Երևանը նախատեսում է մինչև 2028 թվականը տիեզերք արձակել ևս երկու արբանյակ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդակցություն է անցկացրել բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, քննարկվել է գերատեսչության 2022 թվականի հաշվետվությունը։
Հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ նախարարությունը նախատեսում է մինչև 2026 թվականը երկրի բնակավայրերի 80%-ում ապահովել՝ լայնաշերտ կապի և պետական թվային ծառայությունների հասանելիություն։
Վարչապետին զեկուցվել է նաև տիեզերական արդյունաբերության զարգացմանն ուղղված գործողությունների մասին։ Ընդգծվել է, որ մինչև 2028 թվականը նախատեսվում է տիեզերք արձակել ևս երկու հայկական արբանյակ։
«2023 թվականին նախատեսվում է Հայաստանում ստեղծել արբանյակային կառավարման կենտրոն և կայան, որտեղից կվերահսկեն արբանյակը և կստանան արբանյակային պատկերներ։ Մասնագետների պատրաստման գործընթացն արդեն ընթացքի մեջ է»,- ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Փաշինյանն նշել է այս ուղղությամբ հետևողական քայլերի կարևորությունը և ընդգծել, որ այս ոլորտի զարգացումը մնալու է կառավարության համար առաջնահերթություն։ Վարչապետը հանձնարարել է մոտ ժամանակներում ներկայացնել հանդիպման ընթացքում բարձրացված խնդիրների լուծման «ճանապարհային քարտեզը»։

Ереван планирует до 2028 года запустить в космос еще два спутника
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, обсуждался отчет о деятельности ведомства в 2022 году.
В ходе совещания было отмечено, что министерство планирует к 2026 году обеспечить широкополосную связь и доступ к государственным цифровым услугам в 80% населенных пунктов страны.
Премьеру также доложили о действиях, направленных на развитие космической отрасли. Было подчеркнуто, что до 2028 года планируется запустить в космос еще два армянских спутника.
«В 2023 году планируется создать в Армении центр управления спутником и станцию, откуда будут управлять спутником и получать космические снимки. Уже идет процесс подготовки специалистов», - говорится в сообщении ведомства.
Пашинян подчеркнул важность последовательных шагов в этом направлении и подчеркнул, что развитие данной сферы останется приоритетом для правительства. Премьер поручил представить в ближайшее время «дорожную карту» по решению поднятых в ходе совещания вопросов.
Напомним, спутник под названием Urdaneta изготовила для Армении испанская компания Satlantis. Запуск состоялся в конце мая 2022 года, после чего его переименовали в ArmSAT-1.