Հայաստանում ստեղծվում է Արտաքին հետախուզության ծառայություն
Հայաստանի կառավարությունը հինգշաբթի նիստում ընդունել է՝ «Արտաքին հետախուզության գործունեության և ծառայության մասին» օրենքում փոփոխության նախագիծը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, նախագիծը նախատեսում է Արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծում։
Արդարադատության փոխնախարար Գրիգոր Մինասյանը, ներկայացնելով օրինագիծը, հայտարարել է, որ ծառայությունը գործելու է որպես Հայաստանի վարչապետին կից հատուկ մարմին։
Նոր ստորաբաժանումը չի համարվի ռազմական, ինչը թույլ կտա այն համալրվել տարբեր ոլորտների քաղաքացիական մասնագետներով։
Միաժամանակ սահմանվելու է երեք տարվա անցումային շրջան, որի ընթացքում ՊՆ-ն, ԱԱԾ-ն և արտաքին հետախուզական խնդիրներն իրականացնող այլ գերատեսչություններն աստիճանաբար այդ գործառույթները կփոխանցեն նոր ծառայությանը։
«Դրա համար պետք է համոզվել, որ նոր գերատեսչությունը բավական արդյունավետ է աշխատում»,- ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը

В Армении создают Службу внешней разведки
Правительство Армении на заседании в четверг приняло проект внесения изменений в закон «О деятельности и службе внешней разведки».
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, проект предусматривает создание Службы внешней разведки.
Представляя законопроект, замминистра юстиции Григор Минасян заявил, что служба будет действовать как особый орган при премьер-министре Армении.
Новое подразделение не будет считаться военным, что позволит укомплектовать его гражданскими специалистами из разных сфер.
Вместе с тем, будет установлен переходный период в три года, в течение которых министерство обороны, Служба нацбезопасности и другие ведомства, выполняющие задачи внешней разведки, постепенно передадут эти функции в ведение новой службы.
«Для этого нам нужно будет убедиться, что новое ведомство работает достаточно эффективно», - заявил премьер-министр Никол Пашинян.
Законопроект будет представлен в парламент в кратчайшие сроки.
Напомним, в августе прошлого года глава правительства Армении Никол Пашинян, представляя программу правительства на 2021-2026 гг., заявил, что власти сформируют Службу внешней разведки в течение пяти лет.