Նրանց կյանքը այժմյանից շատ ավելի լավ կլինի
Ադրբեջանական Խանքենդիում մեկ երկու օր առաջ տեղի ունեցան հավաքներ, որոնց էությունը, ինչպես պարզվում է, նրանում է, որ հրապարակում հավաքված սակավաթիվ մարդիկ անհամապատասխան երգչախմբով քրտմնջել են, որ վրդովված և վախեցած են Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելուց և չեն ցանկանում ապրել ադրբեջանական պետությունում և ունենալ նրա քաղաքացիությունը:
Սա, ճիշտ է, առանձնապես ոչ ոքի չի տպավորում, այդ թվում նաև Երեւանի իշխանություններին։ Կարծես թե համակվել են հեռու 1988 թվականի անցած իրադարձություններից ֆլեշբեկով: Սակայն, հայերը վատ են յուրացնում պատմության դասերը, ժամանակն է նրանց, օխ, ժամանակն է հրաժարվել իր ազգային շովինիզմից և վերջապես գործի դնել խելքը, խիղճն ու տրամաբանությունը։ Ահա հենց մտավոր և հոգեկան կարողությունների և հեռանկարների ճիշտ դասավորության մասին և կցանկանայի խոսել։
Սեփական աշխարհիկ ու էմպիրիկ փորձառության ըմբռնումը հայերի մոտ միշտ էլ լավ չի եղել։ Սեփական պատմության բոլոր ժամանակներում նրանք ոտնակոխ են արել միևնույն փոցխը: Հիշեք գոնե 1920 թվականի Սեւրի պայմանագիրը, որի շնորհիվ հայերը պատրաստվում էին նախագահ Վուդրո Վիլսոնի թեթեւ ձեռքով բառացիորեն մտնել դրախտ՝ տիրանալով Թուրքիայի պապենական հողերին։ Սակայն պատմությունը անպատկառներին ու խարդախներին զեղճեր չի տրամադրում, և Սեւրի ապօրինի պայմանագիրը մոռացության մատնվեց, և հայերը մնացին մեկ այլ օրինական, բայց շատ ավելի կոշտ՝ Կարսի պայմանագրի հետ, որը հստակ սահմանեց իր ժողովրդին հարիր սահմանները։ Ահա և հայերը մինչ օրս կարոտով երազում են «վիլսոնյան Հայաստանի» մասին։
Ղարաբաղի դեպքում էլ նույն վիճակն է, և այստեղ էլ բումերանգի ու պատմական արդարության սկզբունքը նույնպես ոչ ոք չի չեղարկել։ 44-օրյա պատերազմը ամեն ինչ խնամքով դրեց իրենց օրինական տեղերում։ Այո, ինչ-որ իմաստով կարելի է հասկանալ հանրահավաքների դուրս եկած ղարաբաղցի հայերի մտավախությունն ու անհանգստությունը՝ նրանք ուզում են հասկանալ, թե ինչ է լինելու իրենց հետ և ինչպես են ապրելու։ Սակայն Խանքենդիի և ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող ադրբեջանական Ղարաբաղի այլ բնակավայրերից բոլոր առանձնապես դժգոհ գոռացողներին ուզում ես լավ ձևով ասել. ժամանակն է, տղաներ, ունենալ պատիվ, և միաժամանակ նաև խիղճ։ Այո, վերջինիս հետ հայերը խնդիրներ ունեն, բայց հիշեք գոնե ուսանելի պատմությունը Կարսի պայմանագրի մասին։ Վերջնական հաշվով Թուրքիան, ի դեպ, Մոսկվայի հետ միասին բոլոր արմատական հայերին նորից դրեց այն կոճղի վրա, որի վրա նրանք նախկինում նստած էին։ Այնպես որ վերջապես անգիր արեք պատմության դասերը։
