Փոխնախարար. Հայաստանը խոչընդոտել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության Ադրբեջան ուղարկելուն
Ադրբեջանը բազմիցս հրավիրել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելությանը ազատագրված տարածքներ, սակայն Հայաստանը խոչընդոտել է դրան։
Այս մասին Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիևը հայտարարել է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ԱՀ Ազգային հանձնաժողովի, Ադրբեջանի ԻԿՕՄՕՍ-ի ազգային կոմիտեի և ԱԴԱ համալսարանի զարգացման և դիվանագիտության ինստիտուտի համատեղ կազմակերպած՝ «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիաների դերը մշակութային արժեքների պաշտպանության գործում և դրանց կիրառման բարելավման ասպեկտները» թեմայով միջազգային գիտաժողովում։
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ այս տարվա սկզբին Իսլամական կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը (ISESCO) տեխնիկական առաքելություն է ուղարկել Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ։
Մ.Մամեդգուլիևը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը կողմ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելություն ուղարկելուն՝ գնահատելու ազատագրված տարածքներում մշակութային և պատմական հուշարձանների ոչնչացումը։ «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանը չխոչընդոտի այս գործընթացին»,- հավելել է նա։

Замминистра: Армения препятствовала отправке миссии ЮНЕСКО в Азербайджан
Азербайджан неоднократно приглашал техническую миссию ЮНЕСКО на освобожденные территории, однако Армения препятствовала этому.
Как сообщает Report, об этом заместитель министра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев заявил на Международной научной конференции на тему «Роль конвенций ЮНЕСКО в защите культурных ценностей и аспекты улучшения их применения» при совместной организации Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, Национального комитета ICOMOS Азербайджана и Института развития и дипломатии Университета ADA.
Замминистра напомнил, что в начале этого года Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) направила техническую миссию на освобожденные территории Азербайджана.
М. Мамедгулиев отметил, что азербайджанская сторона выступает за отправку технической миссии ЮНЕСКО для оценки разрушений памятников культуры и истории на освобожденных территориях. «Хотим, чтобы Армения не препятствовала этому процессу», добавил он.