Ինչպես է «բարի զինվոր» Մկրտչյանը Ուկրաինայում բռնաբարել կանանց և առևանգել մարդկանց Ականատեսների վկայությունները
12 Սեպտեմբերի 2022 17:12
Ուկրաինայի Խերսոնի մարզի Բերիսլավսկիի շրջանի Միլովսկայա և Նովոալեքսանդրովսկայա տարածքային համայնքների բնակիչները ռուսական օկուպացիոն իշխանությունների կողմից նշանակված ռազմական պարետ Սուրեն Մկրտչյանին մեղադրում են նրանում, որ նա ահաբեկել և առևանգել է մարդկանց, զբաղվել է թմրանյութերի և մարդասիրական օգնության առևտրվով, և ներգրավված է եղել տեղի աղջիկների և կանանց բռնաբարությունների մեջ։
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը, այդ մասին ասվում է՝ ուկրաինական «լրագրողական հետաքննությունների կենտրոնի» նյութում։
Միլովո գյուղի բնակչուհու խոսքով, ով խնդրել է չհրապարակել իր անունը, մարտի 9-ին իրենց գյուղը գրավվել է Ռուսաստանի Դաշնության զորքերի կողմից։ Տեղի բնակիչներին, որպես երկու բնակավայրերի՝ Միլովոյի և հարևան Նովոալեքսանդրովկայի ռազմական պարետ է ներկայացվել Սուրեն Մկրտչյանը։ Նա անմիջապես սկսել է տեղի պաշտոնյաներին ու բնակչությանը ստիպել համագործակցել օկուպացիոն զորքերի հետ։
Ինչպես պարզել է Լրագրողական հետազոտությունների կենտրոնը, Մկրտչյան Սուրեն Սեյրանովիչը (ծննդյան տարեթիվը՝ 9 սեպտեմբերի, 1978թ.) մինչ օկուպացված Դոնեցկի մարզ ժամանելը բնակվել է Ռուսաստանի Դաշնության Ստավրոպոլի երկրամասի Ինոզեմցևո առողջարանային ավանում։ Կենտրոնի տեղեկություններով՝ Սուրեն Մկրտչյանն իր ուկրաինացի կնոջ և երկու երեխաների հետ վերջին տարիներին բնակվում էր Դոնեցկի մարզի ժամանակավոր օկուպացված տարածքում և ռուսական բանակի հրամանատարության տակ գտնվող այսպես կոչված «ԴԺՀ»-ի 1-ին բանակային կորպուսի «Վոստոկ» գնդի 11-րդ առանձին մոտոհրաձգային գնդում ծառայել է, որպես շտաբի պետի տեղակալ:
Հետազոտողների հոդվածում ասվում է, որ Սուրեն Մկրտչյանն իր ֆեյսբուքյան էջում սեր է խոստովանում Ռուսաստանին, նրա նախագահ Վլադիմիր Պուտինին շնորհավորում է «մեր փառքի քաղաքներ՝ Սևաստոպոլի, Ղրիմի և Ստեփանակերտի (Խանքենդի-Խմբ.) վերադարձի կապակցությամբ» և մեջբերում է Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովին. «Մարդ-զինվորը՝ առաջին հերթին ամենալավ մարդն է»։
Նրանք, ովքեր ստիպված են եղել գործ ունենալ «բարի մարդ-զինվորի» հետ, պատմում են Մկրտչյանի կատարած հանցագործությունների մասին։
«Սուրեն Մկրտչյանը մասնակցել է մեր համայնքի բազմաթիվ մարդկանց առևանգմանը և խոշտանգումներին: Անձամբ նա ինձ այնքան էր ճնշում, որ Ուկրաինայի կողմից վերահսկվող տարածք մեկնելուց հետո ես երկար ժամանակ վախենում էի էթնիկ հայերից։ Որովհետև Սուրենն ասել է, որ գյուղից փախչելու դեպքում իր հայրենակիցներն ինձ կհասցնեն, որտեղ էլ որ լինեմ»,- լրագրողներին պատմել է Միլովի բնակիչներից մեկը։
Տեղի բնակիչները պնդում են, որ հենց Սուրեն Մկրտչյանն է իր պաշտոնից «հեռացրել» Միլովո գյուղի գյուղապետ Օլեգ Յախնիենկոյին, ում երկու անգամ առևանգել են և նրա փոխարեն «նշանակել» իր հովանավորյալներին։ Առաջին անգամ օկուպանտները Յախնիենկոյին առևանգել են մարտի 28-ին և տարել, ըստ տեղի բնակիչների, դեպի Բերիսլավ, որտեղ մինչև ապրիլի 13-ը պահել են անհայտ վայրում։ Երկրորդ անգամ Միլովի համայնքի օրինական ղեկավարին ռուս զինվորականներն առևանգել էին հուլիսին։
Յախնիենկոյի առաջին առևանգումից հետո, ականատեսների վկայությամբ, Մկրտչյանը հավաքել է գյուղի ավագանու աշխատակիցներին և «նշանակել» համայնքի ղեկավարին՝ մատնացույց անելով նրանցից ամենաերիտասարդի՝ տեղի տարածքային ծառայության կենտրոնի 21-ամյա տնօրեն Վիկտորյա Դմիտրիևային։ Դրանից հետո «պարետը» ծաղրել է նրան ու տեղի բազմաթիվ այլ բնակիչներին։ Շուտով Վիկտորյային հաջողվել է փախչել գյուղից և գնալ Ուկրաինայի կողմից վերահսկվող տարածք։
Կենտրոնի զրուցակիցների խոսքով՝ Սուրեն Մկրտչյանն անմիջականորեն մասնակից է նաև սեռական բռնության բազմաթիվ դեպքերի։
«Սուրենը իր հավանած աղջիկներին տարել է ռուսական անցակետեր, որպեսզի նրանք այնտեղ «գիշերեն» և «զվարճացնեն» ռուս զինվորականներին։ Ինքը անձամբ ոմանց բռնաբարել է։ Նման դեպքեր եղել են ինչպես մեր գյուղում, այնպես էլ հարևան Նովոալեքսանդրովկայում»,- պատմել են Միլովո գյուղի բնակիչները։
Նրանք, ովքեր գործ են ունեցել Մկրտչյանի հետ, ասում են, որ նա հաճախ իրեն ոչ ադեկվատ է պահել՝ անվերջ թմրանյութեր է օգտագործել և նույնիսկ դրանց առևտուր է արել։ Նա նաև մարդասիրական օգնության առևտուր էր անում։
Տեղի բնակիչներն ասում են, որ Սուրեն Մկրտչյանը վերջին շրջանում Բերիսլավի շրջանում չի երեւում։ Ասում են, որ Ռուսաստանի իշխանություններն իրենք կարող էին ձերբակալել Մկրտչյանին կամ նույնիսկ սպանել ու այրել շարժական դիակիզարանում, որպեսզի թաքցնեն օկուպացված Խերսոնի շրջանում խաղաղ բնակիչների դեմ լուրջ ռազմական հանցագործությունների հետքերը։ Սակայն չի բացառվում, որ նման անողոք կադրին տեղափոխել են մեկ ուրիշ տեղ, որպեսզի ահաբեկի տեղի բնակիչներին։