Չարժե նույնիսկ հույս տածել, որ կկրկնվի այն իրավիճակը, որը եղել է 1988 թվականին՝ Ադրբեջանը դա պարզապես թույլ չի տա։ Ադրբեջանի նախագահը հստակ և միանշանակ խոսել է այդ առնչությամբ. «Այժմ ողջ համաշխարհային հանրությունը լավ է հասկանում, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանն է։ Մենք սա ասել ենք ամեն անգամ՝ օկուպացիայի ժամանակ, պատերազմի ժամանակ, պատերազմից հետո։ Այսօր համաշխարհային հանրությունը ոչ միայն գիտակցում է այս փաստը, այլեւ դա բարձրաձայնում է։ Ղարաբաղում ապրող հայերը հանդիսանում են մեր քաղաքացիները, և մենք մտադիր չենք քննարկել՝ նրանց ճակատագիրը, նրանց հետագա կյանքը որևէ երկրի, այդ թվում նաև Հայաստանի հետ։ Սա մեր ներքին գործն է»։
Ամեն ինչ պարզից պարզ է, և ոչ մի պատրանք «կարգավիճակի» մասին։ Այս տարբերակը ընդմիշտ անջատեք: Այնպես որ արժե իջեցնել ձեր տնաբույծ պլակատները և մտածել այն մասին, թե իրականում դուք ինչ եք ուզում: Անբովանդակ կյանք վարել և մուրացկանություն անել, ինչպես բոլոր այդ 28 տարիներին, թե ստանալ քաղաքակիրթ ապրելու հնարավորություն մի երկրում, որը հոգ կտանի ձեր մասին: Որովհետև Ադրբեջանը իսկապես շահագրգռված է այդ տարածաշրջանի բարգավաճմամբ։ Եվ այստեղ արժե ձեր աչքերը բացել մի սարսափելի գաղտնիքի վրա, որը, սակայն, ինքներդ էլ գիտեիք. Երևանը բոլորովին հոգ չի տարել Ղարաբաղի բնակչության մասին, այդ հողերում ներդրումներ չի արել, որովհետև գիտեր, որ գողացածը վաղ թե ուշ ստիպված ես վերադարձնել։ Այնպես որ ուշադրություն դարձրեք այս «սարսափելի գաղտնիքին»։
Անհասկանալի է, սակայն, դեօկուպացված հողերից որոշ հայեր արդյո՞ք ընդհանրապես հասկանում են, թե ինչ է նշանակում լավ և արժանապատիվ ապրել: Դատելով հատկապես նախանձախնդիր «հայրենասերների» հայտարարություններից, այդ շատ «հպարտ և ուժեղ հայերը» փաստորեն Ղարաբաղում մոռացել են մարդավարի ապրել։ Այս ողջ երեսուն տարիներին գոյատևել են այն բարօրության բեկորների վրա, ինչը մնացել էր վտարված ադրբեջանցիներից։
Մեր նախագահը այդ մասին արտահայտվել է բավականին անվրեպ, հեգնելով զավթված հողերում հաստատված հայերի մի մասի գերաճած վայ-հայրենասիրությանը։ «Շատ ծանր պայմաններում էին ապրում։ Տեսեք, այն տները, որտեղ նրանք ապրում էին, ավելի լավը չեն, քան շնաբույները։ Երբ ասում էի, որ այն ժամանակ հայերը օկուպացված հողերում ապրում էին թշվառության մեջ՝ ես հատկապես սա նկատի ունեի։ Տիրում էր սով, թշվառություն, անօրինականություն։ Ահա այսպիսի սարսափելի ճանապարհներից էին օգտվում»,- իր տպավորություններով նա կիսվել է լրագրողների հետ զրույցում։
Բայց, դատելով ամեն ինչից, որոշ հայեր պատրաստ են էլի տանջվել՝ խցկվելով առանց հարմարությունների և հաղորդակցության խրճիթների մեջ, փոխարենը հոգում գողացված «անկախության» զգացմունքով։ Բայց ինչ-որ կերպ այս ամենից ավելի շատ կլինիկական ախտորոշման, այլ ոչ թե «ազատության» ոգու հոտ է փչում:
Ինչպես նշվում է Խանքենդիում հանրահավաքներին արված որոշ հայտարարություններում, առանձին «հայրենասերները» առաջվա պես երազում են սարսափելի պայմաններում ապրել՝ իրենց տնաճ ու փտած «միացումը» հասցնելով լիակատար աբսուրդի։ Այդպիսի, օրինակ, անհեթեթություն է արտահայտել հրապարակում խառնամբոխից մեկը. «Մենք մի ձմեռ չէ, որ սառչում էինք, քանի դեռ պայքարում էինք մեր անկախության և ինքնորոշման օրինական իրավունքի համար, և պատրաստ ենք շարունակել պայքարը, քանի դեռ նպատակը ձեռք չի բերվել»։
Կամ ահա հրապարակային սրամտության գոհարներից մեկը. «Այսօր մենք բախվում ենք անհավանական դժվարությունների հետ, բայց մենք պետք է մեզ դրսևորենք ոչ թե որպես մարդկանց խառնախումբ, այլ որպես հանուն ընդհանուր նպատակի դժվարություններին դիմակայելուն պատրաստ ժողովուրդ։ Տանը այս պայմաններում ապրելը հեշտ չէ, բայց հավատացեք, որ օտար հողում թափառելը մեզ համար շատ ավելի դժվար է ու անարժան»։
Լուրջ ե՞ք ասում, չե՞ք կատակում: Իսկապե՞ս երազում եք շարունակել դիմակայել, ինչպես ինքներդ եք խոստովանել, «անհավանական դժվարություններին»: Դե լավ, չեք ուզում մարդավարի ապրել, մի ապրեք, բայց ինչու՞ նման կյանքին դատապարտել ձեր երեխաներին ու թոռներին՝, ահա ինչն է անհասկանալի։ Ինչպես ապացուցում է այդ նույն պատմությունը՝ հեղափոխական ապստամբությունից հետո հավերժական սովի, վախի և զրկանքների վրա նոր կյանք չես կառուցի,- դուք դա ինչ-որ կերպ, ձեր վայ-հայրենասիրության պոռթկման հետ կախեք ձեր ականջին։
Բայց ահա նրանց, ովքեր տեղի հայերի մեջ ավելի խելացի են և չեն ենթարկվել «ինքնորոշման և կարգավիճակի» վարակին, ակնհայտորեն դիմել է Ադրբեջանի նախագահը։ Նորմալ, ադեկվատ մարդկանց, որոնք հավանաբար կան Ղարաբաղի հայ էթնիկ բնակչության մեջ։ Դիմել է, երաշխավորելով նրանց լիիրավ քաղաքացիների բոլոր բարիքներն ու բարեկեցիկ կյանքը։
Ղարաբաղում ապրող հայերը, ինչպես ասել է Ադրբեջանի նախագահը, մեր քաղաքացիներն են և կտիրապետեն այդ նույն իրավունքներին, ինչ և երկրի բոլոր քաղաքացիները։ «Համենայնդեպս, նրանք կարող են վստահ լինել նրանում, որ իրենց կյանքը՝ ադրբեջանական հասարակությանը ինտեգրված կյանքը կլինի այժմյանից շատ ավելի լավ»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։
Ի՞նչը կարող է լինել նման խոսքերից ավելի դրական ու վստահելի։ Մի՞թե դրանք չպետք է հանգստացնեն ու ոգեշնչեն Ղարաբաղում ապրող հայերին։ Առավել ևս այն, թե դա ինչպես է տեղի ունենալու՝ նախագահը նույնպես հստակ բացատրել է։ Նրա խոսքերից պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանը ամեն ինչ անում է հետեւողականորեն և պլանաչափ, իսկ տեղի բնակչության հետ շփումները արդեն հաստատվում են։
