխ և Սուս գյուղերը վերցվել են վերահսկողության տակ։ Այս կապակցությամբ շնորհավորում եմ բոլոր լաչինցիներին և ադրբեջանական ժողովրդին։ Կեցցե՛ Լաչինը։ Կեցցե՛ Ադրբեջանը»,- Twitter-ում գրել է Իլհամ Ալիեւը։
Հաշվի առնելով այս իրադարձության պատմական մեծ նշանակությունը՝ Caliber.Az-ը, Փախստականների և հարկադիր վերաբնակների հարցերով պետական կոմիտեի մամուլի ծառայության աջակցությամբ, կարողացավ զրուցել Լաչինի, Զաբուխի և Սուսի որոշ բնակիչների հետ, ովքեր 30 տարի առաջ հայկական օկուպացիայի հետևանքով ստիպված են եղել լքել հարազատ վայրերը, և խնդրել է նրանց կիսվել իրենց տպավորություններով։
Ինչպես մեզ հետ զրույցում ասաց Լաչին քաղաքի բնակիչ, բժիշկ Օրխան Ջաբրաիլը, նա այսօրվա իրադարձությունը գնահատում է որպես փաստ, որը ներառվելու է Ադրբեջանի պատմության բոլոր դասագրքերում։
«Մեր սերունդները դարերի ընթացքում կգնահատեն այս օրը: Ազատագրվել է հին պատմությամբ, սեփական ավանդույթներով, մշակույթով և բնակչությամբ քաղաքը։ 2020 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի շրջանի ազատագրումից հետո ես երեք անգամ այցելել եմ շրջան և ապշած եմ այնտեղ իրականացվող աշխատանքների մասշտաբով։ Անցկացվում են ճանապարհներ, էլեկտրահաղորդման գծեր, կառուցվում են էլեկտրաենթակայաններ, կառուցվում է օդանավակայան՝ նման բան մենք նույնիսկ ԽՍՀՄ-ի ժամանակ չէինք տեսել։ Սա ազատագրված տարածքների բնակիչների նկատմամբ պետության ուշադրության ցուցանիշն է։
Եվ հիմա մենք բոլորս չտեսնված ուրախություն ենք ապրում։ Լաչինցիներն անհամբեր սպասում են, թե երբ կկարողանան վերադառնալ իրենց քաղաք, նորից այնտեղ ապրել։ Հասկանալի է, որ դրա համար շատ բան է պետք անել՝ վերականգնելով հայերի կողմից ավերված ենթակառուցվածքը, բայց փոխարենը մարդիկ բոլորովին այլ կենսապայմաններ կունենան։ Մարդը այնպիսին է, որ երբեմն չի հավատում լավագույնին։ Բայց մենք հայկական օկուպացիայի բոլոր տարիներին հավատում էինք Լաչինի ազատագրմանը։ Հասարակ օրինակ՝ տեսեք, թե շուրջը քանի երեխաներին է Լաչին անունը տրվել: Սա այն ցուցանիշն է, որ մենք չենք մոռացել նրան։ Եվ վստահ եմ, որ ինչպես այսօր Ադրբեջանի դրոշը ծածանվում է Լաչինում, այնպես էլ կծածանվի Խանքենդիում, Ասկերանում, Խոջալիում։ Այո, ցանկացած պատերազմ ողբերգություն է։ Բայց եթե այդ պատերազմը արդար է, ազատագրական է, դրանում հաղթանակն արժանավույն է։ Եվ փա՛ռք մեր բանակին, մեր նախագահին ու ժողովրդին այս հաղթանակի համար։
Իհարկե, դեռ վաղ է հանգստանալ։ Անհրաժեշտ է է շարունակել հզորացնել բանակը, ամրապնդել երկրի դիվանագիտական, քաղաքական ուժը։ Բնականաբար, անհրաժեշտ է շարժվել նաև ղարաբաղցի հայերին ադրբեջանական հասարակության մեջ ինտեգրելու ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որ դրա համար կարևոր է զարգացնել ազատագրված շրջանները՝ երբ հայերը տեսնեն, թե ինչպես են ադրբեջանցիներն ապրում այնտեղ և համեմատեն նրա հետ, թե իրենք ինչպես են ապրում, այդ գործընթացը ավելի արագ կընթանա։
Ողջ ադրբեջանական ժողովրդին ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ այս հրաշալի օրվա կապակցությամբ: Շնորհակալ եմ բոլորին Լաչինի վերադարձի համար, մեր զոհերը իզուր չեն եղել»,- ասաց Օ.Ջաբրաիլը։