Как «добрый воин» Мкртчян насиловал женщин и похищал людей в Украине
Жители Миловской и Новоалександровской территориальных общин Бериславского района Херсонской области Украины обвиняют назначенного российскими оккупационными властями военного коменданта Сурена Мкртчяна в том, что он терроризировал и похищал людей, торговал наркотиками и гуманитарной помощью, и был причастен к изнасилованиям местных девушек и женщин.
Как передает Caliber.Az, об этом говорится в материале украинского «Центра журналистских расследований».
По словам жительницы населенного пункта Милово, которая попросила не называть ее имени, 9 марта их деревня была захвачена войсками РФ. Местным жителям в качестве военного коменданта двух населенных пунктов – Милово и соседней Новоалександровки был представлен Сурен Мкртчян. Он сразу же стал принуждать местных чиновников и население сотрудничать с оккупационными войсками.
Как выяснил Центр журналистских расследований, Мкртчян Сурен Сейранович (дата рождения – 9 сентября 1978 года) до приезда в оккупированную Донецкую область проживал в курортном поселке Иноземцево Ставропольского края РФ. По данным Центра, Сурен Мкртчян с женой-украинкой и двумя детьми в последние годы проживал на временно оккупированной территории Донецкой области и служил заместителем начальника штаба в так называемом 11-м отдельном мотострелковом полку «Восток» 1-го армейского корпуса «ДНР», который находится под командованием российской армии.
В статье расследователей говорится, что на своей странице в Facebook Сурен Мкртчян признается в любви к России, поздравляет ее президента Владимира Путина «с возвращением города нашей славы – Севастополя, Крыма и Степанакерта (Ханкенди – Ред.)» и цитирует главу Чечни Рамзана Кадырова: «Человек-воин – самый хороший человек в первую очередь».
Те, кому пришлось столкнуться с «добрым человеком-воином», рассказывают о преступлениях, совершенных Мкртчяном.
«Сурен Мкртчян был причастен к похищениям и пыткам многих людей в нашей общине. Лично на меня он давил так сильно, что после выезда на подконтрольную украинскую территорию я очень долго боялся этнических армян. Потому что Сурен сказал, что его соотечественники достанут меня, где бы я ни был, если я сбегу из деревни», — рассказал журналистам житель Милова.
Местные жители утверждают, что именно Сурен Мкртчян «снял» со своего поста главу села Милово Олега Яхниенко, которого дважды похищали, и «назначил» вместо него своих протеже. Впервые оккупанты похитили Яхниенко 28 марта и увезли его, по словам местных жителей, в сторону Берислава, где их держали в неизвестном месте до 13 апреля. Во второй раз законный глава миловской общины был похищен российскими военными в июле.
После первого похищения Яхниенко, по словам очевидцев, Мкртчян собрал работников сельсовета и «назначил» главу общины, ткнув пальцем в самого младшего из них – 21-летнюю директора местного территориального сервисного центра Викторию Дмитриеву. После этого «комендант» издевался над ней и многими другими местными жителями. Вскоре Виктории удалось бежать из села и уехать на подконтрольную Украине территорию.
По показаниям собеседников Центра, Сурен Мкртчян также непосредственно причастен к многочисленным делам о сексуальном насилии.
«Сурен отвез понравившихся ему девушек на российские блокпосты, чтобы они «переночевали» там и «развлекали» российских военных. Он сам изнасиловал некоторых. Такие случаи имели место как в нашем селе, так и в соседней Новоалександровке», — рассказали жители села Милово.
Те, кому приходилось иметь дело с Мкртчяном, говорят, что он часто вел себя всегда неадекватно: бесконечно употреблял наркотики и даже торговал ими. Он также торговал гуманитарной помощью.
Местные жители говорят, что в последнее время Сурена Мкртчяна не видно на территории Бериславского района. Они говорят, что российские власти могли сами арестовать Мкртчяна или даже убить и сжечь их в передвижном крематории, чтобы скрыть следы тяжких военных преступлений против мирного населения в оккупированной Херсонской области. Однако не исключено, что столь безжалостного кадра перевели в другое место, чтобы терроризировать местных жителей.