«Պետք է ասեմ, որ նման շփումներ արդեն որոշ ժամանակ անցկացվում են։ Եվ կարծում եմ, որ դրանք կհանգեցնեն նրան, որ հիմնական բնակչությունը, որը դեռևս ապրում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում, չունի այլ ճանապարհ, քան ինտեգրվելը ադրբեջանական հասարակությանը», - պարզ և հասկանալի պարզաբանել է Ալիևը։
Իսկ հետո նա ասել է, թերևս ոչ պակաս կարևորը. «Ովքեր համարում են, որ նրանց պետք է ապրել որպես Ադրբեջանի քաղաքացի, կարծում եմ, չեն ափսոսա։ Իսկ եթե սա ինչ-որ մեկին ինչ-ինչ պատճառներով հարմար չէ, ապա նրանք կարող են իրենց համար այլ բնակավայր ընտրել»։
Ինչպես տեսնում եք, Ադրբեջանի նախագահը Ղարաբաղի տեղի հայերին տվել է ընտրության լիովին իրավունք։ Եվ հիմա Բաքուն ամենաբարձր մակարդակով ձեզ առաջարկում է ապրել առանց կյանքի համար մտավախության։ Այնպես որ առավելագույնս օգտագործեք ձեր հնարավորությունը: Իսկ ահա նրանք, ովքեր դժգոհ են, ուզում են սովի ու աղքատության մեջ շարունակել պայքարել իրենց տնաբույծ «միացումի» համար,- խնդրեմ, դեպի ելք։ Լաչինի նոր կահավորված ճանապարհով դեպի «մայր Հայաստանի» տարածքը, ինչպես ասում էիք անջատողական շարժման արշալույսին։ Ադրբեջանին անջատողական ցնցոտիավորներ պետք չեն, մենք ճիշտ և ճիշտ ծրագրում ենք մեկընդմիշտ ազատվել նրանից։
Առավել ևս արժե հաշվի առնել ևս մեկ բան՝ էթնիկ հայ բնակչությունը արդեն չունի ինչ որ մեկի և ինչ որ բանի վրա հույս դնելը՝ Ղարաբաղի հայերին կոպիտ և գռեհիկ շպրտել են նրանք, ում համար աղոթում էին հակամարտության բոլոր տարիներին՝ ղարաբաղյան կլանը ի դեմս Քոչարյանի և Սարգսյանի, որոնք հեքիաթային հարստություն են դիզել սփյուռքի ֆինանսական օգնության վրա։ Այնպես որ, ինչպես կոչ է արել նախագահ Ալիևը՝ «համաձայնվեք և չեք ափսոսա», իսկ եթե ոչ՝ «ընտրեք նոր բնակավայր»։ Բայց կա մի կարևոր պայման. մնալով ընդմիշտ հիշեք, որ «Ղարաբաղը Ադրբեջանն է»։ Սրանով հարցը պետք է փակվի և ընդունվի լռելյայն, որպես Հին Կտակարանի կանխադրույթ:

Их жизнь будет лучше нынешней
В азербайджанском Ханкенди пару дней назад прошли акции, суть которых, как выясняется, в том, что небольшое число собравшихся на площади людей нестройным хором бубнят, что они возмущены и напуганы признанием Арменией территориальной целостности Азербайджана и не желают проживать в азербайджанском государстве и иметь его гражданство.
Особо это, правда, никого не впечатляет, ереванские власти в том числе. Так, вроде как флешбэком повеяло от минувших в далеком 1988-м событий. Плохо, однако, усваивают уроки истории армяне, пора бы им, ох, пора отречься от своего национального шовинизма и включить наконец ум, совесть и логику. Вот о мыслительных и душевных способностях и правильном выстраивании перспектив и хотелось бы поговорить.
