25 Ապրիլի 2024 09:40
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի տիեզերական գործակալության (Azercosmos) խորհրդի նախագահ Սամադդին Ասադովը Անկարայում թուրքական պետությունների տիեզերական գործակալությունների երրորդ նիստից հետո։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի և Թուրքիայի արդյունավետ համագործակցության ոլորտներից մեկը տիեզերական ոլորտն է, և եղբայրական երկրներն այդ ոլորտում փորձի փոխանակում են կատարում։
«Ոչ վաղ անցյալում Թուրքիան ուղեծիր ուղարկեց իր աստղագնաց Ալպեր Գեզերավջիին: Մենք ցանկանում ենք, որ ադրբեջանական բուհերի համար հասանելի լինեն ձեռք բերված գիտելիքների և փորձի, ինչպես նաև Միջազգային տիեզերակայանում կատարված գիտափորձերի մասին տեղեկատվությունը»։

РЕГИОН  24 Апреля 2024 - 18:03
Как сообщает Report, об этом заявил председатель правления Азербайджанского космического агентства («Азеркосмос») Самаддин Асадов после третьего заседания космических агентств тюркских государств в Анкаре.
По его словам, одной из областей плодотворного сотрудничества между Азербайджаном и Турцией является космическая сфера, и братские страны проводят обмен опытом в этой области.
«Не так давно Турция отправила на орбиту своего астронавта Альпера Гезеравджи. Мы хотим, чтобы университеты Азербайджана получили доступ к информации о приобретенных им знаниях и опыте, а также о научных экспериментах, проведенных им на Международной космической станции. Для этого мы организуем поездку этого астронавта в Азербайджан».