Իրանը դիվերսանտներ է ուղարկել Ղարաբաղ Ի՞նչ նպատակով և ո՞ւմ դեմ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Ղարաբաղում ժամանակավորապես տեղակայված ռուս խաղաղապահները հերթական քայլն են կատարել՝ խախտելով իրենց պարտականությունները և ապահովել օտարերկրյա պետության 14 քաղաքացիների անցումը Ադրբեջանի տարածք։ Qafqazinfo-ն նոր տվյալներ է ստացել օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից Ղարաբաղի տարածք անօրինական այցելությունների մասին, որոնց համաձայն նրանք հանդիսանում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներ։ Նոյեմբերի 24-ին՝ ժամը 13:00-14:00-ի սահմաններում, իրանցիները ավտոմեքենայով անցել են խաղաղապահների անցակետը, հասել Խանքենդի և ներկայումս գտնվում են այնտեղ։ Mercedes-Benz մակնիշի ավտոմեքենայի սերիական համարը 34-QA-444 է, որով իրանցիները անցել են անցակետը:
Առաջիկայում Qafqazinfo-ն կփորձի ճշտել Ադրբեջանի տարածք անօրինական մուտք գործած Իրանի քաղաքացիների ինքնությունը։ Հատկանշական է, որ 14 մարդկանցից 12-ը եկել են Իրանի նույն շրջանից՝ երկրի հարավ-արևմուտքում գտնվող Իզե քաղաքից։ Նշենք, որ հայերը կազմում են Իզեն ընդգրկող Խուզեստանի շրջանի բնակչության մեծամասնությունը, և հայերենը այստեղ խոսվող հիմնական լեզուներից մեկն է։
Բայց ի՞նչ նպատակով է 14 հոգանոց խումբը գաղտնի այցով ժամանել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան։ Առկա տեղեկությունների համաձայն՝ իրանցիներն ուղարկվել են դիվերսիոն և ահաբեկչական վարժանքներ անցկացնելու ավազակախմբերի համար, որոնք իրենց հարմարավետ են զգում ռուս խաղաղապահների կողմից ժամանակավորապես վերահսկվող տարածքներում, ինչպես նաև կոնկրետ դիվերսիաներ պատրաստելու։ Բացի այդ, հաղորդվում է, որ նրանք կարող են վարժեցնել Ղարաբաղում մնացած խմբավորումներին իրանական արտադրության զինամթերք օգտագործելու համար։
Կասկածից վեր է, որ այդ անձինք հանդիսանում են Իրանի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ, պատահական չէ, որ 14 հոգուց 12-ը եկել են Իզե քաղաքից։ Որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ այս քաղաքում տեղակայված է իրանական հատուկ ծառայությունների գաղտնի բազան, որը մասնագիտացած է ահաբեկչական դիվերսիաներում։ Երևում է, որ Թեհրանի վարչակարգը, որը դեռ չի կարողանում հաշտվել 44-օրյա պատերազմի արդյունքների հետ և շարունակում է կորցնել իր հեղինակությունը տարածաշրջանում, ներկայումս աշխատում է՝ ռուս խաղաղապահների կողմից ժամանակավորապես վերահսկվող տարածքը Ադրբեջանի դեմ ահաբեկչության ասպարեզի վերածելու պլանի վրա։
Հավանաբար, պաշտոնական Բաքվի կոշտ արձագանքն այս հարցին չի ուշանա։
Ռուս խաղաղապահները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ իրականում ընդհանրապես չեն վերահսկում իրենց կողմից ժամանակավորապես «վերահսկվող» տարածքը։ Խաղաղապահները, որոնք զբաղված են միայն ադրբեջանական տեղանունների ամենօրյա խեղաթյուրմամբ և անիմաստ ու դատարկ հայտարարությունների տարածմամբ, վաղուց պետք է պատասխանատվության կանչվեն ամենախիստ ձևով։

Иран перебросил диверсантов в Карабах
Как сообщалось ранее, временно размещенные в Карабахе российские миротворцы предприняли еще один шаг в нарушение своих обязанностей и обеспечили проход на территорию Азербайджана 14-ти граждан иностранного государства. «Qafqazinfo» получил новые данные о незаконном посещении территории Карабаха иностранными гражданами, согласно которым, они являются гражданами Исламской Республики Иран. 24 ноября около 13:00-14:00 иранцы на автомобиле пересекли пост миротворцев, приехали в Ханкенди и в настоящее время находятся там. Серийный номер автомобиля Mersedes-Benz, на котором иранцы пересекли пост, - 34-QA-444.
В ближайшее время «Qafqazinfo» постарается уточнить личности граждан Ирана, незаконно въехавших на территорию Азербайджана. Примечательно, что 12 из 14-ти человек прибыли из одного и того же региона Ирана - города Изе на юго-западе страны. Отметим, что армяне составляют большинство населения области Хузестан, в которую входит Изе, и армянский является здесь одним из основных употребляемых языков.
Но с какой целью группа из 14-ти человек прибыла в Карабахский регион Азербайджана с секретным визитом? По имеющейся информации, иранцы отправлены с целью проведения диверсионно-террористических учений для бандотрядов, которые чувствуют себя комфортно на временно подконтрольных российским миротворцам территориях, а также для подготовки конкретных диверсий. Кроме того, сообщается, что они могут обучить оставшиеся в Карабахе группировки использованию боеприпасов иранского производства.
Не вызывает сомнений, что эти лица являются сотрудниками спецслужб Ирана - не случайно 12 из 14-ти человек прибыли из города Изе. По некоторым данным, в этом городе находится секретная база иранских органов спецслужб, специализирующаяся на террористических диверсиях. Похоже, что тегеранский режим, который все еще не может смириться с результатами 44-дневной войны и продолжает терять свой авторитет в регионе, в настоящее время работает над планом по превращению территории, временно контролируемой российскими миротворцами, в арену террора против Азербайджана.
Вероятно, жесткая реакция официального Баку на этот вопрос не заставит себя долго ждать.
Российские же миротворцы еще раз показали, что временно «контролируемую» ими территорию, по сути, они вообще не контролируют. Миротворцев, которые занимаются лишь ежедневным искажением азербайджанских топонимов и распространением бессмысленных и пустых заявлений, давно пора самым жестким образом призвать к ответу.