Իր հերթին Լաչինի բնակչուհի Շաբնամ Ուղուրլուն մեզ հետ զրույցում ասաց, որ, երբ հայերն իր ընտանիքին վտարել են Լաչինից, ինքը ընդամենը 5 տարեկան է եղել։ «Հիմա ես 35 տարեկան եմ, կրթության ոլորտի աշխատող։ Այն ժամանակ, 30 տարի առաջ, ինձնից խլեցին իմ մանկությունը, մանկությանս հիշողությունները։ Փառք Աստծո, մենք կվերադառնանք Լաչին և արդեն ընդմիշտ։ Շնորհակալություն նախագահին, բանակին, պետությանը դրա համար։ Շնորհավորում եմ ողջ Ադրբեջանին, մեզանից յուրաքանչյուրին։ Հուսով եմ, որ կհանդիպեմ ձեզ հետ և զրույցը կշարունակենք արդեն Լաչինում»,- հայտարարել է նա։
Զաբուխ գյուղի բնակիչ Ալլահվերդի Ալիևը նշել է, որ նրա համար Լաչինի վերադարձի մասին լուրը մեծ ուրախություն է։
«Միթե՞ կարելի է դա արտահայտել բառերով։ Սա մեծ երջանկություն է, որը լաչինցիներին նվիրել է նախագահ Իլհամ Ալիևը, մեր քաջարի զինվորները և սպաները, մեր ուժեղ պետությունը։ Մենք 30 տարի սպասել ենք այս օրվան, որովհետև դա մեզ համար սուրբ հող է, նրա յուրաքանչյուր թիզը թանկ է իմ սրտում։ Նրա ազատագրումը անգին է: Հիմա բոլոր լաչինցիները շնորհավորում են միմյանց, զանգահարում, իմ հեռախոսը չի լռում։ Մենք կվերադառնանք այնտեղ ու կվերականգնենք հայերի կողմից ավերված ամեն ինչ, լավ կապրենք։ Սա բարդ ու մեծ աշխատանք է, բայց մեր երկրի ու ժողովրդի համար անլուծելի խնդիրներ չկան։ Իմ հայրենի գյուղն իմ աչքի առաջ է, չեմ համբերում, թե երբ նորից կկարողանամ այն տեսնել»,- ասել է Ա.Ալիևը։
Սուս գյուղի բնակիչ Օքտայ Իսկենդերովն ասել է, որ հայրենի գյուղի ազատագրումն ընկալում է որպես մեր պետության, բանակի հզորության հերթական ցուցանիշը, նախագահ Իլհամ Ալիևի դիվանագիտական, քաղաքական և ռազմական տաղանդը։
«Մեր պետության ղեկավարին մաղթում եմ երկար կյանք։ Նա լինելով ականավոր պետական գործիչ՝ իրագործում է պատմական առաքելություն։ Նա իր ուղղու վրա է, և դրա արդյունքները մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի զարգացման, մեր հողերի վերադարձի, դրանց ազատագրման մեջ։ Բնականաբար, այժմ առաջիկայում կա վերականգնման մեծ աշխատանք, ինչպես Սուսի, այնպես էլ Լաչինի մյուս բոլոր գյուղերի։ Բայց դա ուրախ աշխատանք է: Ահա ես հիմա գտնվում եմ ավտոկայարանում, այստեղ բոլորը՝ ծանոթ և անծանոթ մարդիկ միմյանց շնորհավորում են Լաչինի ազատագրման կապակցությամբ։ Եվ սա հասկանալի է։ Երբ հայերը օկուպացրին Սուսը, և ես ստիպված էի լքել հարազատ օջախը՝ ես 40 տարեկան էի։ Հիմա ես 70 տարեկան եմ։ Եվ ես ուրախ եմ, որ պետությունը ինձ այսպիսի մեծ ուրախություն, այսպիսի լավ լուր է պարգևել։ Ադրբեջանը կարող է հպարտանալ այսօրվա պատմական իրադարձությամբ՝ Լաչինի ազատագրմամբ»,- ընդգծել է Օ.Իսկանդերովը:
Մենք էլ մեր հերթին միանում ենք շնորհավորանքներին և վստահ ենք, որ շատ շուտով Լաչինը, ինչպես և մյուս ազատագրված տարածքները, կվերականգնվեն և կդառնան առաջվանից ավելի գեղեցիկ, ցույց տալով Ադրբեջանի հնարավորությունները։ Այնտեղ նորից կվերադառնա նախկին, խաղաղ կյանքը, մանկական ծիծաղը և ուրախությունը՝ ամեն ինչ տեղի կունենա այնպես, ինչպես դա պետք է լինի։

Возвращение Лачина – гордость Азербайджана Радость жителей Лачинского района на Caliber.Az
26 августа 2022 года президент Ильхам Алиев объявил о возвращении города Лачин под контроль Азербайджана, что является историческим событием для всего азербайджанского народа и государства.
«Сегодня, 26 августа, мы - азербайджанцы вернулись в город Лачин. Азербайджанская армия размещена в городе Лачин. Села Забух и Сус взяты под контроль. Поздравляю с этим всех лачинцев и азербайджанский народ. Да здравствует Лачин! Да здравствует Азербайджан!», — написал Ильхам Алиев в Twitter.