С постижением своего же житейского и эмпирического опыта у армян всегда было неважно. Во все времена собственной истории натыкались они на одни и те же грабли. Вспомнить хотя бы Севрский договор 1920 года, благодаря которому армяне собирались с легкой руки президента Вудро Вильсона буквально въехать в рай, захапав исконные земли Турции. Однако история нахалам и проходимцам скидки не делает, и канул нелегитимный Севрский договор в лету, и остались армяне с другим легитимным, но куда более жестким – Карсским договором, который четко определил границы положенного их народу. Вот армяне по сей день и грезят с тоской «вильсоновской Арменией».
С Карабахом ситуация та же и принцип бумеранга и исторический справедливости здесь тоже никто не отменял. 44-дневная война все аккуратно расставила на свои законные места. Да, в каком-то смысле можно понять страхи и тревоги вышедших на митинги армян Карабаха – они хотят понять, что с ними будет и как им жить дальше. Однако всем особо недовольным крикунам из Ханкенди и других населенных пунктов азербайджанского Карабаха, которые находятся в зоне временной ответственности российских миротворцев, хочется сказать по-хорошему: пора, ребята, и честь знать, а заодно и совесть. Да, с последним у армян беда, но вспомните хотя бы поучительную историю про Карсский договор. В конечном итоге Турция, кстати вместе с Москвой, усадила всех радикальных армян обратно на тот пень, на котором они ранее восседали. Так что зазубрите наконец уроки истории.
Не стоит даже надеяться, что повторится ситуация, какая была в 1988 году - Азербайджан ее просто не допустит. Президент Азербайджан четко и определенно по этому поводу высказался: «Теперь вся мировая общественность хорошо понимает, что Карабах - это Азербайджан! Мы говорили это каждый раз, во время оккупации, во время войны, после войны. Сегодня мировое сообщество уже не только осознает этот факт, но и произносит вслух. Армяне, проживающие в Карабахе, являются нашими гражданами, и мы не намерены обсуждать их судьбу, их дальнейшую жизнь с какой-либо страной, в том числе с Арменией. Это наше внутреннее дело».
Все яснее ясного и никаких иллюзий о «статусе». Отключите эту опцию навсегда. Так что стоит опустить свои доморощенные плакатики и задуматься - чего вы, собственно, хотите. Прозябать и нищенствовать, как все те 28 лет, или получить возможность жить цивилизованно, в стране, которая будет о вас заботиться. Потому что Азербайджан по-настоящему заинтересован в процветании этого края. И тут уж стоит раскрыть вам глаза на страшную тайну, о которой, впрочем, вы и сами знали: Ереван нисколько не заботился о населении Карабаха, не вкладывался в эти земли, потому что знал – украденное рано или поздно придется возвращать. Так что примите эту «страшную тайну» во внимание.
Непонятно, однако, понимают ли вообще некоторые армяне с деоккупированных земель, что значит жить хорошо и достойно? Судя по заявлениям особо рьяных «патриотов», те самые «гордые и сильные армяне» на деле в Карабахе и жить то по-человечески разучились. Существовали все эти тридцать лет на осколках того благополучия, что осталось от изгнанных азербайджанцев.
Наш президент высказался об этом достаточно метко, поиронизировав над гипертрофированным горе-патриотизмом части армян, осевших на захваченных землях. «Они жили в очень тяжелых условиях. Посмотрите, дома, в которых они жили, не лучше собачьей конуры. Когда я говорил, что в то время армяне жили на оккупированных землях в нищете, имел в виду именно это. Царили голод, нищета, беззаконие. Пользовались такими вот ужасными дорогами», - поделился он своими впечатлениями с журналистами.
Но, судя по всему, некоторые армяне готовы еще помучиться, ютясь в лачугах без удобств и коммуникаций, зато с чувством награбленной «независимости» в душе. Но как-то все это больше попахивает клиническим диагнозом, а не духом «свободы».
