Բուրսայում կայացել է «Շուշայի միակ մարգարիտը» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Շուշա քաղաքը 2023 թվականի «Թուրքական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք» հռչակվելու կապակցությամբ Թուրքիայի Բուրսա քաղաքում անցկացվող Շուշայի օրերը շարունակվում են։
Ազերթաջի փոխանցմամբ՝ այս համատեքստում անցկացվել է ծրագիր՝ նվիրված ադրբեջանական գեղարվեստական մտքի հայտնի գործիչ Խուրշիդբանու Նաթավանի հիշատակին։
Միջոցառմանը կայացել է նաև «Շուշայի միակ մարգարիտը» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան։
Ֆիլմը նվիրված է Ադրբեջանի նշանավոր բանաստեղծուհի, Ղարաբաղի Խանության վերջին ժառանգորդուհու, ով այս տարի դառնում է 190 տարեկան՝ Խուրշիդբանու Նաթավանի կյանքին և ստեղծագործությանը։ Ֆիլմում ներկայացված են նաև տեղեկություններ Շուշայի պատմության, օկուպացիայի ժամանակ քաղաքի ավերման, մեր փառահեղ Հաղթանակից հետո ադրբեջանական պետության կողմից Ղարաբաղում անցկացվող վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքների մասին, նախագահ Իլհամ Ալիևի արտահայտությունները։
Ֆիլմի գաղափարական հեղինակը՝ Թուրքական մշակույթի և ժառանգության միջազգային հիմնադրամի նախագահ Գյունայ Էֆենդիևան է, բեմադրող ռեժիսորը՝ Զահրա Գուլիևան, սցենարի հեղինակը՝ Ուլվիա Հեյդարովան։
Ֆիլմի նկարահանումները, որում ժողովրդական արտիստ Մեհրիբան Զեքին մարմնավորում է Խուրշիդբանու Նաթավանին, անցկացվել են Խանի դստեր տանը՝ հայերի կողմից ավերված Շուշայում։
Այնուհետև ժողովրդական արտիստ Մեհրիբան Զեքիի կատարմամբ հնչել են Խուրշիդբանու Նաթավանի բանաստեղծությունները։

В Бурсе состоялась премьера художественно-документального фильма «Единственная жемчужина Шуши» ФОТО
В связи с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год продолжаются Дни Шуши, проводимые в турецком городе Бурса.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в этом контексте была проведена программа, посвященная памяти видного деятеля азербайджанской художественной мысли Хуршидбану Натаван.
На мероприятии также состоялась премьера художественно-документального фильма «Единственная жемчужина Шуши».
Фильм посвящен жизни и творчеству выдающейся поэтессы Азербайджана, последней наследницы Карабахского ханства, которой в этом году исполняется 190 лет, Хуршидбану Натаван. В фильме представлены также сведения об истории Шуши, разрушении города во время оккупации, работах по восстановлению и реконструкции, проводимых Азербайджанским государством в Карабахе после нашей славной Победы, высказывания Президента Ильхама Алиева.
Идейный автор фильма — президент Международного фонда тюркской культуры и наследия Гюнай Эфендиева, режиссер-постановщик — Захра Гулиева, автор сценария - Ульвия Гейдарова.
Съемки фильма, в котором народная артистка Мехрибан Зеки сыграла Хуршидбану Натаван, проходили в доме ханской дочери - в ее разрушенном армянами доме в Шуше.
Затем стихи Хуршидбану Натаван прозвучали в исполнении народной артистки Мехрибан Зеки.
Мероприятие было организовано Международным фондом тюркской культуры и наследия совместно со столичным муниципалитетом Бурсы.
После церемонии состоялись встречи азербайджанской делегации с председателем столичного муниципалитета Бурсы Алинуром Акташем и губернатором Бурсы Якупом Джанболатом.