Учитывая большую историческую значимость этого события, Caliber.Az при содействии пресс-службы Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев смог переговорить с некоторыми жителями Лачина, Забуха и Суса, которые были вынуждены покинуть родные места 30 лет назад в результате армянской оккупации, и попросили их поделиться своими впечатлениями.
Как рассказал нам врач Орхан Джабраил, житель города Лачин, он оценивает сегодняшнее событие как факт, который войдет во все учебники истории Азербайджана.
«Наши потомки и через века будут ценить этот день. Освобожден город с древней историей, своими традициями, культурой, населением. После освобождения Лачинского района в декабре 2020 года я трижды побывал в районе и поражен масштабами осуществляемой там работы. Прокладываются дороги, линии электропередач, возводятся электроподстанции, строится аэропорт – такого во времена СССР мы не видели даже близко! Это показатель внимания государства к жителям освобожденных районов.
И сейчас мы все испытываем необыкновенную радость. Лачинцы с нетерпением ждут, когда смогут вернуться в свой город, вновь жить там. Понятно, что для этого предстоит очень многое сделать, восстанавливая разрушенную армянами инфраструктуру, но зато у людей будут совсем иные условия жизни. Человек так устроен, что иногда не верит в лучшее. Но мы все годы армянской оккупации верили в освобождение Лачина. Простой пример – посмотрите, сколько детей вокруг названы именем Лачин! Это показатель, что мы не забыли его. И уверен, так же, как сегодня флаг Азербайджана развевается в Лачине, он будет развеваться в Ханкенди, Аскеране, Ходжалы. Да, любая война – это трагедия. Но если это война справедливая, освободительная, победа в ней достойна. И слава нашей армии, нашему президенту и народу за эту победу!
Конечно, успокаиваться рано. Необходимо продолжать укреплять армию, укреплять дипломатическую, политическую силу страны. Естественно, необходимо двигаться и в направлении интеграции карабахских армян в азербайджанское общество. Думаю, для этого важно развивать освобожденные районы – когда армяне увидят, как живут в них азербайджанцы, и сравнят с тем, как живут они, этот процесс пойдет быстрее.
Поздравляю еще раз весь азербайджанский народ с этим прекрасным днем! Благодарю всех за возвращение Лачина, наши жертвы были не напрасны», - сказал О.Джабраил.
В свою очередь, жительница Лачина Шябням Угурлу в беседе с нами сказала, что, когда армяне изгнали ее семью из Лачина, ей было всего 5 лет. «Сейчас мне 35, я работник сферы образования. Тогда, 30 лет назад, у меня отняли мое детство, мои детские воспоминания. Слава Богу, мы вернемся в Лачин и уже навсегда. Спасибо президенту, армии, государству за это. Поздравляю весь Азербайджан, каждого из нас! Надеюсь встретиться с вами и продолжить беседу уже в Лачине», - заявила она.
Житель села Забух Аллахверди Алиев отметил, что для него новость о возвращении Лачина стала огромной радостью.
«Разве можно выразить ее словами? Это огромное счастье, которое лачинцам подарили президент Ильхам Алиев, наши мужественные солдаты и офицеры, наше сильное государство. 30 лет мы ждали этот день, потому что это священная для нас земля, каждая ее пять дорога моему сердцу. Освобождение ее бесценно. Сейчас все лачинцы поздравляют друг друга, звонят, мой телефон не умолкает! Иншаллах, мы вернемся туда и восстановим все разрушенное армянами, будем жить хорошо. Это сложная и большая работа, но для нашей страны и народа нет нерешаемых задач. Родное село стоит у меня перед глазами, жду не дождусь, когда снова смогу увидеть его!», - заявил А.Алиев.
Житель села Сус Октай Искендеров рассказал, что освобождение родного села он воспринимает как очередной показатель мощи нашего государства, армии, дипломатического, политического и военного таланта президента Ильхама Алиева.
«Желаю долгих лет жизни главе нашего государства. Он выполняет историческую миссию, являясь выдающимся государственным деятелем. Он на своем пути, и мы видим результаты этого в развитии Азербайджана, в возвращении наших земель, их освобождении. Естественно, теперь предстоит огромная работа по восстановлению как Суса, так и всех остальных сел Лачина. Но это радостная работа. Вот я сейчас нахожусь на автовокзале – тут все, и знакомые, и незнакомые люди поздравляют друг друга с освобождением Лачина. И это понятно. Когда армяне оккупировали Сус и я вынужден был покинуть родной очаг, мне было 40 лет. Сейчас мне 70 лет. И я рад, что государство подарило мне такую огромную радость, такую хорошую новость. Азербайджан может гордиться сегодняшним историческим событием – освобождением Лачина», - подчеркнул О.Искандеров.
Мы, в свою очередь, присоединяемся к поздравлениям и уверены, что совсем скоро Лачин, как и другие освобожденные территории, будет восстановлен и станет краше прежнего, показывая возможности Азербайджана. Туда снова вернутся прежняя, мирная жизнь, детский смех и радость – все произойдет так, как это и должно быть.