Как отмечалось в некоторых заявлениях, сделанных на митингах в Ханкенди, отдельные «патриоты» по-прежнему мечтают о жизни в жутких условиях, доводя свой доморощенный и прогнивший «миацум» до полного абсурда. Такую, например, околесицу, нес некто из сборища на площади: «Мы мерзли не одну зиму, пока боролись за свою независимость и законное право на самоопределение, и готовы бороться дальше, пока цель не будет достигнута!».
Или вот еще из площадных перлов: «Сегодня мы столкнулись с неимоверными трудностями, но должны проявить себя не как сборище людей, а как народ, готовый противостоять трудностям во имя общей цели. Жить в этих условиях на родине нелегко, но поверьте, скитание на чужбине намного труднее и недостойно нас».
Вы это серьезно, не шутите? Действительно мечтаете и далее противостоять, как сами признались, «неимоверным трудностям»? Ну хорошо, не хотите жить по-человечески – не живите, но зачем обрекать на такую же жизнь своих детей и внуков – вот что непонятно. Как доказывает та же история, новую жизнь после революционного мятежа на вечном голоде, страхе и лишениях не построишь - вы это как-нибудь там, в своем ура-патриотическом порыве, зарубите себе на носу.
А вот к тем, кто из местных армян поумнее и не подвергся заразе «самоопределения и статуса», очевидно и обратился президент Азербайджана. К нормальным, адекватным людям, которые наверняка есть в среде армянского этнического населения Карабаха. Обратился, гарантировав им все блага полноправных граждан и благополучной жизни.
Армяне, проживающие в Карабахе, как сказал президент Азербайджана, наши граждане и будут обладать теми же правами, что и все граждане страны. «Во всяком случае, они могут быть уверены в том, что их жизнь, жизнь, интегрированная в азербайджанское общество, будет значительно лучше нынешней», - подчеркнул глава государства.
Что может быть позитивнее и надежнее таких слов? Разве не должны они успокоить и вдохновить проживающих в Карабахе армян? Тем более то, как это будет происходить, президент также внятно объяснил. Из его слов ясно, что Азербайджан делает все последовательно и планомерно, а контакты с местным населением уже налаживаются.
«Должен сказать, что такие контакты уже ведутся определенное время. И думаю, что они приведут к полному пониманию основным населением, которое еще проживает в зоне ответственности российского миротворческого контингента, что иного пути как интеграции в азербайджанское общество просто нет», - понятно и доступно пояснил Алиев.
А дальше он сказал, пожалуй, не менее важное: «Кто посчитает, что им нужно жить как граждане Азербайджана, я думаю, что они не пожалеют. А если кому-то это по каким-то причинам не подходит, то они могут выбрать для себя другое место жительства».
Как видим, президент Азербайджана предоставил местным армянам Карабаха полное право выбора. И сейчас Баку на самом высшем уровне предлагает вам жить без страха за свою жизнь. Так что используйте свой шанс по максимуму. А вот те, кто недоволен, хочет и далее в голоде и нищете бороться за свой доморощенный «миацум», - пожалуйста, на выход. По новой обустроенной Лачинской дороге на территорию «матери Армении», как говорили на заре сепаратистского движения. Азербайджану сепаратистская голытьба не нужна, мы от нее планируем как раз избавиться раз и навсегда.
Тем более стоит учесть еще одно – этническому армянскому населению рассчитывать больше не на кого и не на что - армян Карабаха грубо и пошло кинули те, на кого они молились все годы конфликта – карабахский клан в лице Кочаряна и Саргсяна, которые сказочно обогатились на финансовой помощи диаспоры. Так что, как призвал президент Алиев - «соглашайтесь и не пожалеете», а если нет – «выбирайте новое место жительства». Но есть одно важное условие: оставаясь, запомните навсегда, что «Карабах – это Азербайджан!». На этом вопрос следует закрыть и принять по умолчанию, как ветхозаветный постулат.