Ով է հորդորում Երևանին խաղաղության պայմանագիր կնքել Բաքվի հետ
Սեպտեմբերի 14-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության հետ քննարկել է երկրում ստեղծված պատերազմական վիճակը:
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ «Ժողովուրդ»-ը գրում է, որ Փաշինյանը իր թիմակիցներին Եվրոպայից ու Ռուսաստանից եկող ազդակների, մտահոգությունների մասին է պատմել:
«Մեզ հասած տեղեկություններով՝ ՔՊ-ակաները քննարկել են, թե աշխարհի շատ երկրներ (հիմնականում՝ Եվրոպան ու ԱՄՆ-ն) Հայաստանին հորդորում են, կոչ են անում, ինչ-որ տեղ անգամ՝ ստիպում են ստորագրել «խաղաղության պայմանագիրը»: Բայց, ի տարբերություն Եվրոպայի, դա ստորագրելու խորհուրդ չի տալիս Ռուսաստանը, որովհետև ստորագրելը «Ղարաբաղից հրաժարվել» կնշանակի: Եվ այժմ անհասկանալի իրավիճակի առաջ է կանգնել Նիկոլ Փաշինյանը, չիմանալով՝ ինչ անել:
Սակայն ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանն ասաց՝ նման հարցադրումով քննարկում չի եղել իրենց մոտ:
«Ու, ընդհանրապես, խաղաղության պայմանագրին բավական է այդքան թեթև նայենք: Խաղաղության պայմանագիրը փաստաթուղթ չէ, որ դա կնքես ու դրանով ապրես: Այն պետք է իրողություններն արձանագրի, ու հիմա ինչպե՞ս խաղաղության պայմանագիր ստորագրես, երբ հողերդ օկուպացված են: Ես կյանքում խաղաղության պայմանագիր չեմ կնքել, բայց դրա առաջին կետը, կարծում եմ, հետևյալը պետք է լինի, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը: Այսինքն՝ մենք ընդունենք, որ եկել, մտել են մեր տարածքները. նման բան ինչպե՞ս կլինի», - նշել է պատգամավորը:

Кто призывает Ереван подписать мирный договор с Баку
14 сентября, во время закрытой встречи в парламенте Армении премьер-министра Никола Пашиняна с членами правящей фракции «Гражданский договор» была обсуждена создавшаяся в стране военно-политическая ситуация.
Как передает Caliber.Az, ереванская газета «Жоховурд» пишет, что Пашинян рассказал однопартийцам о сигналах, идущих из Европы и России и о волнующих их вопросах.
«По дошедшим до нас сведениям, представителям ГД было сказано, что многие страны мира (в основном США и европейские страны) призывают и даже в какой-то мере даже заставляют Армению подписать мирный договор. Но, в отличие от Европы, этого не советует Россия, поскольку подписание такого договора будет означать «отказ от Карабаха». И сейчас Никол Пашинян стоит перед дилеммой и не знает, что делать.
Однако депутат от парламентской фракции «Гражданский договор» Овик Агазарян сказал, что подобного обсуждения у них не было.
«Хватит смотреть на мирный договор, как на бумажку. Мирный договор — это не документ, чтобы подписать его и жить с ним. Он должен констатировать реалии. Как мы можем подписать мирный договор, когда наши земли оккупированы. Я в жизни не заключал мирного договора, но первым его пунктом, думаю, должно быть следующее: стороны признают территориальную целостность друг друга. То есть, мы должны смириться с тем, что они вошли на нашу территорию? Такого не может быть», - заявил депутат.
По его словам, во-первых, нужно договориться о том, чтобы «азербайджанские войска вышли с территории Армении», а потом говорить о договоре.