Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում՝ Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնի նիստ կանցկացվի
Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում կանցկացվի՝ Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնի 34-րդ բարձր մակարդակի  նիստը:
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ հանդիպումը կանցկացվի սեպտեմբերի 23-ից 26-ը։
«Բազմակողմությունը շրջադարձային կետում. մարտահրավերներ և խաղաղության ուղիներ» խորագրով միջոցառումը կհավաքի՝ պետությունների և կառավարությունների  գործող և նախկին ղեկավարների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների՝ քննարկելու գլոբալ համագործակցության և բազմակողմության հրատապ մարտահրավերները։
Այս հանդիպումը համարվում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում անցկացվող  զուգահեռ միջոցառումներից ամենամեծը։ Ակնկալվում է ավելի քան 50 երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կմասնակցությունը, այդ թվում՝ ավելի քան 25 նախկին և  գործող նախագահներ, ինչպես նաև ավելի քան 10 նախկին և  գործող վարչապետներ։
Միջոցառման ծրագիրը ներառում է գլոբալ հավասարության, կլիմայի փոփոխության, գլոբալ առողջապահության, տեխնոլոգիական փոփոխությունների և աշխարհաքաղաքական գործընթացների վերաբերյալ պանելային քննարկումներ, ինչպես նաև խաղաղության ուղիների վերաբերյալ նիստեր։ Քննարկվող թեմաների շարքում ուշադրության կենտրոնում կլինի նաև՝ 2026 թվականին Բաքվում կայանալիք Համաշխարհային քաղաքաշինության ֆորումի (WUF2026) նախապատրաստական ​​աշխատանքները։