Թեհրանը պատրաստ է հարթակ դառնալ Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների համար Դեսպանի հայտարարությունը
28 Սեպտեմբերի 2022 15:34
Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Աբբաս Մուսավին հայտարարել է Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների հարթակ դառնալու Թեհրանի պատրաստակամության մասին։
«Իրանը պատրաստ է օգնել իր հյուսիսային հարևաններին՝ Ադրբեջանին և Հայաստանին, հասնելու կայուն խաղաղության երկկողմ և եռակողմ հանդիպումների, ինչպես նաև 3+3 տարածաշրջանային նախաձեռնության շրջանակներում», - ասել է Մուսավին Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի օգնական Էլչին Ամիրբեկովի հետ հանդիպմանը:
Մուսավիի խոսքերը մեջբերում է իրանական IRNA գործակալությունը։
Նշվում է, որ կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների վերջին զարգացումները, Կովկասում տիրող իրավիճակը և «տարածաշրջանին առնչվող հարցերի շուրջ Իրանի սկզբունքային դիրքորոշումը»։
Մուսավին վերահաստատել է Իրանի դիրքորոշումը միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անփոփոխության վերաբերյալ և հայտարարել, որ «տարածաշրջանում Իրանի կենսական և երկարաժամկետ շահերին չհամապատասխանող աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ չպետք է լինեն», գրում է IRNA-ն։

Тегеран готов стать площадкой для переговоров между Баку и Ереваном
Посол Ирана в Азербайджане Сейед Аббас Мусави сообщил о готовности Тегерана стать площадкой для переговоров между Баку и Ереваном.
«Иран готов помочь своим северным соседям, то есть Азербайджану и Армении, в достижении прочного мира в рамках двусторонних и трехсторонних встреч и региональной инициативы «3+3» в Тегеране», заявил Мусави на встрече с помощником первого вице-президента Азербайджана Эльчином Амирбековым во вторник.
Слова Мусави приводит иранское агентство IRNA.
Согласно изданию, стороны обсудили последние события в двусторонних отношениях, ситуацию на Кавказе и «принципиальную позицию Ирана по вопросам, связанным с регионом».
Мусави подтвердил позицию Ирана в отношении неизменности международно признанных границ и заявил, что «не должно быть никаких геополитических изменений, несовместимых с жизненно важными и долгосрочными интересами Ирана в регионе», пишет IRNA.