Հայաստանում կոչ են արել ապամոնտաժել Պուշկինի հուշարձանը
Այսօր Երևանում՝ Անգլիական զբոսայգում, մոտ տասը քաղաքացիներ Եվրոպական կուսակցության նախագահ Տիգրան Խզմալյանի գլխավորությամբ պահանջել են՝ ապամոնտաժել այգում տեղադրված ռուս բանաստեղծ Ալեքսանդր Պուշկինի հուշարձանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, օրեր առաջ լրագրողների հետ զրույցում Խզմալյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանում գտնվող բոլոր ռուսական հուշարձանները պետք է ապամոնտաժվեն։
Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Գևորգ Ենգիբարյանը հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է, որ «նվաստացուցիչ է Երևանի կենտրոնում ունենալ Ալեքսանդր Պուշկինի անվան փողոց ու դպրոց, ով գրել է հայ ժողովրդին վիրավորող «Տազիտ» պոեմը։
«Երևանի կենտրոնում մենք Ֆրունզեի անունով փողոց ունենք, նույն Ֆրունզեն, ով թուրք զինվորներին սովորեցրել է սպանել հայերին։ Նրանք մեզ հետ գաղափարական, մշակութային կապ չունեն, նույնիսկ նրանց աշխարհայացքը մեզ հետ կապ չունի, դա չարի կայսրություն է։ Մենք պետք է ազատվենք դրանցից։ Մեզ մոտ դեռ Լենինգրադյան փողոց կա, այդպիսի քաղաք չկա, բայց Երևանում կա այդպիսի փողոց։ Օրինակ՝ Լեոնիդ Ազգալդյանի անունով փողոց չունենք, մեր հերոսների անունով փողոց չկա, բայց Լենինի անունով փողոց կա։ Այս մարդիկ կանգնած են եղել մեր պետության կործանման ակունքներում»,- ասել է նա։

В Армении призвали снести памятник Пушкину
Сегодня в Ереване в Английском парке около десяти граждан во главе с лидером Европейской партии Тиграном Хзмаляном потребовали демонтировать установленный в парке памятник русскому поэту Алесандру Пушкину.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, несколько дней назад в разговоре с журналистами Хзмалян заявил, что все русские памятники в Армении должны быть демонтированы.
Член Христианско-демократической партии Геворг Енгибарян заявил во время митинга, что «унизительно иметь в центре Еревана улицу и школу имени Александра Пушкина, который написал поэму «Тазит», оскорбляющую армянский народ».
«В центре Еревана у нас есть улица имени Фрунзе, того самого Фрунзе, который научил турецких солдат убивать армян. У них нет с нами идеологической, культурной связи, даже их мировоззрение не имеет к нам никакого отношения, это империя зла. Надо избавиться от них. У нас до сих пор есть улица Ленинградская, такого города нет, а в Ереване есть такая улица. Например, у нас нет улицы имени Леонида Азгалдяна, нет улицы имени наших героев, зато есть улица имени Ленина. Эти люди стояли у истоков разрушения нашего государства», — сказал он.